Polska fantastyczna. Szkice. Dramat. Wiersze

 

Dostępność:

Produkt niedostępny

Produkt niedostępny – produkt nie jest obecnie osiągalny u żadnego z naszych dostawców. Zawsze możliwy jest dodruk, wznowienie lub reedycja tytułu, o ile wydawca podejmie taką decyzję. Dzięki bieżącej aktualizacji naszej oferty planowana data ponownej sprzedaży takiego tytułu znajdzie się przy jego opisie.

Zamówienia:0 - 99 PLN>99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)7.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
26,50 zł 32,00 zł Oszczędzasz 5,50 zł
Andrzej Trzebiński był jednym z najwybitniejszych twórców pokolenia wojennego, dramatopisarzem, poetą, krytykiem literackim, publicystą, jednym z redaktorów słynnego pisma „Sztuka i Naród”. Został zamordowany przez Niemców w Warszawie w roku 1943 w wieku zaledwie 21 lat.


Polska fantastyczna to zbiór najważniejszych tekstów Trzebińskiego. W tomie znalazł się groteskowy dramat Aby podnieść różę…, obszerny wybór jego wierszy oraz całość publicystyki kulturalnej i literackiej.Trzebiński, nowy jakiś polski Nietzsche,

Nim umarł, usta miał zagipsowane,

Mur i powolne chmury zapamiętał,

Sekundę patrząc czarnymi oczyma.

(Czesław Miłosz, Traktat poetycki)„Rewolucja, dokonująca się w polskiej świadomości kulturalnej, przebie¬ga po osi: fantastyka – realizm. Chodzi o postawę kulturalnego realizmu albo kulturalnej fantastyki. Dotychczasowość przyjmowała jedno spośród założeń, głównie zwracając uwagę na wewnętrzną konsekwencję i oryginalność wznoszonej na nim konstrukcji. Bano się rzekomego eklektyzmu. Tymczasem poznawanie pełnej rzeczywistości, liczenie się z nią, bra¬nie jej pod uwagę przy stawianiu przed sobą kulturalnych imperatywów – to bynajmniej nie jest eklektyzm. To właśnie realizm, wymagający od człowieka duchowego imperializmu wobec rzeczywistości. To postawa kulturalna człowieka, który zrozumiał, że chcieć poznać zamiast pełnej prawdy tylko jej część to znaczy nie chcieć jej poznać wcale. A ta posta¬wa cechowała bohatera dwudziestu lat Polski fantastycznej”.

(fragment szkicu Andrzeja Trzebińskiego Polska fantastyczna)

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Polska fantastyczna. Szkice. Dramat. Wiersze
Twoja ocena
Ocena ogólna

Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.