Drone Mass (Vinyl)

  • -20%
 

Dostępność:

Wysyłamy w 3 dni

Wysyłamy w 3 dni – to znaczy, że takiego towaru nie mamy na półce w magazynie i musimy go sprowadzić od naszych stałych dostawców. Czas deklarowany przez większość wydawców to 3 dni robocze. Może się zdarzyć, że produkt zostanie doręczony nam wcześniej i wtedy niezwłocznie nastąpi wysyłka Twojego zamówienia.

Zamówienia:0 - 99 PLN>99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)7.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
127,99 zł 159,99 zł Oszczędzasz 32,00 zł
"Drone Mass" została napisana przez, nieżyjącego już kompozytora Jóhanna Jóhannssona, jako „współczesne oratorium”. Dzieło napisane na głosy i kwartet smyczkowy, wspierane elektroniką, zostało zamówione i wykonane przez American Contemporary Music Ensemble, (ACME), zespół który koncertował i nagrywał z Jóhannssonem przez prawie dziesięć lat. Obecnie ACME oraz nagrodzona Grammy grupa wokalna Theatre of Voices pod dyrekcją Paula Hilliera (również wielokrotnego zdobywcy nagrody Grammy), dokonali światowej premiery tego niezwykle zjawiskowego dzieła. Członkowie ACME i Theatre of Voices wielokrotnie współpracowali z kompozytorem, zarówno w studiu nagrań, jak i podczas licznych występów na żywo.

Album został nagrany w maju 2019 roku w Garnisonskirken w Kopenhadze. Wyprodukował ją Francesco Donadello, przyjaciel i stały współpracownik Jóhannssona. Do ACME dołączyła grupa wokalna Theatre of Voices i jej dyrektor artystyczny Paul Hillier. Grupa wykonywała Drone Mass już wcześniej dwukrotnie, w USA oraz w Krakowie z Jóhannssonem i ACME. Niedawno ACME i Theatre of Voices wystąpili wspólnie w Atenach, zaledwie cztery miesiące po śmierci kompozytora. Theatre of Voices pojawia się także na innych nagraniach twórczości Jóhannssona, m.in. Orphée, Englabörn & Variations, Arrival oraz Last and First Men. Kompozytor słynął z organicznego i inkluzywnego sposobu pisania i wykonywania utworów, a także z ducha współpracy, który stał się głównym motywem albumu.

"Drone Mass" to przykład twórczości o niezwykle tajemniczym charakterze, którą można porównać z medytacyjnym minimalizmem takich kompozytorów jak Arvo Pärt czy Henryk Górecki. Utwór rozpoczynają smyczki i głosy, wtapiając się następnie w muzyczny pejzaż tworzony przez instrumenty elektroniczne. Dzieło reprezentuje to, co islandzki kompozytor nazwał „destylacją wpływów i obsesji”.

Jóhannsson, który od dawna był zainteresowany napisaniem wokalnego dzieła na dużą skalę, znalazł inspirację w tzw. „Ewangelii Egipcjan”, odkrytej w 1945 roku w bibliotece Nag Hammadi. Kompozytor zainteresował się między innymi opisanym tam hymnem, składającym się z „pozornie bezsensownej serii samogłosek”.

W związku z pochodzeniem tekstów, które nadały charakter Drone Mass, nie bez znaczenia było to, że premiera dzieła (2015 r.) odbyła się w spektakularnej scenerii egipskiej świątyni Dendur w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Muzyka Jóhannssona wypełniła tę majestatyczną przestrzeń, urzekając wszystkich obecnych. Obok muzyków ACME na scenie znalazł się nagrodzony Grammy zespół wokalny Roomful of Teeth.

Zanim Drone Mass został zaprezentowany po raz pierwszy, Jóhannsson odniósł już spory sukces w muzyce mainstreamowej, między innymi dzięki soundtrackowi do Sicario Denisa Villeneuve'a (2015), oraz płycie z muzyką do filmu Prisoners (Labirynt) (2013) tego samego reżysera. W 2015 roku zdobył Złoty Glob za muzykę do The Theory of Everything (Teorii wszystkiego) Jamesa Marsha, a rok później jego wkład w słynny Arrival (Nowy początek) Villeneuve przyniósł mu nominację do Oscara. W 2016 roku ukazał się jego debiutancki album Orphée wydany nakładem Deutsche Grammophon. Jóhannsson zmarł w Berlinie 9 lutego 2018 roku w wieku 48 lat.

To wyczekiwane nagranie Drone Mass jest hołdem dla jednego z najważniejszych dzieł kompozytora. To także wzruszające i osobiste podziękowanie złożone przez tych, którzy znali go najlepiej.

ACME w nagraniach wystąpili w składzie:

Clarice Jensen - dyrektor artystyczny i wiolonczela,
Ben Russell – skrzypce, Laura Lutzke – skrzypce, Caleb Burhans – altówka.
Theatre of Voices zaśpiewali: Else Torp, Kate Macoboy, Signe Asmussen, Iris Oja,
Paul Bentley-Angell, Jakob Skjoldborg, Jakob Bloch Jespersen i Steffen Bruun
Paul Hillier – dyrygent

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Drone Mass (Vinyl)
Twoja ocena
Ocena ogólna

Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.