





Opis
Urodziłem się we wrześniu 1972 roku we Włoszech. W listopadzie przyjechałem do Polski jeszcze jako fiat 126, by 6 czerwca 1973 roku zostać „polskim fiatem”. Przez 27 lat z fabryki w Bielsku-Białej i Tychach opuściło ponad 3 miliony moich małych braci.
Dla pokoleń pamiętających PRL jestem symbolem epoki. Dla młodych autem hipsterskim – ikoną popkultury. Dla wszystkich Polaków – skarbem narodowym. Takim samym jak ford T dla Amerykanów czy garbus dla Niemców.
Teraz przeżywam drugą młodość. Przyciągam spojrzenia i wywołuję uśmiech, tak samo jak w latach 70. Mam fanpage’e w Polsce, na Kubie, w Czechach i w Niemczech. Nawet Tom Hanks zwrócił na mnie uwagę.
Mało kto zna moją prawdziwą historię. Na szczęście Przemek wszystko spisał. Razem zabieramy Was w barwną i bogato ilustrowaną podróż. Zapnijcie pasy, to będzie naprawdę emocjonująca przygoda.
W pierwszej, pełnej anegdot i ciekawostek biografii Malucha Przemysław Semczuk opowiada nieznaną historię złotego dziecka polskiej motoryzacji. Bogato ilustrowane wydanie zabiera czytelników w podróż do czasów młodości – własnej lub rodziców.
Przemysław Semczuk - dziennikarz, publicysta, autor książek z gatunku literatura faktu. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej i historii Polski okresu PRL. Jego teksty można przeczytać w tygodnikach Newsweek, Wprost, Gość Niedzielny; miesięcznikach Focus Historia, Wysokie Obcasy Extra czy Playboy’u.
Autor reportaży historycznych „Czarna Wołga, kryminalna historia PRL”, „Wampir z Zagłębia” (nagrodzona Kryształową Kartą Polskiego Reportażu podczas Festiwalu Reportażu w Lublinie 2017), „Kryptonim Frankenstein” (Nagroda Publiczności Festiwalu Reportażu w Lublinie 2018) oraz „M jak morderca”. Napisał także biografię małego fiata. Wydał opartą na faktach powieść „Cyklon” (nominowana w konkursie Książka roku 2020 Lubimy Czytać), powieść kryminalną „Tak będzie prościej” („Srebrny kluczyk”, nagroda w plebiscycie Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie i Prezydenta Miasta Jeleniej Góry 2018) i jako kontynuację „To nie przypadek”. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 oraz 2020.
W 2007 roku jako autor scenariuszy, w Telewizji Polskiej współtworzył program „Cienie PRLu”. W 2022 roku jako autor scenariuszy i reporter, zrealizował serial dokumentalny „Polscy. Seryjni…” dla kanału TVP HISTORIA. Współpracuje z radiem RMF Classic.
Szczegóły
Recenzje
5,0(1)
Masz ten produkt?
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Małolitrażowy samochód osobowy Maluch - ikona polskiej motoryzacji.
Recenzja Księgarza Świat Książki
Na polskich drogach jeździ już tak niewiele egzemplarzy tego samochodu, więc za każdym razem, gdy uda się go spotkać na trasie następuje chóralny, radosny okrzyk „Maluch!” Swego czasu mały Fiat 126p był elementem wielu polskich podwórek, mojego również – było to nasze pierwsze, rodzinne auto. Książka Przemysława Semczuka „Maluch. Mała biografia wielkiego samochodu” przywołuje falę nostalgii i cudownych wspomnień z dzieciństwa, kiedy to lśniący czerwonym lakierem, małolitrażowy samochód osobowy pojawił się przed bramą. Autor prowadzi nas przez kulisy decyzji politycznych, które doprowadziły do podpisania umowy licencyjnej z włoskim Fiatem, przez perypetie fabryki w Bielsku-Białej i Tychach, aż po wpływ, jaki samochód miał na życie codzienne przeciętnego Kowalskiego. Semczuk pisze z ogromnym znawstwem i dbałością o szczegóły, ale nigdy nie popada w nudę. Książka jest dynamiczna, miejscami zabawna, czasem wzruszająca. Maluch jest traktowany niemal jak bohater z krwi i kości - ma własne mechaniczne, pełne wzlotów i upadków „życie”. „Maluch. Mała biografia wielkiego samochodu” doczekała się wznowienia z bardzo ważnego powodu a mianowicie 50-lecia powstania tego kultowego pojazdu. Zachwyca zarówno formą jak i treścią, fotografie dopełniają perfekcyjną warstwę językową. To książka dla dziadka, dla taty, dla Ciebie i dla mnie - dla każdego, kto Maluchem jeździł i wspomina to z sentymentem. Także zapnijcie pasy i w drogę, odpalamy silnik! Ania, księgarka, Toruń Plaza
Recenzja Księgarza Świat Książki
(0)29.06.2025 22:45
Małolitrażowy samochód osobowy Maluch - ikona polskiej motoryzacji.
Na polskich drogach jeździ już tak niewiele egzemplarzy tego samochodu, więc za każdym razem, gdy uda się go spotkać na trasie następuje chóralny, radosny okrzyk „Maluch!” Swego czasu mały Fiat 126p był elementem wielu polskich podwórek, mojego również – było to nasze pierwsze, rodzinne auto. Książka Przemysława Semczuka „Maluch. Mała biografia wielkiego samochodu” przywołuje falę nostalgii i cudownych wspomnień z dzieciństwa, kiedy to lśniący czerwonym lakierem, małolitrażowy samochód osobowy pojawił się przed bramą.
Autor prowadzi nas przez kulisy decyzji politycznych, które doprowadziły do podpisania umowy licencyjnej z włoskim Fiatem, przez perypetie fabryki w Bielsku-Białej i Tychach, aż po wpływ, jaki samochód miał na życie codzienne przeciętnego Kowalskiego. Semczuk pisze z ogromnym znawstwem i dbałością o szczegóły, ale nigdy nie popada w nudę. Książka jest dynamiczna, miejscami zabawna, czasem wzruszająca. Maluch jest traktowany niemal jak bohater z krwi i kości - ma własne mechaniczne, pełne wzlotów i upadków „życie”.
„Maluch. Mała biografia wielkiego samochodu” doczekała się wznowienia z bardzo ważnego powodu a mianowicie 50-lecia powstania tego kultowego pojazdu. Zachwyca zarówno formą jak i treścią, fotografie dopełniają perfekcyjną warstwę językową. To książka dla dziadka, dla taty, dla Ciebie i dla mnie - dla każdego, kto Maluchem jeździł i wspomina to z sentymentem. Także zapnijcie pasy i w drogę, odpalamy silnik!
Ania, księgarka, Toruń PlazaRecenzja była pomocna?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9+