
Opis
Latem 2021 roku, gdy po dwudziestu latach obecności Amerykanie opuszczają Afganistan, Jagoda Grondecka jest na miejscu. Relacjonuje zbrojny marsz talibów na Kabul i ich powrót do władzy, panikę wśród mieszkańców, ucieczki żołnierzy afgańskiej armii i rozpad struktur republiki. Rozmawia z talibami, zagląda do opuszczonej bazy Bagram, gdzie porzucony sprzęt przypomina o nagłym odwrocie Amerykanów. Śledzi dramatyczne próby ewakuacji cywilów i tłumy usiłujące dostać się na lotnisko. Na prośbę polskiego rządu pomaga zorganizować ewakuację ponad setki Afgańczyków współpracujących z polskim wojskiem.
Czujnie obserwuje pierwsze miesiące nowych-starych rządów i codzienne życie z perspektywy ulic, szkół, domów i posterunków. Szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiet, rozmawia z uczennicami i nauczycielkami, które mimo ryzyka próbują stawiać opór, gdy ogranicza się ich dostęp do edukacji, z demonstrantkami, które odważnie wykrzykują: „Chleba, pracy, wolności!”; odwiedza szariacki sąd, by przekonać się, ile warte jest zeznanie kobiety.
Tłem jej reporterskiej relacji jest analiza upadku afgańskiej republiki: korupcja elit, bezkarność watażków z Sojuszu Północnego, nocne naloty wojsk specjalnych na domniemanych wrogów reżimu. Właśnie tak zaczyna się historia powrotu talibów do władzy.
Emirat to my – Jak talibowie odbijali Afganistan
„Emirat to my” to wnikliwa relacja Jagody Grondeckiej z wydarzeń, które miały miejsce latem 2021 roku, kiedy talibowie po dwudziestu latach powrócili do władzy w Afganistanie. Autorka, będąc na miejscu, dokumentuje dramatyczne chwile, które towarzyszyły ewakuacji Amerykanów oraz chaosowi, jaki zapanował wśród mieszkańców Kabulu.
Dla kogo jest ta książka?
- Osoby interesujące się historią i polityką Afganistanu
- Miłośnicy literatury faktu i reportażu
- Studenci kierunków humanistycznych i społecznych
- Osoby pragnące zrozumieć sytuację kobiet w Afganistanie po powrocie talibów
- Każdy, kto chce poznać kulisy ewakuacji cywilów w trudnych warunkach
Co zyskasz dzięki tej publikacji?
- Wgląd w realia życia w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów
- Relacje z pierwszej ręki od osób, które doświadczyły chaosu i paniki
- Analizę przyczyn upadku afgańskiej republiki i korupcji elit
- Perspektywę na sytuację kobiet i ich walkę o prawa w obliczu ograniczeń
- Wiedzę na temat ewakuacji współpracowników polskiego wojska
Kluczowe tematy i obszary
- Powrót talibów do władzy
- Chaos i panika w Kabulu
- Sytuacja kobiet w Afganistanie
- Korupcja i bezkarność elit
- Ewakuacja cywilów i współpracowników
O Autorze
Jagoda Grondecka to doświadczona reporterka, która z pasją dokumentuje wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Jej prace koncentrują się na problematyce społecznej i politycznej, a „Emirat to my” jest efektem jej bezpośrednich obserwacji i rozmów z mieszkańcami Afganistanu.
O Wydawcy
Wydawnictwo Czarne to renomowane polskie wydawnictwo specjalizujące się w literaturze faktu, reportażu oraz książkach o tematyce społecznej i politycznej. Dzięki starannie dobranym publikacjom, Wydawnictwo Czarne przyczynia się do poszerzania wiedzy o współczesnym świecie.
Opis wygenerowany automatycznie na podstawie analizy cech publikacji przez system AI. Nasz algorytm dokonał samodzielnej syntezy korzyści płynących z tej książki, aby dostarczyć Ci rzetelny wgląd w jej zawartość bez udziału człowieka. Szybka informacja prosto z metadanych produktu.
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Wydawnictwo Czarne sp. z o. o.
Wołowiec 11
38-307 Sękowa
redakcja@czarne.com.pl
515274298
Szczegóły
Recenzje
Produkt nie ma jeszcze recenzji.
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Nasza cena:36,74 zł
Cena sugerowana przez wydawcę: 64,90 zł
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9+
Seria
















































