Biografia to nic innego jak książka opisująca życie znanej postaci, np. polityka, artysty czy naukowca. W przeciwieństwie do autobiografii jest ona pisana z perspektywy osoby trzeciej. Tym, co decyduje o popularności biografii, jest możliwość zobaczenia od kuchni życia osób, które zazwyczaj mamy okazję oglądać jedynie na łamach prasy lub na szklanym ekranie. Osoby, które lubią książki biograficzne, często sięgają również po powieści obyczajowe, książki historyczne i literaturę faktu.

Czytaj dalej

Brytyjska monarchia od kuchni

  • -34%
 

Dostępność:

Wysyłamy w 24h

Wysyłamy w 24h – to znaczy, że taki produkt mamy w magazynie i wyślemy go w ciągu 24 godzin w dni robocze (1 dzień roboczy) od momentu złożenia zamówienia. Jeśli jednak zamówisz większą ilość takiego produktu, może się okazać, że nie mamy aż tylu egzemplarzy dostępnych 24h i będziesz musiał poczekać na niego dłużej niż 24h, o czym poinformujemy Cię w osobnym e-mailu.

Zamówienia:0 - 69,99 PLN>69,99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)4.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)4.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)4.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
26,48 zł 39,90 zł Oszczędzasz 13,42 zł
Wiadomości z życia brytyjskiej rodziny królewskiej wciąż podbijają media, miliony osób na całym świecie codziennie śledzą z zaciekawieniem wszystkie doniesienia zza bram Buckingham Palace.


Monarchowie nie gotują. Nie ubierają się samodzielnie, nie nalewają sobie picia ani nie ścielą łóżka. Podobno przyszły władca Królestwa, jego posiadłości i terytoriów, nawet nie wyciska sobie sam z tubki pasty do zębów, gdyż zadanie to należy do jednego z czterech jego kamerdynerów, który nakłada pastę na królewską szczoteczkę ze zdobionego srebrnego dozownika. Oficjalnie zdementowano za to inną słynną legendę o „rozpieszczaniu członków rodziny królewskiej”, zgodnie z którą każdego ranka przed księciem Walii stawiano siedem gotowanych jaj uszeregowanych według ich twardości, każde opatrzone cyfrą oznaczającą liczbę minut gotowania, tak aby mógł każdego spróbować i wybrać najbardziej mu odpowiadające.


Szczodrze sponsorowany przez swoich poddanych brytyjski dwór zatrudniał rzesze kucharzy, pokojówek, lokajów, mamek, nianiek, ogrodników, sekretarzy i urzędników. Pielęgnowane przez stulecia rytuały dworskie miały na celu utrwalenie wizji monarchy jako osoby wyjątkowej, ważniejszej niż prezydenci czy milionerzy. A jak lepiej to osiągnąć, niż udowadniając, że przyziemne czynności nie przystoją monarsze. Na usługach królowej przez długi czas była choćby pomocnica, która podawała monarchini wachlarz w sypialni, nalewała wodę do mycia rąk i zdejmowała rękawiczki. Ale już wkładanie monarchini obuwia i zdejmowanie go było domeną paziów. Tak było przez wieki, tak jest również dziś.


Nawet obecnie tysiące osób czuwają codziennie nad maksymalnym komfortem zaledwie kilkorga osób z rodziny królewskiej. Co ciekawe, z czasem liczba pracowników rosła – dwór Elżbiety II zatrudnia dziś bowiem blisko 1200 osób, podczas gdy jej babka, królowa Wiktoria miała ich „zaledwie” 921.

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Brytyjska monarchia od kuchni
Twoja ocena
Ocena ogólna

Ciekawa biografia, czyli jaka?

Najważniejszymi rzeczami w dobrej biografii są bez wątpienia wciągająca, wielowątkowa historia, a także barwnie opisani bohaterowie. Odpowiednio skonstruowana biografia musi również odkrywać nieznane dotąd obszary z życia danej postaci. Nawet najciekawsze biografie nie obronią się jednak bez świetnego warsztatu literackiego jej autora oraz umiejętności przelewania historii na papier w sposób lekki i równocześnie uporządkowany. Przykładem takiej książki jest „Steve Jobs” autorstwa Waltera Isaacsona, uznawana za jeden z najważniejszych utworów biograficznych ostatnich lat.

Książki biograficzne – rodzaje

Wśród biografii znajdziesz szereg biografii historycznych, biografie literatów, naukowców i sportowców, biografie aktorów i reżyserów czy biografie świętych. Jeśli ciekawią Cię książki pisane z perspektywy głównego bohatera, zajrzyj do oferty Świata Książki w zakładce „autobiografie”. Z pewnością trafisz tam wspomnienia osób z interesującej Cię dziedziny.

Inspirujące biografie, które warto przeczytać – wybór Świata Książki