Opinie o Nas

Jak Polska zbawiała świat. Mesjasze i prorocy

  • -33%

Dostępność:

26,62 zł 39,90 zł Oszczędzasz 13,28 zł
Państwa, narody czy plemiona tworzą mity i legendy, które uzasadniają ich istnienie i przydają im nadprzyrodzonego wymiaru. Nie inaczej jest z nami, Polakami. Nasi przodkowie przed wiekami wierzyli, że polskie dzieje nie zaczęły się od Mieszka I, lecz od od biblijnego Noego i jego synów.

Dowodzili tego liczni kronikarze, a szlachta przyjmowała ich wywody przekonana, że jest „narodem wybranym” - potomkami legendarnych Sarmatów. Polacy mieli też być wybrańcami Boga i w roli przedmurza bronić katolicyzmu przed islamem. Ten sam Bóg doprowadził do upadku Rzeczypospolitej, aby dzięki polskiej ofierze, odkupieniu na wzór Chrystusowego, odrodził się nowy, lepszy świat - pisali w XIX wieku na emigracji romantyczni poeci z Mickiewiczem na czele.

Jerzy Besala prowadzi czytelników w tajemniczy i fascynujący świat polskich mitów, przepowiedni, mistycznych uniesień, proroków i wieszczów, którzy opiewali narodowe posłannictwo. Spotkamy tu sarmackich pisarzy, żydowskiego przechrztę Jakuba Franka, kozackiego lirnika Wernyhorę, filozofa Józefa Hoene-Wrońskiego, wreszcie romantyków Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego oraz ich nawiedzonego mentora Andrzeja Towiańskiego.

Więcej informacji
Data wydania 8 lis 2018
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jak Polska zbawiała świat. Mesjasze i prorocy