
Opis
· arogancki chłopak, który pożyczał bez pozwolenia cudze płyty i zmyślał wydarzenia z młodości,
· niezbyt schludnie ubrany psychofan Woody’ego Guthriego,
· poeta symbolista, porażający starszych od siebie wizyjnością piosenek,
· muzyk świadomie gwałcący muzyką elektryczną oczekiwania swoich konserwatywnych wielbicieli,
· obsesyjnie chroniący bezpieczeństwa własnej rodziny wiejski malarz amator,
· nieposkromiony kobieciarz,
· autobiograf mylący za sobą tropy jak wytrawny szpieg,
· żarliwy kaznodzieja neofita,
· stary szaman, widzący dalej, więcej i głębiej,
· zagubiony artysta, którego czas bezpowrotnie mijał,
· artysta-prorok, laureat Nobla, Grammy, Pulitzera, Polara i Oscara, który odnalazł przyszłość w przeszłości,
· milioner potajemnie ofiarowujący sute darowizny, a sam żyjący byle czym,
· twórca nierozumiany, ale analizowany przez miliony…
Te wszystkie i wiele innych postaci mieści jedna niepozorna osoba dziś 82-letniego artysty, który nadszedł znikąd i samodzielnie zrewolucjonizował nie tylko muzykę, ale też całą kulturę popularną. Mistrz słowa poetyckiego na miarę Szekspira, wirtuoz zagadek, obdarzony niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju, irytującym, hipnotycznym głosem. Człowiek, bez którego nie sposób sobie wyobrazić współczesnego świata. Robert Allen Zimmerman, Shabtai Zisel ben Avraham, który stał się Bobem Dylanem. To opowieść o jego przedziwnym życiu.
Szczegóły
Recenzje
4,0(1)
Masz ten produkt?
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Biografia współczesnego barda
Recenzja księgarza Świat Książki
O Bobie Dylanie najprawdopodobniej powstało więcej książek niż muzyk ma lat. I można o nim powiedzieć: poeta, bard, kompozytor, noblista. Ale dla mnie to przede wszystkim enigma. Człowiek, o którym można powiedzieć wszystko, a jednocześnie nic. Kim jest Bob Dylan? Książka Howarda Sounesa nie do końca odpowiada na to pytanie. Nie jest to wina autora – wokół Dylana narosło tyle legend i przekonań, że określenie go może okazać się niewykonalne, a muzyk nie współpracował przy powstawaniu tej biografii. I może na tym rzecz polega – Dylan to człowiek, który skutecznie wymyka się klasyfikacji i właśnie to najlepiej widać w tej książce. Czytamy o kolejach jego życia, gdzie był, co stworzył, z kim pracował, jak się zachowywał, w jaki sposób zdobywał uznanie, ale chyba nigdy się nie dowiemy, co tak naprawdę myślał. Czyta się tę biografię bardzo dobrze, bo autor ma sprawne pióro i stara się przedstawić Dylana najpełniej jak się da, bazując na materiałach zebranych z wypowiedzi ludzi, którzy towarzyszyli muzykowi na różnych etapach jego życia. Niemniej miewa skłonność do lekkiej przesady. Tu mój ukłon w stronę tłumacza, Filipa Łobodzińskiego, który oprócz przełożenia książki dodał jej sporo przypisów, w tym prostujących stwierdzenia autora. Polecam do przeczytania. Jeden z najwybitniejszych artystów naszych czasów wciąż pozostanie zagadką, ale jego historia i czasy, w których tworzył najbardziej charakterystyczną muzykę, są ciekawe i warto się z tym materiałem zapoznać. Agnieszka, księgarka, Wrocław Pasaż Grunwaldzki
Recenzja księgarza Świat Książki
(0)12.01.2025 21:01
Biografia współczesnego barda
O Bobie Dylanie najprawdopodobniej powstało więcej książek niż muzyk ma lat. I można o nim powiedzieć: poeta, bard, kompozytor, noblista. Ale dla mnie to przede wszystkim enigma. Człowiek, o którym można powiedzieć wszystko, a jednocześnie nic.
Kim jest Bob Dylan? Książka Howarda Sounesa nie do końca odpowiada na to pytanie. Nie jest to wina autora – wokół Dylana narosło tyle legend i przekonań, że określenie go może okazać się niewykonalne, a muzyk nie współpracował przy powstawaniu tej biografii. I może na tym rzecz polega – Dylan to człowiek, który skutecznie wymyka się klasyfikacji i właśnie to najlepiej widać w tej książce. Czytamy o kolejach jego życia, gdzie był, co stworzył, z kim pracował, jak się zachowywał, w jaki sposób zdobywał uznanie, ale chyba nigdy się nie dowiemy, co tak naprawdę myślał.
Czyta się tę biografię bardzo dobrze, bo autor ma sprawne pióro i stara się przedstawić Dylana najpełniej jak się da, bazując na materiałach zebranych z wypowiedzi ludzi, którzy towarzyszyli muzykowi na różnych etapach jego życia. Niemniej miewa skłonność do lekkiej przesady. Tu mój ukłon w stronę tłumacza, Filipa Łobodzińskiego, który oprócz przełożenia książki dodał jej sporo przypisów, w tym prostujących stwierdzenia autora.
Polecam do przeczytania. Jeden z najwybitniejszych artystów naszych czasów wciąż pozostanie zagadką, ale jego historia i czasy, w których tworzył najbardziej charakterystyczną muzykę, są ciekawe i warto się z tym materiałem zapoznać.
Agnieszka, księgarka, Wrocław Pasaż GrunwaldzkiRecenzja była pomocna?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9+