Wonder Where We Land

 

Dostępność:

Wysyłamy w 24h

Wysyłamy w 24h – to znaczy, że taki produkt mamy w magazynie i wyślemy go w ciągu 24 godzin w dni robocze (1 dzień roboczy) od momentu złożenia zamówienia. Jeśli jednak zamówisz większą ilość takiego produktu, może się okazać, że nie mamy aż tylu egzemplarzy dostępnych 24h i będziesz musiał poczekać na niego dłużej niż 24h, o czym poinformujemy Cię w osobnym e-mailu.

Zamówienia:0 - 69,99 PLN>69,99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)4.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)4.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)4.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
58,50 zł 63,00 zł Oszczędzasz 4,50 zł

1. Day 1
2. Wonder Where We Land (Feat. Sampha)
3. Lantern
4. Higher (Feat. Raury)
5. Day 5
6. Look Away (Feat. Carolina Polachek)
7. Osea (Feat. Koreless)
8. Temporary View (Feat. Sampha)
9. New Dorp. New York (Feat. Jessie Ware)
10. Everybody Knows
11. Problem (Solved) (Feat. Jessie Ware)
12. If It Happens (Feat. Sampha)
13. Gon Stay (Feat. Sampha)
14. The Light (Feat. Denai Moore)
15. Voices in My Head (Feat. A$AP Ferg & Warpaint)

Od ukazania się debiutanckiej płyty SBTRKT upłynęły trzy lata. Od tego czasu koncertował na całym świecie, a jego uduchowiona muzyka elektroniczna zdobyła globalne uznanie. 


A jednak nie jest postacią rozpoznawalną, woli chować swoje oblicze za maską. Teraz wraca z nowym, eksperymentalnym i magicznym albumem Wonder Where We Land.


Tym razem SBTRKT rozszerzył swoją paletę, sięgając po inspiracje klasycznymi albumami sprzed lat, nagranymi przez The Beatles, Pink Floyd czy Radiohead. Bardziej niż do tej pory, wykracza poza typową muzykę elektroniczną. Tym razem postanowił skomponować i wyprodukować album samodzielnie. To jednak nie przeszkodziło mu w zaproszeniu kilku współpracowników. Nie tylko ponownie wśród gości znaleźli się Sampha i Jessie Ware, ale też w nagraniu płyty wzięli udział: Ezra Koenig, Caroline Polachek, Koreless i A$AP Ferg oraz ekscytujący nowi wokaliści Raury i Denai Moore. Jak tłumaczy: istotą współpracy jest stworzenie czegoś mocniejszego, niż można to zrobić indywidualnie. To zawsze był mój cel.


Album pokazuje zaufanie we wszystkich dziedzinach tworzenia muzyki, od komponowania do miksowania i masteringu. Jak zawsze, brzmienia analogowe splatają się tu z cyfrowymi. Nie chciałem być uzależniony od sequencera – tłumaczy podejście do procesu nagraniowego SBTRKT. Chodziło o tworzenie w bardziej otwartej formie. Jakie jest więc brzmienie SBTRKT? Nigdy mi nie zależało na tym, aby SBTRKT był zaszufladkowany. Zawsze bardziej liczyła się dla mnie ascetyczność niż produkcyjne dopieszczenie brzmienia.


Rezultatem jest wielowarstwowa, mocna płyta, wypełniona muzycznymi innowacjami i ekscentrycznymi opowieściami. Od niesamowitego Look Away, splecionego z lamentującym głosem Polachek, niepohamowanego rapu Koeniga w New Drop, New York, po uduchowiony Temporary View, kolejny klasyczny owoc współpracy z Samphą. A jednak Wonder Where We Land jest wyjątkowo spójny. A to dlatego, że album nabrał kształtu podczas intensywnych sesji nagraniowych, początkowo na wyspie Osea w hrabstwie Essex, później w Los Angeles, a w końcu w centrum Nowego Jorku.  


Bawiłem się w znalezienie studia w Londynie, ale im dłużej o tym myślałem, czułem się jak zimny, mroczny, pozbawiony duszy chłopak. Nie chciałem być muzykiem z laptopem, który korzysta tylko z cyfrowych brzmień, albo odpala instrumenty przez e-mail. Niezbędne były żywe instrumenty i żywa współpraca. Oglądałem dokument o tym, jak na początku lat osiemdziesiątych The Police nagrywało w studiu George'a Martina na wyspie Montserrat. Tworzyli odrębną paletę dźwięków, tylko dlatego, że byli w tym miejscu. Wzorem dla niego byli artyści, których muzyka przesiąkała miejscem, w którym tworzyli.


To doprowadza nas do wyspy Osea, idealnego punktu wyjścia dla albumu. Znajdujące się na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, niemal na odludziu, dostępnym tylko podczas odpływu. SBTRKT po raz pierwszy pojawił się tam w środku nocy. To tam stworzył nastrojowy, minimalistyczny utwór tytułowy z głosem Samphy. Został skomponowany o trzeciej nad ranem, gdy na przeszklonych ścianach mały projektor wyświetlał animowane filmy Rene'go Lalouxa. Nic dziwnego, że Sampha wówczas wymyślił zdanie, które dało tytuł całemu albumowi. Spontaniczność i zaskakiwanie jest istotą każdej współpracy. Każdy utwór, jaki stworzyłem we współpracy z kimś, został stworzony od ręki. Nigdy nie był wcześniej przygotowany.


Każdy ze współpracowników miał całkowitą swobodę jeśli chodzi o pisanie tekstów, a jedynym ich wyznacznikiem była sama muzyka i kontekst w jakim była nagrywana. Komponowane w chwilach wielkiego emocjonalnego uniesienia. Chociaż SBTRKT jest znakomitym producentem, jednak nie chciał aby album był przeprodukowany. Generalnie, jeśli chodzi o rzeczy, które lubię najbardziej, to są te, które dają poczucie jakby nie były „skomponowane”, a po prostu się wydarzyły. Mam poczucie, że mi również się to udało.


Dziwna atmosfera wyspy Osea miała także wpływ na Look Away. Dźwięk został zarejestrowany, gdy Polachek przegapiła swoją możliwość dotarcia na wyspę i musiała znaleźć żeglarza w lokalnym pubie, który mógł dostarczyć ją na wyspę przy pomocy łodzi rybackiej. Dziwna melodia jaką stworzyła z SBTRKT może być zaskakująca (brzmi jak coś, co można usłyszeć w filmie „The Ring”), a jednak teraz wydaje się typowym utworem tego artysty. Kiedy słuchasz tego po raz kolejny, zdajesz sobie sprawę, jak wiele gatunków i przestrzeni splata się tu w tę pięciominutową przestrzeń. Zaczyna się od czegoś, co brzmi jak techno, by zmienić się w coś bardziej w stylu współczesnego hiphopu, a w końcu coś bardziej ezoterycznego. To są elementy, które tworzą SBTRKT.


W Stanach Zjednoczonych towarzyszyło mu takie samo nastawienie. Podczas przystanku w Los Angeles improwizował z Warpaint, co zaowocowało riffem kończącego album utworu Voices In My Head. Próbował tego jeszcze na wyspie Osea, gdy starał się stworzyć coś w ponurym, przebojowo fortepianowym stylu. W Los Angeles Stella z Warpaint pomogła dodać do tego partię perkusji, a w końcu A$AP Ferg w Nowym Jorku dodał swoje paranoiczne, hipnotyczne wersy.


Na drugim końcu jest bezczelny rap Koeniga w New Dorp, New York. Piosenka ewoluowała od rozmowy na temat stworzenia utworu w nowojorskim stylu lat osiemdziesiątych. Więc kiedy zamknęli się w studiu, Koenig użył słów, które chodziły mu po głowie od jakiegoś czasu, dotyczącymi Nowego Jorku i New Dorp, małego miasteczka na Staten Island.


Tak więc Wonder Where We Land to kalejdoskopiczny i eksperymentalny album, przynoszący całe spektrum brzmień i emocji. Jak mówi sam SBTRKT: Nie jestem człowiekiem, który stara się ulepszać jedną formułę. Ten album jest tego najlepszym dowodem. 


Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Wonder Where We Land
Twoja ocena
Ocena ogólna