
Opis
W czerwcową noc 1976 roku we Wrocławiu spłonął kościół pod wezwaniem św. Elżbiety. To fakt historyczny. Kilka dni później do mieszczącego się w ratuszu muzeum przychodzi anonim z pogróżkami. By nie dopuścić do puszczenia z dymem cennego zabytku, pracownicy pełnią po nocach dyżury. Podczas jednego z nich Matylda, młodziutka i wścibska asystentka zatrudniona w muzeum, przypadkowo odnajduje tajną skrytkę, a w niej listę obrazów wywiezionych pod koniec wojny z Wrocławia przez gauleitera Dolnego Śląska Karla Hankego i ukrytych nie wiadomo gdzie. Idąc tropem obrazów, wpada na ślad szajki handlującej kradzionymi dziełami sztuki. Bardzo szybko przekonuje się, że na pomoc milicji w tej sprawie nie może liczyć, wręcz przeciwnie.
Jakby tego było mało, życie osobiste Matyldy przypomina jazdę kolejką górską. A my przy okazji poznajemy czasy pozornej prosperity lat gierkowskich, wszechwładzę cenzury i aparatu partyjnego.
Dodatkowego smaku tej powieści dodaje fakt, że zawiera ona wiele wątków autobiograficznych, a sama Autorka powiedziała kiedyś: „Matylda to ja”.
Kolekcja Hankego – Tajemnice Wrocławia i sztuki
„Kolekcja Hankego” to pasjonująca powieść autorstwa Jolanty Marii Kalety, która przenosi czytelników w czasy lat gierkowskich, ukazując nie tylko historię, ale także zawirowania osobiste młodej asystentki muzeum, Matyldy. W tle dramatycznych wydarzeń związanych z pożarem kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety, odkrywamy tajemnice skradzionych dzieł sztuki i niebezpieczne intrygi.
Dla kogo jest ta książka?
- Miłośnicy historii i sztuki
- Osoby interesujące się literaturą obyczajową
- Fani powieści kryminalnych i sensacyjnych
- Osoby pragnące poznać realia PRL-u
Co zyskasz dzięki tej publikacji?
- Wgląd w realia życia w Polsce lat 70-tych
- Możliwość odkrycia tajemnic związanych z dziełami sztuki
- Emocjonującą fabułę pełną zwrotów akcji
- Inspirację do refleksji nad historią i jej wpływem na współczesność
Kluczowe tematy i obszary
- Historia Wrocławia i jego zabytków
- Handel dziełami sztuki i ich kradzież
- Życie codzienne w PRL-u
- Osobiste zmagania i rozwój bohaterki
O Autorce
Jolanta Maria Kaleta to uznana polska pisarka, której twórczość często nawiązuje do historii i kultury Polski. W swoich powieściach łączy wątki autobiograficzne z fikcją, co nadaje jej dziełom autentyczności i głębi.
O Wydawcy
Wydawnictwo MG to renomowany polski wydawca, specjalizujący się w literaturze pięknej, kryminałach oraz książkach historycznych. Dzięki starannie dobranym tytułom, Wydawnictwo MG zdobyło uznanie wśród czytelników i krytyków literackich.
Opis wygenerowany automatycznie na podstawie analizy cech publikacji przez system AI. Nasz algorytm dokonał samodzielnej syntezy korzyści płynących z tej książki, aby dostarczyć Ci rzetelny wgląd w jej zawartość bez udziału człowieka. Szybka informacja prosto z metadanych produktu.
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Wydawnictwo MG
Ewa Malinowska-Grupińska
Pruszkowska 29/188
02-119 Warszawa
kontakt@wydawnictwomg.pl
603176030
Szczegóły
Recenzje
Produkt nie ma jeszcze recenzji.
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Nasza cena:40,36 zł
Cena sugerowana przez wydawcę: 69,99 zł
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9+








