Dostawa 0 zł do sieci księgarń

Bezpłatna wysyłka powyżej 149 zł

Gwarancja zadowolenia z zakupów

Tryb offline

Wiesław Myśliwski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury współczesnej. W swojej twórczości chętnie nawiązuje on do chłopskiego sposobu patrzenia na rzeczywistość – traktując to jako pretekst do opowieści o uniwersalnych prawdach i uczuciach. Wyjątkową wartość artystyczną jego twórczości potwierdzają nie tylko tłumy czytelników na spotkaniach autorskich, ale także liczne nagrody. Myśliwski może pochwalić się bowiem między innymi dwukrotnym zdobyciem Nagrody Literackiej „Nike” – za „Widnokrąg” w 1997 roku oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007 roku. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, w tym na czeski, hebrajski, włoski czy niderlandzki.

Wiesław Myśliwski

Produkty: 18

    Filtruj

    Kategoria
    Dostępność
    Data wydania
    -
    Cena
    Produkty: 18
    Wydawcy
    Ocena produktu

    Wiesław Myśliwski – życie prywatne i kariera literacka

    Wiesław Myśliwski przyszedł na świat 25 marca 1932 roku w położonej w województwie świętokrzyskim wsi Dwikozy. Dorastanie w niej miało znaczący wpływ na kształtowanie się jego literackiej wrażliwości. Jak powiedział niegdyś w jednym z wywiadów:

    „I to nawet nie jest to, że ta ławka, ta chałupa, to drzewo jest wyryte w mojej duszy. To jest bardziej, że według tej ławki, tej chałupy i tego drzewa ukształtowana została zdolność mojego wyobrażania sobie. Uformowane zostało widzenie nieba, słońca, deszczu. Całego świata dookoła tego”.

    Jego ojciec, Julian, był oficerem wywodzącym się z zamożnej rodziny mieszczańskiej. Matka przyszłego autora „Traktatu o łuskaniu fasoli”, Marianna, była z kolei absolwentką Uniwersytetu Ludowego Zofii i Ignacego Solarzów w Szycach. Podczas II wojny światowej, po śmierci ojca, mały Wiesław zmuszony był pracować fizycznie – do jego zadań należały m.in. prace stolarskie czy… rozminowywanie pól.

    Zaraz po zakończeniu wojny rozpoczął naukę w szkole powszechnej. W 1956 roku ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wydział filologii polskiej. Ciekawostką może być fakt, że początkowo wiązał on swoją przyszłość z zupełnie innym zawodem. Na początku bezskutecznie próbował dostać się bowiem na nowo otwarty wydział budowy okrętów w Gdańsku.

    Po zakończeniu edukacji przez ponad 20 lat pracował w warszawskiej Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, gdzie w ciągu lat pełnił najróżniejsze funkcje, pracując między innymi jako asystent redaktora i zastępca redaktora naczelnego. W 1975 roku objął funkcję redaktora naczelnego w kwartalniku „Regiony”, w którym pracował do 1999 roku. Jednocześnie od 1993 roku przez 6 lat pisał na łamach magazynu kulturalnego „Sycyna”.

    Jego debiut literacki miał miejsce w 1967 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała powieść „Nagi sad”, opublikowana nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. 3 lata później ukazał się „Pałac”, a w 1984 roku – „Kamień na kamieniu”, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów powojennej polskiej literatury chłopskiej.

    W dorobku Wiesława Myśliwskiego można natrafić również na kilka dramatów teatralnych. Pierwszy z nich – zatytułowany „Złodziej” – ukazał się na łamach czasopisma „Dialog” w 1973 roku.

    Prywatnie Wiesław Myśliwski od wielu lat związany jest z Warszawą. Mimo sędziwego wieku wciąż jest aktywny zawodowo, uczestnicząc w licznych wydarzeniach kulturalnych oraz spotkaniach autorskich. W 1956 roku wziął ślub z Wacławą, która podobnie jak Myśliwski studiowała polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2026 roku para będzie obchodzić 70-lecie swojego małżeństwa.

    Wiesław Myśliwski – nagrody

    Wiesław Myśliwski jest jednym z najbardziej utytułowanych pisarzy w historii powojennej literatury polskiej. Na swoim koncie ma m.in. kilka tytułów honoris causa – w tym na Uniwersytecie Opolskim i Uniwersytecie Jagiellońskim.

    Wśród zdobytych przez niego nagród wymienić można m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, order Ecce Homo, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę Literacką Gdynia za „Traktat o łuskaniu fasoli”, Nagrodę literacką m. st. Warszawy, Poznańską Nagrodę Literacką w kategorii Nagroda im. Adama Mickiewicza czy wspomnianą już Nagrodę Literacką „Nike”.

    Wiesław Myśliwski – cytaty

    • „Kierują nami złudzenia, powodują nami złudzenia. Złudzenia nas pchają, wstrzymują, wyznaczają nam cele. Rodzimy się ze złudzeń i śmierć też jest tylko przejściem z jednego złudzenia w inne”.
    • „Szczęścia należy szukać w sobie, a nie naokoło. Że nikt go człowiekowi nie da, jak sam sobie go nie da. Że szczęście jest nieraz bliziutko, może w tej ubogiej izbie, gdzie się całe życie żyje, a ludzie Bóg wie gdzie go szukają”.
    • „Do miłości wiedzie cierniowa droga. Miłość to nie poryw. Nie otrzymuje się jej ot, tak w darze, i to na pierwszej lepszej zabawie, do tego szkolnej. Miłość trzeba wytęsknić, wycierpieć, wypłakać. A i tak nie ma pewności, czy się zjawi”.
    • „Książki, powiedział mi kiedyś, gdy wyszedłem do niego na rusztowanie, to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. On w każdym razie nie mógłby bez książek żyć. Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi”.
    • „Brak zdziwienia jest ułomnością. Zdziwienie jest najistotniejsze. Jest jak uśmiech”.
    • „Gdy wychodzili na jakieś przyjęcie lub bal, on w garniturze, niechby we fraku, a ona z poodsłanianym, jak tylko pozwoliła na to moda, swoim młodym ciałem, wręcz demonstrującym tę młodość, łapał się na tym, że go ta jej młodość zaczyna boleć. Ta młodość stawała się dlań jedynym niekłamanym lustrem, w którym przeglądał się z coraz większym przerażeniem”.
    • „Być samemu, a czuć się samotnym to może zupełnie co innego. Przecież bywa, że człowiek ma żonę, dzieci, wnuki, przyjaciół, a czuje się samotny. Może samotność sami sobie zadajemy jako niezgodę na świat, w którym przyszło nam żyć”.
    • „Kocha się tak samo przez wady i nieszczęścia i może nawet głębiej, a najgłębiej kocha się przez ból. Może być ktoś wysoki, zadbany, wymyty, pachnący, a nie ma go za co kochać”.

    Wiesław Myśliwski – książki. Po którą z nich sięgniesz w pierwszej kolejności?

    Być może zainteresują Cię również:

    Wiesław Myśliwski – pisarz, którego trzeba znać

    Wiesław Myśliwski to pisarz łączący w sobie wszystko, czego można oczekiwać od dobrej literatury: głębię przemyśleń, charakterystyczny styl wypowiedzi oraz unikalny sposób konstrukcji świata. Myśliwski jak mało który twórca łączy losy swoich bohaterów z uniwersalnymi tematami i rozterkami ludzkimi, takimi jak miłość, przemijanie, samotność czy poszukiwanie sensu życia.

    Zapoznaj się z jego twórczością już teraz i zamów wybrane przez siebie książki Wiesława Myśliwskiego na stronie księgarni internetowej Świata Książki w wersji papierowej, audio lub elektronicznej z możliwością odbioru w jednym z naszych sklepów stacjonarnych lub w wybranym przez Ciebie punkcie.