Opinie o Nas

Polskie instrumenty ludowe. Ocalić od zapomnienia

  • -18%

Dostępność:

41,00 zł 49,90 zł Oszczędzasz 8,90 zł

Jak pisze w recenzji prof. Zbigniew Przerembski " Znaczenie ludowych instrumentów muzycznych dla tradycji kulturowej naszego kraju  trudno przecenić". Praca jest tym cenniejsza, że stanowi kompendium wiedzy na ten temat , zebranej przez znakomitego fachowca tematu. Jest to poza tym  pierwsza na polskim rynku tego typu praca, do tej pory ukazywały się tylko wyrywkowe opracowania konkretnych instrumentów.

Poza ogólną  historią instrumentów  ludowych  autorka  prezentuje grupy idiofonów, membranofonów, chordofonów i aerofonów. Dla przeciętnego czytelnika podział ten  wynikający ze sposobu  pobudzania i konstrukcji instrumentu brzmi dość tajemniczo, ale znajdziemy tu opisy i zdjęcia  m.in.  kołatek, drumli, harmonii ( to idiofony), bębnów (membranofony), skrzypiec diabelskich, cymbałów (to chordofony),  oraz  piszczałek,  dud  wielkopolskich,  kozłów weselnych, klarnetów, kornetów, puzonów i waltorni (to aerofony). Niektóre z tych  instrumentów obecnie są wykorzystywane  w muzyce klasycznej czy jazzowej.

Ważnym  i ciekawym zjawiskiem  polskiego  folkloru  są kapele  ludowe,   których  składy   różnią się znacznie  i związane są  z regionami etnograficznym  Polski. Temu tematowi poświęcony jest odrębny rozdział książki .

Publikacja  jest bogato ilustrowana , w zdecydowanej większości  ikonografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych  w Szydłowcu.

Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Aneta Oborny jest doktorem nauk humanistycznych  w zakresie historii, wykładowcą nauk z zakresu  kultury muzycznej na kierunku Europejskie Studia Kulturowe Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2011 roku jest dyrektorem Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Autorka  książek  " Życie muzyczne Kielc 1815- 1915"oraz "Muzeum Ludowych Instrumentów  Muzycznych  !975-2010", a także  wielu artykułów i esejów na temat kultury muzycznej  XIX i XX wieku w Polsce oraz autorka i kurator  wystaw muzealnych.


Więcej informacji
Data wydania 4 lis 2015
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Polskie instrumenty ludowe. Ocalić od zapomnienia