Beethoven: Symphony No. 9 (Vinyl)

 

Dostępność:

Produkt niedostępny

Produkt niedostępny – produkt nie jest obecnie osiągalny u żadnego z naszych dostawców. Zawsze możliwy jest dodruk, wznowienie lub reedycja tytułu, o ile wydawca podejmie taką decyzję. Dzięki bieżącej aktualizacji naszej oferty planowana data ponownej sprzedaży takiego tytułu znajdzie się przy jego opisie.

Zamówienia:0 - 99 PLN>99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)7.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
108,00 zł 129,99 zł Oszczędzasz 21,99 zł
7 maja 1824 w wiedeńskim Kärntnertortheater po raz pierwszy została wykonana IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Praca nad nią zajęła kompozytorowi dziesięć miesięcy, poprzednią symfonię napisał zaś…dziesięć lat wcześniej.

Wilhelm Furtwängler wyróżniał się swoim talentem muzycznym już w wieku 7 lat. Ojciec Wilhelma, Adolf (1853-1907) – światowej sławy archeolog - zadbał o doskonałą edukację dla syna, którą uwieńczyły studia muzyczne i humanistyczne.

Na dyrygenckim podium zadebiutował w wieku lat 20. Wkrótce otrzymał posadę w Mannheim, a od 1922 roku kierował dwoma najważniejszymi orkiestrami w Niemczech: Filharmonią Berlińską i Lipskim Gewandhausem (w obu przypadkach był następcą legendarnego Artura Nikischa). Szybko zdobył sławę i kolejno objął stanowiska szefa orkiestry wiedeńskiej, festiwalu w Salzburgu i festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth.

W roku 1933, po dojściu do władzy nazistów, Wilhelm Furtwängler występował w obronie muzyków pochodzenia żydowskiego, przez co szybko został zmuszony do ustąpienia ze swoich stanowisk. Mimo to nie zdecydował się na opuszczenie Niemiec, jak uczyniło wiele innych osób, ale pozostał na stanowisku szefa Berlińskich Filharmoników do końca wojny. Wielokrotnie koncertował również z innymi niemieckimi orkiestrami, także na terenach okupowanych (np. w Paryżu), co było powodem licznych kontrowersji. Po II wojnie światowej został oskarżony o współdziałanie z partią nazistowską, sąd jednak oczyścił go z zarzutów. Mimo tego wyroku, USA zakazały Furtwänglerowi działalności koncertowej na swoim terytorium. Dyrygent osiadł w Szwajcarii. Nagrywał i koncertował z sukcesami w Bayreuth, Rzymie, Londynie, Salzburgu i Sztokholmie. Dużo nagrywał. Od 1947 (formalnie od 1952) powtórnie dyrygent Berlińskich Filharmoników, niestety stan jego zdrowia coraz częściej uniemożliwiał mu pracę dyrygenta. Zmarł w roku 1954 w Baden-Baden. Jego następcą został Herbert von Karajan.

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Beethoven: Symphony No. 9 (Vinyl)
Twoja ocena
Ocena ogólna
1. Beethoven: Symphony No. 9 in D Minor, Op. 125 'Choral': I. Allegro ma non troppo, un poco maestoso - Wilhelm Furtwängler
1. Beethoven: Symphony No. 9 in D Minor, Op. 125 'Choral': IV. Presto - Allegro assai - Wilhelm Furtwängler