Opinie o Nas

Polish Music Experience

Dostępność:

33,00 zł 39,99 zł Oszczędzasz 6,99 zł
„Polish Music Experience” – elektryzujące nagrania Cracow Duo (Kalinowski & Szlezer) i Sinfonietty Cracovii pod batutą Jurka Dybała. Najbardziej energetyczne nagrania nowej muzyki polskiej tej zimy. Płyta prezentuje dzieła Kilara, Pendereckiego, Opałki i Meyera w żywiołowej interpretacji Jana Kalinowskiego i Marka Szlezera oraz Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała.

Repertuar albumu jest nie tylko efektowny i wirtuozowski, lecz także zaskakujący, bogactwem pomysłów, kolorów i eksperymentów od sonorystycznych, poprzez formalne, czy narracyjne. Dzieła wybrane zostały nieprzypadkowo Krzysztof Penderecki świętuje w tym roku swoje 85 urodziny, Tomasz Jakub Opałka 35, Krzysztof Meyer 75. Jedyny nieżyjący kompozytor, którego dzieło znalazło się na płycie, to Wojciech Kilar, w tym roku obchodzimy 5 rocznicę odejścia mistrza. Wszyscy twórcy byli także artystycznie związani z wykonawcami, współpracując z nimi, ucząc, a także tworząc już w przeszłości dedykowane im kompozycje.

Impulsem do nagrania albumu „Polish Music Experience” był koncert podwójny na fortepian i wiolonczelę, który Krzysztof Meyer napisał dla Cracow Duo. Szlezer i Kalinowski, którzy od lat koncertują w duecie mają także owocne kariery solowe, w związku z tym zdecydowali się do repertuaru dołączyć koncert fortepianowy Kilara oraz koncert altówkowy Pendereckiego w wersji na wiolonczelę. Charakter albumu jest wyjątkowy także dzięki charyzmatycznej Sinfonietcie Cracovii wraz z jej szefem Jurkiem Dybałem. To dla nich powstała nowa wersja „HemiSphere” Tomasza Jakuba Opałki, w której zespół pokazuje szeroką paletę środków kolorystycznych, a także swą wirtuozerię i energię.

„Polish Music Experience” to także hołd artystów dla polskiej muzyki, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Muzycy:
Jan Kalinowski – wiolonczela
Marek Szlezer – fortepian
Jurek Dybał – dyrygent
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia

Więcej informacji
Data wydania 14 gru 2018
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Polish Music Experience
1. Largo funebre
2. Allegro tempestoso
3. Larghetto riflessivo 
4. Allegro vivace
5. Krzysztof Penderecki Koncert altówkowy (wersja na wiolonczelę i orkiestrę kameralną) (1983)
6. Tomasz Jakub Opałka HemiSphere (2018)
Krzysztof Meyer „Musica Concertante” na wiolonczelę, fortepian, orkiestrę smyczkową i perkusję op. 130 (2017)
7. Tranquillo
8. Feroce
9. Grave
10. Presto