
Opis
Reporterska opowieść o jednym z najstarszych i najsławniejszych szpitali psychiatrycznych w Polsce
Historia Tworek aż do czasów całkiem niedawnych – podobnie jak innych szpitali i całej światowej psychiatrii – naznaczona była głównie pasmem zawiedzionych nadziei, naukowych porażek i daremnych starań o uzdrowienie pacjentów. Szlachetnym intencjom towarzyszyły prozaiczne konieczności: kraty, kaftany bezpieczeństwa oraz leki, które bardziej otumaniały niż leczyły. Choroba psychiczna oznaczała często ruinę życia pacjenta, a niekiedy dożywotnie zamknięcie w lecznicy i grób na zakładowym cmentarzu.
Szpital w Tworkach niemal od początku otaczała dwuznaczna sława jednego z pierwszych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Nazwa lecznicy budziła grozę i wiele się tu nie zmieniło, choć zaburzenia psychiczne leczy się dziś z powodzeniem, a szpital bywa tylko epizodem.
O tym, co w rzeczywistości działo się za murami Tworek wiedzą tylko nieliczni. Historię tego miejsca, od momentu jego powstania do współczesności, opowiada Grzegorz Łyś w tej fascynującej książce.
Przystanek Tworki – Historia pewnego szpitala psychiatrycznego
„Przystanek Tworki” to reporterska opowieść o jednym z najstarszych i najsławniejszych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Grzegorz Łyś zabiera czytelników w podróż przez historię Tworek, ukazując zarówno dramatyczne losy pacjentów, jak i ewolucję psychiatrii w Polsce.
Dla kogo jest ta książka?
- Osoby zainteresowane historią psychiatrii i medycyny
- Miłośnicy reportażu i literatury faktu
- Studenci kierunków medycznych i psychologicznych
- Osoby poszukujące wiedzy o zaburzeniach psychicznych i ich leczeniu
Co zyskasz dzięki tej publikacji?
- Głębsze zrozumienie historii szpitali psychiatrycznych w Polsce
- Perspektywę na zmiany w podejściu do leczenia zaburzeń psychicznych
- Wgląd w życie pacjentów i ich zmagania z chorobą
- Możliwość refleksji nad etyką i praktykami w psychiatrii
Kluczowe tematy i obszary
- Historia szpitala psychiatrycznego w Tworkach
- Problematyka leczenia zaburzeń psychicznych
- Społeczne postrzeganie chorób psychicznych
- Zmiany w psychiatrii na przestrzeni lat
O Autorze
Grzegorz Łyś to doświadczony reporter, który w swojej twórczości koncentruje się na tematach społecznych i medycznych. Jego prace często poruszają trudne i kontrowersyjne zagadnienia, co czyni go jednym z ważniejszych głosów w polskiej literaturze faktu.
O Wydawcy
W.A.B. to renomowane wydawnictwo, które od lat specjalizuje się w publikacji literatury faktu, reportaży oraz książek o tematyce społecznej. Wydawnictwo cieszy się uznaniem za wysoką jakość edytorską i dbałość o merytoryczną zawartość publikacji.
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.
Ul. Marszałkowska 116/122
00-017 Warszawa
biuro@gwfoksal.pl
22 828 98 08
Szczegóły
Recenzje
5,0(2)
Masz ten produkt?
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Historia psychiatrii
Marta
Miło, że wydawnictwa chcą publikować historie związane z początkami funkcjonowania Szpitali Psychiatrycznych w Polsce. Swoją opisaną i opublikowaną historię mają Tworki, ma też Świecie.
.
powidzanin
Wszyscy pracownicy szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie, którym pokazywałem książkę chcieli ją pożyczyć.
Marta
(0)23.07.2025 20:52
Historia psychiatrii
Miło, że wydawnictwa chcą publikować historie związane z początkami funkcjonowania Szpitali Psychiatrycznych w Polsce. Swoją opisaną i opublikowaną historię mają Tworki, ma też Świecie.
Recenzja była pomocna?
powidzanin
(0)30.06.2025 15:06
.
Wszyscy pracownicy szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie, którym pokazywałem książkę chcieli ją pożyczyć.
Recenzja była pomocna?
Nasza cena:50,98 zł
Cena sugerowana przez wydawcę: 59,99 zł
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9+
























































