Opinie o Nas

Maanam i goście (3 Vinyl)

Dostępność:

115,50 zł 139,99 zł Oszczędzasz 24,49 zł
„Lista muzyków, którzy grali w zespole Maanam jest długa. Tylko część z nich dało się zaprosić na jubileuszowy koncert zespołu, a właściwie dwa koncerty w warszawskiej Sali kongresowej w Pałacu Kultury. Maanam wielokrotnie grał w tym miejscu. Kora je lubiła. Ma ono w sobie coś z pluszowego blichtru stalinowskiego komunizmu.

Maanam powstał w 1975 roku a 16 kwietnia 2000 świętował swoje 25 lecie. Zespół był w świetnej formie - nagrywał płyty, koncertował w Polsce i na świecie, kręcił wysmakowane artystyczne teledyski. Kora i Marek stanowili diamentowy tandem autorski. Ich dzieła weszły na trwałe do kanonu polskiej kultury, zaś teksty Kory wtopiły się w tkankę języka. Sama Kora została okrzyknięta ikoną wolności. Korę i Marka wspomagał synergetycznie Ryszard Placho Olesiński, jeden z najcudowniejszych melodyków gitary. Gitarowe współgranie i muzyczne pojedynki mistrzów - Marka i Plachy - słyszymy na wielu płytach studyjnych, a przede wszystkim na licznych płytach koncertowych.

Słyszymy ich też na nagraniach „Maanam i Goście”. Osobną kategorie stanowi sekcja rytmiczna Maanamu: Paweł Markowski na perkusji i Krzysztof Olesiński na przemian z Bogdanem Kowalewskim na basie. To właśnie Bogdanowi zawdzięczamy nieśmiertelny bas na evergreenie „Lucciola”. Pawła wspomaga na instrumentach perkusyjnych David Saucedo Valle, zaś na organach Cezary Kaźmierczak. Ze starych muzyków pra- Maanamu zaproszono Milo Kurtisa i Johna Portera. Apokaliptyczną wersję „Sie ściemnia” Kora zaśpiewała razem z Kasią Nosowską. Dla tego jednego nagrania można pokochać cały koncert.

Inni znamienici goście to: Justyna Steczkowska, Muniek Staszczyk, Zbigniew Namysłowski, Sławek Wierzcholski, Artur Rojek, uwielbiany przez Kore Boguś Łyszkiewicz, nasz stary druh z kontrkulturowych i psychonautycznych ścieżek Robert Brylewski i na koniec sam mistrz - Staszek Soyka. Kora na tych koncertach tryska szamańską energią, którą przekazuje muzykom i publiczności. Całość jest wyjątkowa ze względu na zbiór tak wielu wybitnych artystów”. Kamil Sipowicz.

Więcej informacji
Data wydania 23 lis 2018
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Maanam i goście (3 Vinyl)
1. Zapowiedź
2. Boskie Buenos
3. Anioł
4. Żądza pieniądza
5. Eksplozja
6. Tylko tango
7. Szareż miraże
8. Mówią, że miłość mieszka w niebie
1.Jestem kobietą
2. Karuzela marzeń
3. Raz Dwa Raz Dwa
4. Sie ściemnia
5. Oprócz błękitnego nieba
6. Och ten Hollywood
7. Ta nic do innych
8. Oddech szczura
1. Krakowski Spleen
2. Lucciola
3. Szał niebieskich ciał
4. Paranoja jest goła
5. Cykady na Cykladach
6. Kocham cię kochanie moje