Opinie o Nas

Kolekcja Muzeum Narodowego - Tadeusz Peiper

  • Kategorie: Muzyka / klasyczna
  • Nośnik: CD
  • Ilość nośników: 1
  • Producent: Warner Music Group
  • EAN: 825646109111
  • Data wydania: 2015-06-01
    Jest to data ukazania się towaru w danej wersji na rynku

Dostępność:

Produkt niedostępny

Produkt niedostępny – produkt nie jest obecnie osiągalny u żadnego z naszych dostawców. Zawsze możliwy jest dodruk, wznowienie lub reedycja tytułu, o ile wydawca podejmie taką decyzję. Dzięki bieżącej aktualizacji naszej oferty planowana data ponownej sprzedaży takiego tytułu znajdzie się przy jego opisie.

Zamówienia: 0 - 69,99 PLN > 69,99 PLN Czas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł 0 zł 1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online) 4.99 zł 0 zł 1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online) 16.99 zł 0 zł 1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online) 12.99 zł 0 zł 3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem) 13.99 zł 0 zł 3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online) 4.99 zł 0 zł 1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem) 4.99 zł 0 zł 1 dzień roboczy
Paczka w RUCHU (Płatność online) 7.99 zł 0 zł 2-3 dni robocze
Wysyłka zagraniczna Sprawdź szczegóły >
16,50 zł 19,99 zł Oszczędzasz 3,49 zł
Na płycie znalazły się dzieła kompozytorów, których muzyka stanowi ważny kontekst dla dorobku i biografii Tadeusza Peipera – poety, pisarza, krytyka, teoretyka, redaktora – zwanego „papieżem awangardy”. Interpretują je współcześni artyści tacy jak Martha Argerich, Alison Balsom, Mariss Jansons czy Janusz Wawrowski.

Tadeusz Peiper w czasie I wojny światowej trafił do Madrytu. Schronienie znalazło tu liczne grono artystów i intelektualistów z Europy i Ameryki Południowej, co wywołało ożywczy ferment w artystycznym życiu hiszpańskiej metropolii. Do tego kręgu dołączył poeta, tu poznawał twórczość Manuela de Falli. Po powrocie do Polski Peiper stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci środkowoeuropejskiej awangardy. Na łamach założonej przez niego „Zwrotnicy” publikowane były rozmaite teksty poświęcone muzyce.

Darius Milhaud, francuski korespondent czasopisma, pisał o dokonaniach Gabriela Faure i Igora Strawińskiego, ale także o współtworzonej przez siebie „Grupie Sześciu”, za duchowego patrona, której zwykło uważać się Erica Satie. Jednym z czołowych przedstawicieli „Les Six” był Francis Poulenc; warto wiedzieć, że jego Concert champetre [Koncert wiejski] powstał z inspiracji Wandy Landowskiej, polskiej klawesynistki, której występy cieszyły się w Madrycie popularnością (w czym spora zasługa Peipera) i dla której komponował także de Falla.

W orbicie zainteresowań środowiska „Zwrotnicy” znajdowali się również Arthur Honegger i Karol Szymanowski, nazwany na łamach czasopisma „jednym z niewielu prawdziwych artystów, jakich posiada dzisiaj Polska”. Album otwiera jedna z najbardziej znanych kompozycji pierwszego z wymienionych autorów, Pacific 231. Płyta prezentuje także m.in. „Mity” Karola Szymanowskiego czy „Noce w ogrodach Hiszpanii” Manuela de Falli. Do kompilacji włączone zostały również przepojone nutą orientu kompozycje Erica Satie, a także wspomniany już, a mniej znany szerokiej publiczności energetyzujący koncert klawesynowy Francisa Poulenca.

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Kolekcja Muzeum Narodowego - Tadeusz Peiper
Twoja ocena
Ocena ogólna