Szesnastowieczne podręczniki matematyki - "Geometria" Stanisława Grzepskiego i "Algorytm" Tomasza Kłosa

 

Dostępność:

Produkt niedostępny

Produkt niedostępny – produkt nie jest obecnie osiągalny u żadnego z naszych dostawców. Zawsze możliwy jest dodruk, wznowienie lub reedycja tytułu, o ile wydawca podejmie taką decyzję. Dzięki bieżącej aktualizacji naszej oferty planowana data ponownej sprzedaży takiego tytułu znajdzie się przy jego opisie.

Zamówienia:0 - 99 PLN>99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)7.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
30,00 zł 36,00 zł Oszczędzasz 6,00 zł
Opis i analiza dwóch traktatów, które uważane są za pierwsze napisane po polsku podręczniki matematyki. Autor projektu spojrzał na szesnastowieczne polskie piśmiennictwo edukacyjne przez pryzmat współczesnych badań lingwistycznych poświęconych komunikacji społecznej. Praca jest w znacznej mierze syntezą artykułów wcześniej już przez autora monografii opublikowanych. Uległy one jednak znacznym modyfikacjom, ich zaistnienie w nowym kontekście pozwoliło spojrzeć na pierwsze napisane po polsku podręczniki matematyki przez pryzmat rodzenia się i przemian dyskursu edukacyjnego. (...)

Autor recenzowanej monografii dowodzi, że Algorytm i Geometria są zapisem ujawniającym potencjał kulturowy, społeczny szesnastowiecznej Polski. Oba dzieła wpisują się w żywy nurt ówczesnego piśmiennictwa naukowo-dydaktycznego (są tekstami zrealizowanymi zgodnie ze scenariuszami komunikacji właściwymi dla dyskursu edukacyjnego), jednocześnie należy na nie patrzeć przez pryzmat rozwoju ówczesnych relacji społecznych, gospodarczych, co pozwala stwierdzić, że zarysowany przez nie abstrakcyjny obraz świata (wyrażony za pomocą pojęć matematyki) stwarzał praktykowi gospodarki, czyli osobie niebędącej uczestnikiem dyskursu naukowego, edukacyjnego, możność rozwiązywania problemów zrodzonych w gospodarce dzięki modelom świata stworzonym przez naukę.

dr hab. Jacek Grębowiec (Fragment recenzji)

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Szesnastowieczne podręczniki matematyki - "Geometria" Stanisława Grzepskiego i "Algorytm" Tomasza Kłosa
Twoja ocena
Ocena ogólna

Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.