Nowy album Transkapeli: NEON FIELDS, to spotkanie dwóch światów w ich różnych wymiarach czasowych:
Pierwszy - to świat Karpat, trwający niezmiennie od prawieków, tajemniczy. Pełen symboli i znaczeń, starych legend i tradycji wsi. Świat wielu, zaskakujących swym kolorytem kultur, bogaty w wyjątkową muzykę, czerpiącą z majestatu górskich żywiołów, religii, codziennego trudu i nadzmysłowej rzeczywistości wierzeń. Odchodzący w niepamięć.
Drugi – to współczesna wyobraźnia i kompozycja muzyków, która w połączeniu z ich osobistymi poszukiwaniami w gatunkach i stylistykach – od muzyki źródeł po nowoczesne interpretacje i miejskie brzmienia – tworzy ostateczny kształt utworów.
Neon Fields to także efekt współpracy dotychczasowych członków zespołu z muzykami młodej generacji - w tym z gościnnie występującym na płycie, wybitnym puzonistą jazzowym– Michałem Tomaszczykiem.
Muzycy Transkapeli koncertują z powodzeniem w całej Europie.
Wystąpili na wielu największych i prestiżowych festiwalach muzycznych nurtu folk, etno , world, jazz i off w kraju i zagranicą, zdobywając uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych.
Grali między innymi w Belgii, Holandii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Danii, Białorusi, na Litwie i Ukrainie. W trakcie dekady swojego istnienia Transkapela zgromadziła na swym koncie spory dorobek artystyczny.
Jest laureatem prestiżowych nagród, z których najważniejsza, to „Folkowy Fonogram Roku”- nagroda za najlepsze w Polsce wydawnictwo płytowe w nurcie inspiracji muzyką źródłową – album: „Sounds & Shadows”, przyznana przez dziennikarzy Polskiego Radia oraz krytyków muzycznych w 2006 r. W niedługi czas później album ten, wydany powtórnie przez amerykańsko-brytyjską wytwórnię ARC, zyskał swoją światową edycję i rozgłos.
Kolejne płyty zespołu Transkapela zjednały mu dużą sympatię odbiorców – zarówno widzów i fanów, jak też mediów i krytyków muzycznych. Wśród mnogich recenzji prasowych Transkapeli znalazły się artykuły drukowane w największych europejskich i amerykańskich magazynach kulturalnych i muzycznych takich jak: „Froots”, „Songlines”, „Folk World”, „World Music Magazine”, „France Ethnotempos”, „The Whole Music Experience”, „Lampa”, „De Volkskrant” oraz w wielu poczytnych tygodnikach i dziennikach - między innymi w: „Il Manifesto”, „Irish Evening Herald”, „Netherlands Moors Magazine”, „Keskisuomalainen”, „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”.
Audycje poświęcone Transkapeli emitowały stacje radiowe i telewizyjne: BBC, Polskie Radio Pr. I – IV i oddziały regionalne, Radio New Zealand, Civil Radio Budapest, Radio Sofia, TV Kultura, Deutsche Welle.
W roku 2005 TV Polonia zrealizowała reportaż o zespole Transkapela, emitowany w paśmie ogólnoświatowym.
Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę w ramach zagranicznych projektów kulturalnych z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz narodowych instytucji kultury: Instytutu A. Mickiewicza oraz Instytutów Polskich w Europie.