Wielka zmiana 1989-1991

 

Dostępność:

Produkt niedostępny

Produkt niedostępny – produkt nie jest obecnie osiągalny u żadnego z naszych dostawców. Zawsze możliwy jest dodruk, wznowienie lub reedycja tytułu, o ile wydawca podejmie taką decyzję. Dzięki bieżącej aktualizacji naszej oferty planowana data ponownej sprzedaży takiego tytułu znajdzie się przy jego opisie.

Zamówienia:0 - 69,99 PLN>69,99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)4.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)4.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)4.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
5,00 zł
Najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania poświęcony jest przełomowym latom 1989-1991.


25 lat temu rozpoczął się w Polsce proces, który brytyjski historyk Timothy Garton Ash nazwał "refolucją". Ten neologizm, będący zbitką słów "rewolucja" i "reforma" oddaje istotę tego, co wówczas się rozpoczęło - gruntowną zmianę ustroju gospodarczego i politycznego dokonaną pokojowo. W tym tomie Kroniki Miasta Poznania chcemy pokazać najważniejsze zjawiska, procesy i postacie tej zmiany w Poznaniu.


Piszemy o przełomowych wyborach 4 czerwca 1989 r., jeszcze nie w pełni wolnych do Sejmu, ale już w 100 proc. demokratycznych do odrodzonego Senatu. Pierwsze całkowicie demokratyczne powszechne głosowanie po upadku komunizmu miało miejsce 27 maja 1990 r. podczas wyborów do odrodzonego samorządu gminnego. Przełom listopada i grudnia to wybory na urząd Prezydenta RP. Prezydentem przełomu PRL/RP był Wojciech Jaruzelski - wybrany przez parlament. Ale Lecha Wałęsę wybrali już obywatele w powszechnym głosowaniu. I wreszcie całkowicie demokratyczne wybory do Sejmu jesienią 1991 r., których nie ograniczały już żadne parytety.


W tym gorącym politycznie okresie nie brakowało sporów, emocji, konfliktów; powstawały i rozpadały się sojusze. Nie inaczej było w Poznaniu. Bohaterami oddawanych w wasze ręce opowieści są ludzie, którzy wtedy włączyli się w historyczne zmiany. Jedni z nich nadal są w polityce, inni pełnią funkcje społeczne, a wiele nazwisk już dziś zapomnianych, to wydanie przypomni.


Dla jednych wspomnienia są nadal żywe, dla innych to już historia. Przeżyjmy to jeszcze raz na kratach Kroniki. (oprac. mat)

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Wielka zmiana 1989-1991
Twoja ocena
Ocena ogólna