Twoja lokalizacja: Księgarnia internetowaKsiążki > Kwiat paproci. Kroniki arkadyjskie. Tom 1

Kwiat paproci. Kroniki arkadyjskie. Tom 1

Autor: Dominik Sokołowski

Wydawca:Rebis
Typ okładki:okładka miękka
Liczba stron:400
Wymiary:13.5 x 20.5 cm
EAN:9788375108842
Data wydania:24-07-2012
Kategorie:fantastyka > fantasy
Opis skrócony:

Autor zabiera czytelników do świata kipiącego magią, niebezpieczeństwami i przygodami – w podróż, z której nie będą chcieli powrócić…

Tysiącletnie Cesarstwo Arkadyjskie to kolebka cywilizacji, depozytariusz Prawdziwej Wiary. Od lat jego władcy przejadają jednak dorobek minionych pokoleń, a jego fundamenty podgryzają herezje, pałacowe intrygi i ludowe niepokoje. Podupadające imperium będzie też musiało stawić czoło rosnącej na Wschodzie niszczącej sile, z jaką nie spotkało się w całej swej historii.

Isaakios, wygnany następca tronu, postanawia walczyć...

Pełny opis »
Pełny opis:

Autor zabiera czytelników do świata kipiącego magią, niebezpieczeństwami i przygodami – w podróż, z której nie będą chcieli powrócić…

Tysiącletnie Cesarstwo Arkadyjskie to kolebka cywilizacji, depozytariusz Prawdziwej Wiary. Od lat jego władcy przejadają jednak dorobek minionych pokoleń, a jego fundamenty podgryzają herezje, pałacowe intrygi i ludowe niepokoje. Podupadające imperium będzie też musiało stawić czoło rosnącej na Wschodzie niszczącej sile, z jaką nie spotkało się w całej swej historii.

Isaakios, wygnany następca tronu, postanawia walczyć o swe dziedzictwo. Wraz z wiernym centurionem wyrusza w podróż, podczas której z chłopca zmieni się w mężczyznę i pozna cenę władzy. W tym samym czasie piękna agentka inkwizycji Michelle tropi obrzydliwą sektę w stolicy Arkadii, a rycerz Ilias zdąża do barbarzyńskiej Vindlandii, żeby pomścić śmierć ukochanej.

Troje bohaterów nawet nie podejrzewa, że ich losy splotą się z wydarzeniami zapowiedzianymi w skrywanym przez Kościół apokaliptycznym proroctwie…

Dominik Sokołowski urodził się w 1977 roku w Gdyni, mieszka i pracuje w Gdańsku. Z wykształcenia historyk, zawodowo zajmuje się dziejami Polski XX wieku, prywatnie zaś średniowieczem. Uważa, że to barwna, złożona i interesująca epoka, a to, że powszechnie odbiera się ją jako „wieki ciemne”, jest skutkiem zadufania humanistów doby renesansu i stereotypów utrwalonych przez oświeceniową propagandę.

W liceum był namiętnym graczem papierowych gier role-playing, co zaowocowało stworzeniem autorskiego systemu RPG. Wykreowane na jego potrzeby quasi-średniowieczne uniwersum posłużyło za kanwę Kwiatu paproci.

Kwiat paproci jest jego debiutem literackim, otwierającym cykl historycznej fantasy „Kroniki arkadyjskie”. Autor pracuje nad jego drugą i trzecią częścią: Adamantowy miecz i Słowo Stworzenia.

Recenzje

Młodszy specjalista

 
 (0)
 (1)
Oceń wypowiedź:

"Diabelski owoc"

Po Kwiat paproci można się wyprawić do lasu pod rękę z leśnikiem, w tym celu wymykać się z domu w nocy o północy czy też rozpocząć poszukiwania, gdy zauważy się pierwsze oznaki burzy czerwcowej. Można także spróbować odnaleźć ten magiczny kwiat w debiucie literackim Dominika Sokołowskiego. Opis wydawniczy jak i fakt, że powieść jest fantastyką rodzimą, skusiły mnie do zagłębienia się w lekturę...

Fantastyka to mój ulubiony gatunek literacki, a że niedawno przezwyciężyłam swoją fobię do polskich autorów osadzających swe fabuły w magicznym świecie, nie mogę się powstrzymać, gdy tylko mam możliwość sięgnięcia po debiut. Chociaż nie zgadzam się z niektórymi osobami, które mówią, że fantastyka nie jest wartościowym gatunkiem, to trudno nie przyznać racji przy stwierdzeniu, że pisarze w takowej tematyce posiadają naprawdę bardzo duże pole do popisu. Właściwie wszystko zależy od tego, jak bardzo jednego czy drugiego poniesie fantazja. Tworzy się z tego wyścig – komu uda się napisać coś innowacyjnego? Stworzyć powieść interesującą i wciągającą? Po przeczytaniu „Kwiatu paproci” nie byłam pewna, od której strony do książki podejść, aby napisać z niej recenzję. Chociaż po lekturze powieści mogłabym przyporządkować ją do kategorii standard, to w drugiej części książki pojawiło się tak wiele dziwnych, a miejscami absurdalnych wątków, że tylko łapałam się za głowę.

W powieści ze strony na stronę zaczyna przybywać coraz więcej mitologii, podań, legend, bajek… Wszystko naraz i nic osobno. Nawałnica tych różnorodności jest przytłaczająca. Z rozdziału na rozdział przestawałam pojmować fabułę, która, choć złożona, to nie była spójna. Przez cały czas nie potrafiłam odnaleźć jakiejś myśli przewodniej, kierującej bohaterami. Fakt – mieli jasno wytyczone cele, ale czy jednak, aby je osiągnąć, nie powinni realizować jakiegoś planu? To wszystko nadawało utworowi chaotyczności, co nie przeszkadzało w niczym, aby książka była po prostu przewidywalna, a przez co także miejscami nudna.

Bohaterowie „Kwiatu paproci” wydawali mi się zwyczajnie nierealni. Postępowali niekonsekwentnie i nielogicznie. Miejscami zachowywali się zwyczajnie głupio czy wręcz idiotycznie. Przykładem mógłby być chociażby osiłek i wojskowy – Łamignat, którego zadaniem było strzec młodego cesarzewicza. W momencie, gdy starszy wiekiem i mądrością człowiek dowiedział się, iż jego podopieczny ma już za sobą inicjację seksualną, zarządził, że nie ma co siedzieć na wsi, a cała władza należy się młodemu. Kogo interesuje fakt, że wcześniej był rygor i obowiązki? Teraz czas słuchać głosu niedoszłego władcy! Issakios, a tak miał na imię ów młodzieniec, był postacią najmocniej mnie drażniącą. Chłopak zachowywał się jak przedszkolak, który, gdy tupnie nogą, oczekuje posłuchu. Nie ważne, że jego zarządzenia są niepoprawne, złe i do chrzanu. Musi być tak, jak on chce. Koniec. Kropka! A jak nie, to on jeszcze wszystkim pokaże, aż popamiętają… Więc co robi cała reszta ferajny? Zostawia go na pastwę losu? Ależ nie – to byłoby za proste. Chodzą za nim potulnie jak owieczki i robią co im się każe.

Później przyszła kolej na dziecko dziczy, wychowane samopas, kradnące, bijące się w ciemnych uliczkach. Była to dziewczynka, która nie potrafiła zaufać absolutnie nikomu. Nikomu powtarzam! Jednak, gdy przyszło co do czego, to poszła z nieznajomym w siną dal, bo mężczyzna ten powiedział, że jej krzywdy nie zrobi…

Jak widać powyżej, wymieniać można długo. Zachowanie, charakter czy takie, a nie inne postępowanie bohaterów potrafiło doprowadzić mnie do szewskiej pasji oraz skutecznie i nieodwracalnie zabić ciekawość, która gdzieś w środku książki, delikatnie zaczęła się rodzić. Niestety kwiat tego uczucia został destrukcyjnie i bestialsko rozdeptany.

Największą przywarą książki jest jednak styl pisarza. Pan Dominik pisze topornie, sucho i nie ma za grosz serca do opisów, a chociaż ich wielką fanką nie jestem, to z samych dialogów czytelnik też nie przeżyje. Tekst wydawał mi się napisany „aby szybciej, aby dalej”, brakowało mi obrazu tych wszystkich wydarzeń. Chociaż powieści słyną właśnie z tego, że odbiorca treści sam wizualizuje sobie świat przedstawiony, bohaterów czy różnorakie sytuacje, to pomoc ze strony autora też jest mile widziana. Od czasu do czasu miałam wręcz wrażenie, że dialog czy opis jest wyrwany z kontekstu, ponieważ do miejsca, w którym z niewiadomego powodu się pojawił, zwyczajnie nie pasował.

„Kwiat paproci” miał możliwości, dobry start też z resztą, ale niestety… nie dobiegł do mety. Przewidywania były co najmniej mylne i niepoprawne. Jeśli chodzi o podejście do książki, to chociaż mówi się, że gusta są różne, to do mnie powieść pana Dominika nie trafiła. Nie chcę zostać źle odebrana, ale jestem całkiem pewna, że gdyby niektóre rzeczy zmienić, docisnąć czy zwyczajnie poprawić, to zamiast schematycznej książki o dość oklepanej fabule, wyszłaby powieść niecodzienna, swojska i z potencjałem na kontynuację.

Autor: Blair

Mistrz

 
 (2)
 (0)
Oceń wypowiedź:

Isaakios, gdy był małym chłopcem zamordowali mu matkę. Nie był zwyczajnym chłopcem, był cesarzem. Teraz po latach ukrywania się wyrusza w podróż wraz ze swoim opiekunem w celu odzyskania tronu. Dla Iliasa po latach dostatecznego życia zamordowali żonę oraz nienarodzonego syna. Teraz wraz z giermkiem wyrusza w niebezpieczną podróż, by zemścić się na oprawcach. Michelle była porzucona przez rodziców, jako mała dziewczynka żebrała i kradła. Z tego nieszczęsnego życia uratował ją inkwizytor. Oddał ją najpierw do sierocińca, lecz po paru latach sam wziął się za jej wychowywanie na agentkę inkwizycji. Teraz Michelle tropi ślady sekt.

Książką ,,Kwiat paproci" zainteresowałam się, gdy dowiedziałam się, że jest to polskie fantasy. Do tej pory nie miałam przyjemności czytać tego gatunku spod pióra polskiego autora, więc zapragnęłam to nadrobić, choć opis nie brzmiał dla mnie przekonująco. Szczęście dla mnie, że nie zwracałam na niego uwagę przy wyborze pozycji do przeczytania, gdyż ominęłabym naprawdę dobrą lekturę, która zafascynowała mnie swoim światem i przygodą bohaterów. Ta delikatna książka posiada w sobie niesamowicie mocną historię.

,,Kwiat paproci" nie jest to książka, w której znajdziemy prosty język, gdyż pióro autora jest bardzo obrazowe, który w tej książce jest idealne. Wszelkie opisy, które znajdziemy są w sam raz, dopasowane do potrzeb czytelnika, więc nie ma sposobności by kogoś znudziły lub czegoś dla odbiorcy zabrakło. Sami bohaterowie także przypadli mi do gustu, gdyż mamy trzech bohaterów od których nie można się oderwać. Każdy z nich przebywa własną niebezpieczną przygodę, nieraz krwawą, by ich losy się splotły z przepowiednią. Jedną z wielu zalet tej książki także jest podział książki, więc nie ma powody by martwić się, że pogubimy się w biegu wydarzeń, gdyż przygody każdej postaci mamy od siebie rozdzielone.

Autor: AnnieK