Leopold Stokowski in Poland FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES

  • Kategorie: Muzyka / klasyczna
  • Nośnik: CD
  • Ilość nośników: 1
  • Producent: Polskie Radio
  • EAN: 5907812241117
  • Data wydania: 2021-09-10
    Jest to data ukazania się towaru w danej wersji na rynku
 

Dostępność:

Wysyłamy w 24h

Wysyłamy w 24h – to znaczy, że taki produkt mamy w magazynie i wyślemy go w ciągu 24 godzin w dni robocze (1 dzień roboczy) od momentu złożenia zamówienia. Jeśli jednak zamówisz większą ilość takiego produktu, może się okazać, że nie mamy aż tylu egzemplarzy dostępnych 24h i będziesz musiał poczekać na niego dłużej niż 24h, o czym poinformujemy Cię w osobnym e-mailu.

Zamówienia:0 - 99 PLN>99 PLNCzas dostawy:
Odbiór osobisty w księgarni 0 zł0 zł1 dzień roboczy
InPost Paczkomaty 24/7 (Płatność online)7.99 zł0 zł1-2 dni robocze
InPost Paczkomaty - Paczka w Weekend (Płatność online)16.99 zł0 zł1-2 dni robocze
Poczta Polska (Płatność online)12.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Poczta Polska (Płatność za pobraniem)13.99 zł0 zł3-5 dni roboczych
Kurier UPS (Płatność online)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Kurier UPS (Płatność za pobraniem)7.99 zł0 zł1 dzień roboczy
Wysyłka zagranicznaSprawdź szczegóły >
42,99 zł 46,99 zł Oszczędzasz 4,00 zł
Co kryją archiwa?10 września 2021 roku we wszystkich dobrych sklepach pojawi się kolejny album w serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES, zatytułowany „Leopold Stokowski in Poland”.Serię wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia wymyślili i jej kolejne pozycje opracowują: Marcin Gmys – Dyrektor Polskiego Radia Chopin i Jakub Puchalski – jeden z głównych głosów tego programu. Na wiele lat przed rozpoczęciem pracy w Polskim Radiu obaj panowie już się umawiali, że kiedyś przetrząsną muzyczne archiwa stacji w poszukiwaniu zapomnianych, wybitnych nagrań. Od trzech lat swoje młodzieńcze pomysły wcielają w życie.W roku 1959, kiedy liczący 77 lat Leopold Stokowski pojawił się w kraju swoich przodków po raz pierwszy, by poprowadzić polskie orkiestry (wcześniej, w latach 20., był jedynie w Polsce prywatnie, przejazdem), gościliśmy jednego z najbardziej nowatorskich i uznanych dyrygentów XX wieku, znanego jako niezmordowany propagator nowej muzyki, mającego na swym koncie kilkadziesiąt prawykonań kompozytorów z całego świata. Stokowski był także niezrównanym popularyzatorem muzyki, co zaprowadziło go do Hollywood i ostatecznie przyniosło w 1941 roku Honorowego Oscara za muzykę do filmu „Fantasia”, wyprodukowanego przez Disneya.Wizyty artysty w Polsce, w latach 1959 i 1960, stanowiły prawdziwe wydarzenia artystyczne i wyraziste świadectwo, że kultura polska, mimo ponurych czasów, nie daje się wymazać z mapy świata. Wybór przez Stokowskiego do swych koncertów dzieł polskich kompozytorów podkreślił tylko ich uniwersalne znaczenie i wartość. W ówczesnych relacjach z występów Stokowskiego w Polsce dominowały zachwyt i entuzjazm.Na płycie „Leopold Stokowski in Poland” znajdziemy, nigdy wcześniej nie udostępnione fonograficznie, jedyne i niepowtarzalne kreacje „Bajki” Stanisława Moniuszki i „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, a także „I Symfonii” Witolda Lutosławskiego. Co prawda ten ostatni nie był zadowolony z interpretacji utworu, ale być może niechęć kompozytora należy złożyć na karb czasu, który minął od wymyślenia i opracowania ostatecznej wersji tej jednej z pierwszych kompozycji Lutosławskiego.Dla każdego, kto włoży ten krążek do odtwarzacza, ciekawostką będą rozpoczynające płytę zapisy dźwięków z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce, w maju 1959 roku i płytę kończący krótki wywiad ze Stokowskim, przeprowadzony również w maju 1959 przez Witolda Stankowskiego z Polskiego Radia, w warszawskim Hotelu Bristol.Wszystkim, którzy jeszcze nie znają serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES polecamy też cztery poprzednie pozycje wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia: „Witold Małcużyński. The Legendary Wawel Castle Recital”, „Mieczysław Horszowski in Poland”, „Barbara Hesse-Bukowska. Retrospective” oraz „Eugeniusz Morawski. Kompozytor wyklęty”.


Leopold Stokowski – dyrygent / conductor

Autorzy serii: Marcin Gmys, Jakub Puchalski

Teksty: Jakub Puchalski, Artur Bielecki, Marcin Gmys

Tłumaczenie: John Comber

Rekonstrukcja dźwięku i mastering płyty: Anna Rutkowska (Archiwum Polskiego Radia / Polis Radio Archives)

Projekt graficzny: Lech Majewski

Fotografie Leopolda Stkowskiego: PAP, NAC

Napisz własną recenzję
Napisz recenzję o produkcie: Leopold Stokowski in Poland FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES
Twoja ocena
Ocena ogólna

Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.

1. Relacja z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce / A report on Leopold Stokowski’s welcome to Poland 1:40
2.Bajka – uwertura fantastyczna / Fairy tale – fantasy overture 12:05
3. Stabat Mater dolorosa – Andante mesto
4.Quis est homo qui non fleret – Moderato
5. Eia Mater, fons amoris – Lento dolcissimo
6. Fac me tecum pie flere  – Moderato
7. Virgo virginum praeclare  – Moderato
8. Christe, cum sit hinc exire  – Andante tranquillissimo
9. Allegro giusto 4:10
10. Poco adagio 9:05
11. Allegretto misterioso 3:55
12. Allegro vivace 5:10
13. Wywiad Witolda Stankowskiego z Leopoldem Stokowskim / Leopold Stokowski in conversation with Witold Stankowski 3:25