Opinie o Nas

Duchy. Korespondencje z Kambodży

Dostępność:

41,00 zł 50,00 zł Oszczędzasz 9,00 zł
Tiziano Terzani wielokrotnie przyjeżdżał do Kambodży między 1972 a 1994 rokiem. Losy tego małego państwa stały się dla niego symbolem postkolonialnej Azji, będącej przedmiotem rozgrywek między wielkimi mocarstwami.


Pierwsze reportaże Terzani wysyłał z kraju rządzonego przez proamerykański rząd generała Lon Nola, uwikłanego w wojnę z Wietnamem, pogrążonego w chaosie. Podobnie jak jego mieszkańcy, z niepokojem, ale i z nadzieją oczekiwał nadejścia partyzanckich oddziałów komunistycznych. W kwietniu 1975 roku armia Czerwonych Khmerów zajęła Phnom Penh. Terzani, przebywający wówczas w Tajlandii, początkowo sceptycznie odnosił się do relacji uchodźców z Demokratycznej Kampuczy o systematycznej rzezi wrogów klasowych, uważając je za amerykańską prowokację. Ich słowa jednak się potwierdziły, a Terzani zrozumiał, że nastał koniec świata, który tak kochał.


Jego książka to opowieść o zderzeniu azjatyckiej mentalności z krwawą rewolucją niesioną przez „duchy”, czyli dawnych komunistycznych partyzantów, wracających z niebytu jako Czerwoni Khmerzy.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Duchy. Korespondencje z Kambodży