Wiesław Myśliwski
Produkty: 18
Wiesław Myśliwski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury współczesnej. W swojej twórczości chętnie nawiązuje on do chłopskiego sposobu patrzenia na rzeczywistość – traktując to jako pretekst do opowieści o uniwersalnych prawdach i uczuciach. Wyjątkową wartość artystyczną jego twórczości potwierdzają nie tylko tłumy czytelników na spotkaniach autorskich, ale także liczne nagrody. Myśliwski może pochwalić się bowiem między innymi dwukrotnym zdobyciem Nagrody Literackiej „Nike” – za „Widnokrąg” w 1997 roku oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007 roku. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, w tym na czeski, hebrajski, włoski czy niderlandzki.
Produkty: 18
W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 46,94 zł
Dramaty. Złodziej, Klucznik, Drzewo, Requiem dla gospodyni (e-book)
Dramaty. Złodziej, Klucznik, Drzewo, Requiem dla gospodyni (plik audio)
Filtruj
Wiesław Myśliwski przyszedł na świat 25 marca 1932 roku w położonej w województwie świętokrzyskim wsi Dwikozy. Dorastanie w niej miało znaczący wpływ na kształtowanie się jego literackiej wrażliwości. Jak powiedział niegdyś w jednym z wywiadów:
„I to nawet nie jest to, że ta ławka, ta chałupa, to drzewo jest wyryte w mojej duszy. To jest bardziej, że według tej ławki, tej chałupy i tego drzewa ukształtowana została zdolność mojego wyobrażania sobie. Uformowane zostało widzenie nieba, słońca, deszczu. Całego świata dookoła tego”.
Jego ojciec, Julian, był oficerem wywodzącym się z zamożnej rodziny mieszczańskiej. Matka przyszłego autora „Traktatu o łuskaniu fasoli”, Marianna, była z kolei absolwentką Uniwersytetu Ludowego Zofii i Ignacego Solarzów w Szycach. Podczas II wojny światowej, po śmierci ojca, mały Wiesław zmuszony był pracować fizycznie – do jego zadań należały m.in. prace stolarskie czy… rozminowywanie pól.
Zaraz po zakończeniu wojny rozpoczął naukę w szkole powszechnej. W 1956 roku ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wydział filologii polskiej. Ciekawostką może być fakt, że początkowo wiązał on swoją przyszłość z zupełnie innym zawodem. Na początku bezskutecznie próbował dostać się bowiem na nowo otwarty wydział budowy okrętów w Gdańsku.
Po zakończeniu edukacji przez ponad 20 lat pracował w warszawskiej Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, gdzie w ciągu lat pełnił najróżniejsze funkcje, pracując między innymi jako asystent redaktora i zastępca redaktora naczelnego. W 1975 roku objął funkcję redaktora naczelnego w kwartalniku „Regiony”, w którym pracował do 1999 roku. Jednocześnie od 1993 roku przez 6 lat pisał na łamach magazynu kulturalnego „Sycyna”.
Jego debiut literacki miał miejsce w 1967 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała powieść „Nagi sad”, opublikowana nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. 3 lata później ukazał się „Pałac”, a w 1984 roku – „Kamień na kamieniu”, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów powojennej polskiej literatury chłopskiej.
W dorobku Wiesława Myśliwskiego można natrafić również na kilka dramatów teatralnych. Pierwszy z nich – zatytułowany „Złodziej” – ukazał się na łamach czasopisma „Dialog” w 1973 roku.
Prywatnie Wiesław Myśliwski od wielu lat związany jest z Warszawą. Mimo sędziwego wieku wciąż jest aktywny zawodowo, uczestnicząc w licznych wydarzeniach kulturalnych oraz spotkaniach autorskich. W 1956 roku wziął ślub z Wacławą, która podobnie jak Myśliwski studiowała polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2026 roku para będzie obchodzić 70-lecie swojego małżeństwa.
Wiesław Myśliwski jest jednym z najbardziej utytułowanych pisarzy w historii powojennej literatury polskiej. Na swoim koncie ma m.in. kilka tytułów honoris causa – w tym na Uniwersytecie Opolskim i Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wśród zdobytych przez niego nagród wymienić można m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, order Ecce Homo, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę Literacką Gdynia za „Traktat o łuskaniu fasoli”, Nagrodę literacką m. st. Warszawy, Poznańską Nagrodę Literacką w kategorii Nagroda im. Adama Mickiewicza czy wspomnianą już Nagrodę Literacką „Nike”.
Być może zainteresują Cię również:
Wiesław Myśliwski to pisarz łączący w sobie wszystko, czego można oczekiwać od dobrej literatury: głębię przemyśleń, charakterystyczny styl wypowiedzi oraz unikalny sposób konstrukcji świata. Myśliwski jak mało który twórca łączy losy swoich bohaterów z uniwersalnymi tematami i rozterkami ludzkimi, takimi jak miłość, przemijanie, samotność czy poszukiwanie sensu życia.
Zapoznaj się z jego twórczością już teraz i zamów wybrane przez siebie książki Wiesława Myśliwskiego na stronie księgarni internetowej Świata Książki w wersji papierowej, audio lub elektronicznej z możliwością odbioru w jednym z naszych sklepów stacjonarnych lub w wybranym przez Ciebie punkcie.
Bądź na bieżąco z nowościami
Otrzymuj specjalne oferty
Administratorem Twoich danych osobowych jest Dressler Dublin Sp. z o.o. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności.