Portret Doriana Graya

 

Dostępność:

Wysyłamy w 24h

Wysyłamy w 24h – to znaczy, że taki produkt mamy w magazynie i wyślemy go w ciągu 24 godzin w dni robocze (1 dzień roboczy) od momentu złożenia zamówienia. Jeśli jednak zamówisz większą ilość takiego produktu, może się okazać, że nie mamy aż tylu egzemplarzy dostępnych 24h i będziesz musiał poczekać na niego dłużej niż 24h, o czym poinformujemy Cię w osobnym e-mailu.

Zamówienia:0 - 99 PLN>99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)7.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
Nasza cena 23,81 zł

Portret Doryana Graya


„Portret Doryana Graya” – historia skandalu


Napisany zachwycającym stylem „Portret Doryana Graya” to utwór, którego nie może zabraknąć w biblioteczce miłośników klasyki światowej literatury. Jej wydanie okazało się jednym z największych skandali obyczajowych na Wyspach Brytyjskich, a samemu Wilde’owi przyniosło nieśmiertelną sławę.


„Portret Doryana Graya” opowiada historię młodzieńca – tytułowego Doryana Graya – który pewnego dnia na jednym z przyjęć dla lokalnych elit poznaje nieśmiałego malarza Basila Hallwarda. Zafascynowany Hallward niemal z miejsca się w nim zakochuje, a ich relacja szybko przybiera na intensywności. Zauroczony Hallward jakiś czas później podarowuje Grayowi portret przedstawiający jego podobiznę naturalnej wielkości. Gray uświadamia sobie, jak niezwykłą moc oddziaływania na innych ma jego uroda i poprzysięga sobie nigdy jej nie utracić. Wypowiada więc życzenie, dzięki któremu starzeć ma się wyłącznie jego portretowa podobizna, nie on sam. Nie zdaje sobie sprawy, jak życzenie to będzie miało poważny wpływ na całe jego późniejsze życie, stając się początkiem jego upadku i radyklanej przemiany na gorsze.


„Portret Doryana Graya” jest powieścią, w której miłość, tęsknota czy dobro są nieustannie konfrontowane z najgorszymi cechami, jakimi został obdarzony człowiek – chciwością, wyrachowaniem, narcyzmem czy egoizmem. Skomplikowane losy Graya i jego znakomicie zarysowany portret psychologiczny sprawiają, że powieść ta do dziś uznawana jest za kultową – budząc wśród wielu czytelników równie duże emocje, co na początku jej powstania.


Poeta wyklęty, czyli fenomen Oscara Wilde’a


Skandalista, ekscentryk, dandys, bezkompromisowy wolny duch: to tylko kilka z określeń, które na stałe przywarły do Oscara Wilde’a – jednego z najważniejszych twórców w historii XIX-wiecznej literatury.


Oscar Wilde przyszedł na świat 6 października 1854 w Dublinie w miejscowej zamożnej rodzinie. Jego rodzice mogli pochwalić się licznymi koneksjami oraz bujnym życiem towarzyskim. Ojciec był bowiem uznanym lekarzem, a matka, lewicująca poetka, prowadziła popularny salon literacki, na którym bywała cała ówczesna irlandzka elita artystyczna. Atmosfera panująca w domu miała niebagatelny wpływ na kształtowanie się osobowości młodego Wilde’a, który już od najwcześniejszych lat przejawiał wybitne zdolności literackie.


Jego ekscentryczny sposób bycia – Wilde z lubością wywoływał bowiem skandale towarzyskie, nosząc niemile widziane wówczas długie włosy czy otwarcie mówiąc o swoich homoseksualnych podbojach – budził powszechne poruszenie. Nie przeszkodziło mu to jednak zdobywać artystycznych laurów i budować swojej pozycji jako jednego z najważniejszych przedstawicieli rodzącego się wówczas estetyzmu.


Błyskotliwa kariera nie uchroniła Wilde’a przed upadkiem. Za swoje praktyki homoseksualne został skazany w 1885 roku na 2 lata ciężkich robót w więzieniu Reading niedaleko Londynu. Swoje przeżycia stamtąd opisał w wydanych 3 lata później poemacie pt. „Ballada o więzieniu w Reading”.


Wilde zmarł w wieku 46 lat w niełasce w jednym z paryskich hoteli. Jego szczątki spoczęły na cmentarzu Pere-Lachaise, a sam grób do dziś jest miejscem pielgrzymek turystów zafascynowanych życiem i twórczością autora „Portretu Doryana Graya”.Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Portret Doriana Graya
Twoja ocena
Ocena ogólna

Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.