
Opis
prof. Przemysław Czapliński,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Jean-Paul Sartre nigdy nie napisał osobnego traktatu o sztukach wizualnych, a jednak na przestrzeni kilku dekad stanowią one przedmiot jego refleksji oraz lejtmotyw dzieł literackich. Sztuka stanowi widmo, nawiedzające tę twórczość pod maską nicości. Olga Żyminkowska podejmuje niezwykle udaną próbę odtworzenia „ukrytej estetyki” filozofa. Prowadzi nas od fenomenologii świadomości, przez problemy percepcji, emocji i wyobraźni, po kwestię zaangażowania i dialog z estetyką pragmatyczną. Poddaje analizie zarówno Byt i nicość, eseje o literaturze, jak i Mdłości, ukazując wizualność jako wyzwanie dla ontologii oraz dla teorii politycznej.
prof. Jerzy Franczak, Uniwersytet Jagielloński
Sartre i sztuki wizualne – Odkrywanie ukrytej estetyki filozofa
Książka Olgi Żyminkowskiej to pionierska monografia poświęcona filozofii sztuk wizualnych Jean-Paula Sartre’a. To pierwsze od trzydziestu lat syntetyczne omówienie tej problematyki, które łączy w sobie głęboką analizę oraz przystępny język, czyniąc ją idealną lekturą dla wszystkich zainteresowanych sztuką i filozofią.
Dla kogo jest ta książka?
- Miłośnicy sztuk wizualnych
- Studenci i wykładowcy filozofii oraz estetyki
- Osoby zainteresowane twórczością Jean-Paula Sartre’a
- Krytycy sztuki i literatury
- Pasjonaci filozofii współczesnej
Co zyskasz dzięki tej publikacji?
- Głębokie zrozumienie filozofii sztuk wizualnych Sartre’a
- Przejrzystą kompozycję, która łączy różnorodne kategorie estetyczne
- Analizę zjawisk takich jak percepcja, emocje i wyobraźnia w kontekście sztuki
- Możliwość odkrycia „ukrytej estetyki” filozofa
- Refleksję nad związkiem sztuki z ontologią i teorią polityczną
Kluczowe tematy i obszary
- Filozofia sztuk wizualnych
- Fenomenologia świadomości
- Percepcja i emocje w sztuce
- Estetyka pragmatyczna
- Dialog między sztuką a teorią polityczną
O Autorce
Olga Żyminkowska to uznana badaczka, specjalizująca się w filozofii i estetyce. Jej prace koncentrują się na analizie zjawisk artystycznych oraz ich filozoficznych podstaw, co czyni ją autorytetką w dziedzinie sztuk wizualnych.
O Wydawcy
Wydawnictwo Universitas to renomowany wydawca, który od lat specjalizuje się w publikacjach z zakresu nauk humanistycznych, oferując czytelnikom wartościowe i przemyślane pozycje literackie oraz naukowe.
Opis wygenerowany automatycznie na podstawie analizy cech publikacji przez system AI. Nasz algorytm dokonał samodzielnej syntezy korzyści płynących z tej książki, aby dostarczyć Ci rzetelny wgląd w jej zawartość bez udziału człowieka. Szybka informacja prosto z metadanych produktu.
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Universitas
ul. Żmujdzka 6B
31-426 Kraków
agnieszka@universitas.com.pl
120000000
Szczegóły
Recenzje
Produkt nie ma jeszcze recenzji.
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Nasza cena:31,50 zł
Cena sugerowana przez wydawcę: 39,00 zł
- 1
- 2
- 3








