
Opis
Po raz pierwszy zebrane w jednym tomie wszystkie opowiadania autorki 'Dymów nad Birkenau".
Słyszałam płacz. Wszędzie go było słychać. Później dowiedziałam się, że słyszano go nawet w obozie męskim. Później też powiedziały mi kobiety, że jedna z pielęgniarek regularnie podawała maleństwom zdobyte gdzieś mleko na pół z wodą. Gdy zabrakło mleka, dawała im wodę, po kilka łyżeczek najbardziej płaczącym. Trzeciej nocy wywieziono maleństwa. Obóz odetchnął z ulgą. Tak, było to westchnienie ulgi pełne okrucieństwa. Wojna uczy podobnych westchnień. Ale nie można ich później zapomnieć.
Ta wojna nie skończyła się w roku 1945. Kapitulacja Niemiec, ucichły wystrzały - to nie zmieniło wiele, kiedy w pamięci bohaterów wciąż tli się niepokój. Chociaż dookoła nastaje pozorny porządek, to trudno jest żyć w uporządkowanym świecie, gdy wciąż jest tak wiele strachów. Autorka "Dymów nad Birkenau" jak nikt inny oddała to, co czuli ludzie, którym udało się przetrwać wojnę i obozy: grozę minionych wydarzeń, zagubienie w nowej rzeczywistości, lęk przed tym, co ma dopiero nadejść, ale i resztki nadziei, że miłość ocala.
Wszystko to, co w pisarstwie Seweryny Szmaglewskiej najlepsze.
Wydanie zostało wzbogacone o recenzje prasowe pierwszych wydań książek, które złożyły się na ten tom.
Szmaglewska zmusza do emocjonalnego buntu, prowokuje do intelektualnego protestu. W tym tkwi pełnia humanistycznej negacji zbrodni jej opowiadań. Dlatego, chociaż mówią one o przeszłości, są ciągle przez swój protest aktualne, są zaangażowane w naszą współczesność.
"Nowa Kultura"
Seweryna Szmaglewska (1916–1992) – pisarka, jedyna Polka zaproszona do złożenia zeznań w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Po wybuchu wojny wróciła do Piotrkowa, gdzie pracowała jako ratowniczka w szpitalu i uczyła na tajnych kompletach. Osiemnastego lipca 1942 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau. Osiemnastego stycznia 1945 roku udało jej się uciec z marszu śmierci. Debiutowała w 1945 roku książką "Dymy nad Birkenau", w której opisała swoje obozowe przeżycia. W lutym 1946 książka została włączona jako materiał dowodowy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Seweryna Szmaglewska przez lata była wiceprezeską Rady Naczelnej ZBoWiD. Opublikowała między innymi: "Zapowiada się piękny dzień" (1960), "Czarne stopy" (1960), "Niewinni w Norymberdze" (1972), "Dwoje smutnych ludzi" (1986). Odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Prószyński Media Sp. z o. o.
Rzymowskiego 28
02-697 Warszawa
dzialhandlowy@proszynskimedia.pl
226077925
Szczegóły
Recenzje
5,0(1)
Masz ten produkt?
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Tak wiele jest strachów
Recenzja księgarza Świat Książki
„Tak wiele jest strachów" Seweryny Szmaglewskiej to kontynuacja jej wcześniejszego dzieła, "Dymy nad Birkenau", opowiadająca o losach autorki po wyzwoleniu obozu Auschwitz-Birkenau. Książka ukazuje trudny proces adaptacji do wolności po traumatycznych doświadczeniach w obozie oraz zmagań z trudnościami życia powojennego. Seweryna Szmaglewska w sposób szczery i głęboko osobisty opisuje swoje uczucia, myśli i reakcje na nową rzeczywistość. Czytelnik odczuwa jej wewnętrzne rozterki, próby odnalezienia się w świecie wolności, a jednocześnie pokonywania cieni przeszłości. Książka rzuca światło na to, jak trudno było wielu byłym więźniom odbudować swoje życie, odnaleźć utraconych bliskich i odzyskać tożsamość. Seweryna Szmaglewska bacznie analizuje, jak trauma wpływa na relacje z innymi ludźmi oraz na zdolność do zaufania i nawiązywania kontaktów społecznych. "Tak wiele jest strachów" to wstrząsająca i intymna relacja z procesu rekonstrukcji życia po traumie. To głos przypominający, że pamięć o przeszłości jest ważna dla budowania przyszłości wolnej od nienawiści i przemocy. Książka ta stanowi nie tylko świadectwo historii autorki, ale również ważny wkład w zachowanie pamięci o Holokauście i jego konsekwencjach. Agnieszka, księgarka, CH Plaza Toruń
Recenzja księgarza Świat Książki
(0)28.08.2023 16:04
Tak wiele jest strachów
„Tak wiele jest strachów" Seweryny Szmaglewskiej to kontynuacja jej wcześniejszego dzieła, "Dymy nad Birkenau", opowiadająca o losach autorki po wyzwoleniu obozu Auschwitz-Birkenau. Książka ukazuje trudny proces adaptacji do wolności po traumatycznych doświadczeniach w obozie oraz zmagań z trudnościami życia powojennego.
Seweryna Szmaglewska w sposób szczery i głęboko osobisty opisuje swoje uczucia, myśli i reakcje na nową rzeczywistość. Czytelnik odczuwa jej wewnętrzne rozterki, próby odnalezienia się w świecie wolności, a jednocześnie pokonywania cieni przeszłości. Książka rzuca światło na to, jak trudno było wielu byłym więźniom odbudować swoje życie, odnaleźć utraconych bliskich i odzyskać tożsamość. Seweryna Szmaglewska bacznie analizuje, jak trauma wpływa na relacje z innymi ludźmi oraz na zdolność do zaufania i nawiązywania kontaktów społecznych.
"Tak wiele jest strachów" to wstrząsająca i intymna relacja z procesu rekonstrukcji życia po traumie. To głos przypominający, że pamięć o przeszłości jest ważna dla budowania przyszłości wolnej od nienawiści i przemocy. Książka ta stanowi nie tylko świadectwo historii autorki, ale również ważny wkład w zachowanie pamięci o Holokauście i jego konsekwencjach.
Agnieszka, księgarka, CH Plaza ToruńRecenzja była pomocna?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8