Bezpłatna wysyłka powyżej 149 zł

Gwarancja zadowolenia z zakupów

Tryb offline

II wojna światowa to bez wątpienia jeden z najtragiczniejszych okresów w historii ludzkości. Nic dziwnego, że nadal jest ona przedmiotem zainteresowania bardzo wielu osób. Jesteś jedną z nich? Zapoznaj się z ofertą naszej strony internetowej i sprawdź, które książki o II wojnie światowej cieszą się w tym momencie największym uznaniem naszych klientów oraz na co warto zwrócić uwagę, szukając tytułu idealnego dla siebie.

II Wojna Światowa

Produkty: 842

Filtruj

Dostępność
TOP
Nowość
Zapowiedź
Data wydania
-
Cena
Produkty: 842
Autorzy
Wydawcy
Seria
Ocena produktu

Książki o II wojnie światowej i ich różnorodność tematyczna

II wojna światowa była konfliktem, który objął swoim zasięgiem niemal całą kulę ziemską, przez co poświęcone jej pozycje odznaczają się niezwykle różnorodną tematyką. Do wyboru masz m.in. książki o II wojnie światowej w formie wspomnień, biografie i autobiografie czy dokumenty historyczne. Sporą popularnością cieszą się także opracowania koncentrujące się na konkretnym zagadnieniu, np. najsłynniejszych bitwach z tego okresu. Duża część książek o II wojnie światowej poświęcona jest również kwestiom polityki międzynarodowej i wojskowości, co pozwala lepiej rozumieć obierane wówczas przez polityków i najwybitniejszych generałów strategie i plany działań.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się również utwory przybliżające historię niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych oraz sowieckich obozów pracy. Na stronie internetowej Świata Książki możesz kupić zarówno książki o tematyce obozowej oparte na faktach, jak i utwory fabularyzowane. Wśród nich warto wspomnieć o takich tytułach, jak bestsellerowi"Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo nazistowskich eksperymentów na ludziach" autorstwa Vivien Spitz czy „Anioł życia z Auschwitz. Historia inspirowana życiem Położnej z Auschwitz” Niny Majewskiej-Brown.

Przeczytaj również: Ocalić od zapomnienia. Najlepsze książki o Auschwitz 2023

Najlepsza książka o II wojnie światowej – jak ją znaleźć?

Szukasz ciekawej książki o II wojnie światowej dla siebie lub kogoś bliskiego na prezent, jednak w gąszczu propozycji trudno zdecydować Ci się na konkretny tytuł? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie.

Pierwszą rzeczą, o jakiej warto w takim wypadku pamiętać, jest renoma autora. Zwróć uwagę zwłaszcza na książki pisane przez osoby na co dzień związane z historią, na przykład na polu naukowym.

Nie bez znaczenia będzie również jej tematyka. Jak wspomnieliśmy wcześniej, książki o II wojnie światowej pokazują tę kwestię często z bardzo różnych perspektyw. Biografia, wciągająca powieść obyczajowa, pamiętniki najsłynniejszych postaci z tamtego okresu, a może esej literacki? Wszystko zależy od Twoich upodobań.

Przeglądając ofertę książek poświęconych II wojnie światowej, warto zapoznać się wcześniej z opiniami innych czytelników. Recenzje, na jakie można natrafić w internecie, mogą okazać się niezwykle pomocne.

Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest data wydania książki. Najnowsze publikacje będą odznaczać się nie tylko aktualnością dostępnej wiedzy (wiele faktów z okresu II wojny światowej odkrywana jest dopiero w ostatnich latach), ale i nowoczesną szatą graficzną. Z tego powodu niektóre z nich znakomicie sprawdzą się na prezent dla miłośnika historii i nie tylko.

Książki o II wojnie światowej polskich i zagranicznych autorów – nasz wybór

„Himmler. Zbrodniarz gotowy na wszystko”, Heinrich Fraenkel, Roger Manvell

Zaczynamy z wysokiego C, bo od wstrząsającej biografii Heinricha Himmlera. To bez wątpienia jeden z najokrutniejszych nazistów w historii II wojny światowej, pełniący wówczas funkcję szefa Gestapo i SS oraz będący jednym z wykonawców Endlösung – ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Jak to się stało, że zwyczajny i niczym niewyróżniający się nastolatek stał się po latach jednym z najbardziej gorliwych wyznawców Hitlera? Jak zbudował swoją pozycję w NSDAP? Jak na co dzień postrzegali go jego najbliżsi współpracownicy oraz członkowie rodziny?

To tylko kilka intrygujących pytań, na jakie starają się odpowiedzieć Heinrich Fraenkel, Roger Manvell. W swojej pracy sięgają oni m.in. do obszernej dokumentacji, zdobytej po zakończeniu wojny przez Amerykanów, zapisków nagrań z najbliższymi osobami z kręgu Himmlera oraz licznych opracowań historycznych. Pozycja obowiązkowa na półce wszystkich osób zainteresowanych historią nazistowskich Niemiec.

„Kaci z SS. Nazistowskie bestie”, Jesus Hernandez

Pozostajemy w kręgu nazistowskich oficjeli. „Kaci z SS. Nazistowskie bestie” Jesusa Hernandeza bierze na warsztat sylwetki 4 funkcjonariuszy SS, których bezmiar zbrodni do dziś szokuje kolejne pokolenia:

  • Amona Götha – sadystycznego komendanta obozu koncentracyjnego Plaszowa oraz likwidator krakowskiego i tarnowskiego getta, posądzanego o zabicie ponad 500 osób żydowskiego pochodzenia;
  • Ilse Koch, nazywaną często także „suką z Buchenwaldu”;
  • Oskara Dirlewangera, dowódcę specjalnej jednostki karnej SS, odpowiedzialnej za brutalne masowe morderstwa nawet 120 tysięcy osób na terenie Polski, Białorusi i Słowacji;
  • Josefa Mengele – niesławnego „anioła śmierci z Auschwitz”, znanego z licznych eksperymentów pseudomedycznych na więźniach oświęcimskiego obozu.

Na pozór zwyczajni, w rzeczywistości okrutni i pozbawieni najmniejszych skrupułów – dlaczego to właśnie w nich ideologia nazistowska wyzwoliła tak wielkie pokłady zła? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Pewien pozostaje jednak fakt, że każda z 4 opisanych w „Katach z SS” osób przekroczyła granicę, za którą kończy się człowieczeństwo.

„Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy”, Michał Wójcik

Niezależnie od epoki wojna jest czasem, który jednych potrafi pchać do najbardziej nikczemnych zbrodni, a innych do aktów bohaterstwa. Michał Wójcik – popularny dziennikarz i historyk – postanowił przyjrzeć się drugiej z grup. „Cyngielki, gwardzistki, terrorystki” to fascynująca przeprawa przez historię 12 niezwykłych kobiet, które aktywnie uczestniczyły w walce okupantem – nierzadko osobiście likwidując swoich przeciwników.

Anna Sarzyńska-Rewska – współautorka słynnego zamachu na Franza Kutscherę, Niuta Tajtelbaum – nieustraszona organizatorka kobiecego plutonu bojowego w getcie warszawskim, Wanda Gertz – bohaterka zarówno I, jak i II wojny światowej, Izabella Horodecka – podpułkownik Wojska Polskiego, odpowiedzialna za przygotowanie likwidacji ponad 20 zdrajców i szmalcowników – to tylko kilka wyjątkowych kobiet, których sylwetki dzięki tej książce będziesz miał okazję poznać nieco bliżej.

„Piekło na froncie wschodnim. Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943”, praca zbiorowa

Spisywane na bieżąco na froncie wschodnim zapiski Hansa Rotha – członka batalionu niszczycieli czołgów 299. Jego opowieść zaczyna się tuż przed rozpoczęciem późną wiosną 1941 roku operacji Barbarossa i urywa nagle 2 lata później. Roth bez ogródek przedstawia w niej kulisy najcięższych walk na froncie wschodnim, jakie zmuszone był wówczas stoczyć – w tym słynnej bitwie pod Stalingradem. Wrażliwość i zmysł obserwacji Rotha czynią „Piekło na froncie wschodnim” jedną z najciekawszych książek o II wojnie światowej poświęconych zmaganiom na froncie, pozwalając spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy. Jak pisze jej wydawca: „To autentyczna relacja o okrucieństwach, rzezi i śmierci, przepojona nadzieją, że pewnego dnia życie ponownie będzie toczyło się jak dawniej – bez wojny”.

„Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze”, Art Spiegelman

Wśród naszych propozycji najlepszych książek o II wojnie światowej nie mogło zabraknąć kanonicznego już dzieła z kategorii literatury wojennego – „Maus. Opowieści ocalałego” Arta Spiegelmana. Choć od jej pierwszego polskiego wydania minęło już ponad 20 lat, do dziś cieszy się ona ogromną popularnością wśród wielu osób zainteresowanych historią II wojny światowej.

Groza wojna została w niej przedstawiona w formie komiksu, a jej bohaterami są zwierzęta, symbolizujące poszczególne narodowości uczestników wojny. I tak na przykład głównymi bohaterami są Żydzi, przedstawieni w książce jako myszy. Zwierzęta te zmuszone są żyć w ciągłym poczuciu zagrożenia – na ich życie bowiem czyhają koty, za pomocą których autor zobrazował Niemców. Na kartach komiksu pojawiają się również między innymi Francuzi – czyli żaby, Szwedzi – przedstawieni jako jelenie, Amerykanie – bezrozumne pieski oraz Polacy – ukazani jako świnie.

Przedstawiona w komiksie historia oparta jest w pewnym stopniu na prawdziwych wydarzeniach. Ojciec autora – Władek Szpigelman – to polski Żyd, któremu jako jednemu z niewielu z członków rodziny udało się przetrwać piekło Holocaustu. Trudne relacje Arta z ojcem znalazły swoje odzwierciedlenie także na kartach „Maus”. Jak przyznaje autor, wojna odcisnęła trwałe piętno na osobowości jego ojca, czyniąc go osobą nieufną, niezdolną do nawiązywania bliższych relacji i dojmująco nieszczęśliwą. Komiks stanowi tym samym próbę rozliczenia się z bolesną przeszłością swojej rodziny.

„Wielki epos w małych obrazkach”, „komiksowe arcydzieło”, „książka, od której nie można się oderwać” – przekonaj się, na czym polega fenomen „Mausa”, który zachwycił zarówno czytelników, jak i zawodowych krytyków literackich, a samemu Spiegelmanowi przyniósł prestiżową nagrodę Pulitzera.

Książki o II wojnie światowej dla dzieci i młodzieży

Zwykło się mówić, że wojna to temat, o którym nie powinno rozmawiać się z najmłodszymi. Niesłusznie! Mądra i dostosowana do wieku dziecka książka może być znakomitym początkiem do wprowadzenia go w to zagadnienie – zwłaszcza w obliczu dziejących się za naszą wschodnią granicą wydarzeń. Wśród książek o II wojnie światowej, które cieszą się dużym uznaniem zarówno rodziców, jak i nauczycieli, warto wspomnieć o takich tytułach, jak:

Każda z nich z niezwykłą delikatnością, ale też bez niepotrzebnej infantylizacji zapoznaje małych czytelników z historią II wojny światowej, pozwalając spojrzeć na nią z perspektywy jej uczestników. Piękne ilustracje pomogą Ci jeszcze lepiej zobrazować przedstawione w nich tematy i zachęcą dziecko do dyskusji i zadawania pytań.

Książki o II wojnie światowej – zapoznaj się z naszą ofertą już teraz

Niezależnie od tego, czy interesują Cię książki o II wojnie światowej w Polsce, czy chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat jej przebiegu w innych krajach, na stronie księgarni internetowej Świata Książki z pewnością uda Ci się natrafić na przynajmniej kilka pozycji dla siebie. Do wyboru masz ponad pół tysiąca tytułów poświęconych temu okresowi. Zapoznaj się z nimi już dziś i dowiedz się więcej na temat jednego z najczarniejszych, a jednocześnie najbardziej fascynujących okresów w historii ludzkości.

Sprawdź także inne kategorie z naszej oferty książek historycznych, takie jak: historia Polski,historia powszechna oraz militaria i wojskowość.