
Opis
Powieść jednej z najsłynniejszych angielskich pisarek z czasów wiktoriańskich przypomina zbiór scenek rodzajowych. Urok dawno minionego świata, niespieszna narracja, świetnie uchwycone charaktery, snobizmy, śmiesznostki i cnoty bohaterek wzruszają, denerwują i wywołują niepohamowaną wesołość. Na podstawie tej powieści telewizja BBC nakręciła przebojowy serial z Judi Dench w roli głównej.
Koniec XIX wieku, Cranford – miasteczko w hrabstwie Cheshire w Anglii. Mieszkają tu głównie kobiety; przeważnie ekscentryczne bezdzietne wdowy i stare panny. Ich zachowanie jest podporządkowane temu, co wypada lub nie wypada osobie o danej pozycji w tym małomiasteczkowym środowisku. Damy skrzętnie ukrywają niedostatki finansowe, nie skarżą się na brak pieniędzy, to bowiem nie uchodzi, w zaciszu domowym natomiast czynią drobne oszczędności - na świecach i ulubionych przysmakach. Należą do klasy średniej, ale za wszelką cenę chcą uchodzić za przedstawicielki klasy wyższej. Żyją tak, jakby od czasów ich młodości nic się nie zmieniło, starannie ignorując fakt, iż świat wokół gwałtownie przyspiesza.
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Dressler Dublin sp. z o.o.
Poznańska 91
05-850 Ożarów Mazowiecki
sekretariat@dressler.com.pl
+48 22 733 50 00
Szczegóły
Recenzje
4,0(2)
Masz ten produkt?
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Comford & happiness
Recenzja Księgarza Świat Książki
„Pnie z Cranford” są niezwykle komfortową i przytulną powieścią. Wpisują się w trend slow life i cozy reading. Ogólna koncepcja powieści to pochwała spokojnego, domowego życia w dobrej, starej Anglii, w otoczeniu znajomego towarzystwa przyjaciół. Czasy wiktoriańskie, kapeluszony, bileciki towarzyskie i pamiątkowe medaliony z puklami włosów, czyli świat kobiet u schyłku XIX wieku. W małej angielskiej, sielankowej wiosce grupka starszych pań stanowi centrum towarzyskiego światka. Opowiadania opisują życie w prowincjonalnym angielskim miasteczku z perspektywy starszych pań. Oczywiście nie znaczy to, że przygody bohaterek są nudne i powtarzalne. Wymyślają całkiem kreatywne sposoby rozwiązywania problemów, jakie się przed nimi pojawiają. Równie dobrze jedną z bohaterek mogłaby być sama Jane Austen, gdyby dożyła sześćdziesiątki. Tytułowe panie z Cranford dbają o przestrzeganie konwenansów, zasad społecznych i reguł wiktoriańskiego świata. Tak każe im obyczaj, tradycja i wychowanie. Ale serce podpowiada swoje pragnienia. Starsze bohaterki rozliczają się ze swoimi wyborami. Ich życie skontrastowane jest z nowoczesnym zmieniającym się światem i pojawiają się wątpliwości, omyłki, niespodzianki. Bo czy damie wypada założyć sklepik i zajmować się handlem? Albo czy wypada spotkać się sam na sam ze swoją dawną miłością? Jakie to uczucia podczas pierwszej przejażdżki pociągiem? Świetną robotę zrobiło BBC nakręcając serial na podstawie opowiadań i ubierając w kostiumy pań z Cranford genialną Judy Dench i wspaniałą Imeldę Staunton. Weronika, księgarka, Gliwice Arena
Dla cierpliwych
Zena
Niestety najpierw obejrzałam film, a potem zabrałam się za książkę i może dlatego nie porwała mnie tak, jak się tego spodziewałam. Czytelnik jest świadkiem oficjalnego życia kobiet z Cranford, a jednocześnie -jak przez dziurkę od klucza - widzi to, co jest zarezerwowane wyłącznie dla czterech ścian. Czytało mi się ją trudniej i wolniej niż Północ i Południe pewnie przez zaproponowaną narrację.
Recenzja Księgarza Świat Książki
(0)27.01.2023 11:58
Comford & happiness
„Pnie z Cranford” są niezwykle komfortową i przytulną powieścią. Wpisują się w trend slow life i cozy reading. Ogólna koncepcja powieści to pochwała spokojnego, domowego życia w dobrej, starej Anglii, w otoczeniu znajomego towarzystwa przyjaciół.
Czasy wiktoriańskie, kapeluszony, bileciki towarzyskie i pamiątkowe medaliony z puklami włosów, czyli świat kobiet u schyłku XIX wieku. W małej angielskiej, sielankowej wiosce grupka starszych pań stanowi centrum towarzyskiego światka.
Opowiadania opisują życie w prowincjonalnym angielskim miasteczku z perspektywy starszych pań. Oczywiście nie znaczy to, że przygody bohaterek są nudne i powtarzalne. Wymyślają całkiem kreatywne sposoby rozwiązywania problemów, jakie się przed nimi pojawiają. Równie dobrze jedną z bohaterek mogłaby być sama Jane Austen, gdyby dożyła sześćdziesiątki. Tytułowe panie z Cranford dbają o przestrzeganie konwenansów, zasad społecznych i reguł wiktoriańskiego świata. Tak każe im obyczaj, tradycja i wychowanie. Ale serce podpowiada swoje pragnienia. Starsze bohaterki rozliczają się ze swoimi wyborami. Ich życie skontrastowane jest z nowoczesnym zmieniającym się światem i pojawiają się wątpliwości, omyłki, niespodzianki. Bo czy damie wypada założyć sklepik i zajmować się handlem? Albo czy wypada spotkać się sam na sam ze swoją dawną miłością? Jakie to uczucia podczas pierwszej przejażdżki pociągiem?
Świetną robotę zrobiło BBC nakręcając serial na podstawie opowiadań i ubierając w kostiumy pań z Cranford genialną Judy Dench i wspaniałą Imeldę Staunton.
Weronika, księgarka, Gliwice ArenaRecenzja była pomocna?
Zena
(0)25.06.2022 06:05
Dla cierpliwych
Niestety najpierw obejrzałam film, a potem zabrałam się za książkę i może dlatego nie porwała mnie tak, jak się tego spodziewałam. Czytelnik jest świadkiem oficjalnego życia kobiet z Cranford, a jednocześnie -jak przez dziurkę od klucza - widzi to, co jest zarezerwowane wyłącznie dla czterech ścian. Czytało mi się ją trudniej i wolniej niż Północ i Południe pewnie przez zaproponowaną narrację.
Recenzja była pomocna?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9+
Seria






