Dostawa 0 zł do sieci księgarń

Bezpłatna wysyłka powyżej 149 zł

Gwarancja zadowolenia z zakupów

Tryb offline

Międzynarodowe Targi Książki 2024 w Warszawie już za nami. Czym zaskoczyły nas w tym roku?

5/28/2024
Aleksandra Borodziuk

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to tradycja, która na dobre zapisała się już na czytelniczej mapie Polski. Jak co roku odbyły się one w samym sercu stolicy, czyli na Placu Defilad oraz w Pałacu Kultury i Nauki. Jak przebiegała tegoroczna edycja i na jakie atrakcje mogli liczyć bibliofile odwiedzający targi? Zapraszamy do naszej fotorelacji!

Słoneczna Italia, Norman Davis i Festiwal Literatury Young & New Adult – czyli co czekało na Was na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2024

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbyły się w dniach 23-26 maja. Na odwiedzających (których liczba w ubiegłym roku przekroczyła 100 tysięcy osób) czekało aż 600 wystawców – o 200 więcej, niż miało to miejsce jeszcze rok temu! Wstęp na targi był bezpłatny, a sporo wydarzeń miało swoją transmisję on-line. 

Gościem honorowym tej edycji targów były Włochy, a mottem ich stoiska było: „Ci vuole un fiore” – „Potrzebny jest kwiat”. Jak powiedział bowiem J.E. Luca Franchetti Pardo, Ambasador Włoch w Warszawie: (Hasło to) „pochodzi z tytułu słynnego wiersza Gianniego Rodariego, do którego muzykę napisał Sergio Endrigo. Oddaje ono głęboki i nierozerwalny związek między istotą ludzką, środowiskiem naturalnym i planetą. Są to kwestie, które w nadchodzących latach będą nabierać charakteru priorytetowego i bezwzględnego zobowiązania do zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju”. Z tej okazji Warszawę odwiedziły liczne włoskie oficyny wydawnicze oraz ponad 20 autorów włoskiego pochodzenia.

Targi1

To jednak tylko część atrakcji, jakie czekały na odwiedzających. Nieodłącznym elementem warszawskich Targów Książki są bowiem, oczywiście, spotkania ze znanymi i lubianymi osobistościami ze świata sztuki i kultury. Wśród zaproszonych twórców byli między innymi Michał Rusinek, Katarzyna Puzyńska, Radek Rak, Mikołaj Grynberg, Wit Szostak, Hałyna Tkaczuk czy legendarny historyk Norman Davies.

Podczas targów miało miejsce wiele równoległych imprez towarzyszących, w tym Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, a także Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”.

Na najmłodszych uczestników czekała również specjalna strefa autografów w ramach Festiwalu Literatury Young & New Adult. Dzieciaki miały możliwość tam porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie chociażby z Natalią Brożek, Zuzą Bandosz, Angeliką Łabudą, Katarzyną Mak i Julią Rejent.

Szanujące się targi książki nie mogłyby obyć się bez wręczenia przynajmniej kilku nagród dla osób związanych z rynkiem wydawniczym. Nie inaczej było tym razem. W czasie Międzynarodowych Targów Książki 2024 w Warszawie wyłoniono laureatów w takich konkursach, jak na przykład Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa (którą przyznano Jackowi Kalinowskiemu za powieść „Miejsca cieniste”), 15. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego (którą otrzymała znakomita Fernanda Melchor za cykl reportaży „To nie jest Miami”) czy Nagroda „Nowej Fantastyki”, w którym za najlepszą polską książkę fantastyczną uznano „Lagrange. Listy z Ziemi” łodzianina Istvana Vizvary’ego.

A co działo się na naszym stoisku? 

Tyle o samych targach. Przygotowana przez nas relacja nie mogłaby obyć się przecież bez opowiedzenia o tym, jak wyglądały targi na naszym stoisku. Liczba gości, która odwiedziła nas podczas poprzedniej edycji, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Z tego powodu tym bardziej chcieliśmy przygotować dla odwiedzających coś wyjątkowego. Na czas targów nasz namiot zapełnił się tysiącem książek dla dzieci, nastolatków i dorosłych, a swoją pomocą służyli liczni pracownicy, przechadzający się pomiędzy poszczególnymi alejkami.

Na odwiedzających czekały liczne oferty specjalne, dzięki którym za niewielką cenę mogli oni solidnie doposażyć swoją biblioteczkę – niezależnie od tego, czy szukali dobrej książki fantastycznej, wciągającego kryminału, wartościowej publikacji popularno-naukowej czy książeczek dla dzieci. Widok osób wychodzących z naszego namiotu z pełnymi torbami nierzadko robił na nas piorunujące wrażenie!

Targi6
Targi2
Targi4

Centralnym punktem na naszym stoisku były jednak spotkania z autorami związanymi z naszą siecią. W tym roku odwiedziło nas ponad 40 twórców. Kolejki do nich często ciągnęły się na kilkadziesiąt i więcej osób! W sobotę i niedzielę gościli u nas:

  • Agnieszka Lis z wydawnictwa Purple Book, podpisująca swoją książkę „Czerwony”;
  • Marta Urbaniak-Piotrowska z wydawnictwa Bukowy Las, podpisująca swoją książkę „One temu winne”;
  • Wolfgang Templin z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoją książkę „Józef Piłsudski. Od rewolucjonisty do Marszałka";
  • Natasza Socha z wydawnictwa Purple Book, podpisująca swoją książkę „Symfonia ciszy”;
  • Jarosław Molenda z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoje książki „Pod słońcem Hellady" i „Rośliny uzależniające";
  • C.S. Riley z wydawnictwa YaNa, podpisująca swoją książkę „The Last Breath”;
  • Anna Bellon z wydawnictwa Purple Book, podpisująca swoją książkę „Reguły pożądania”;
  • Iwona Kienzler z wydawnictwa Bellona, podpisująca swoje książki „Karol III. Król ekscentryk", „Harry. Książę niepokorny", „Wszystkie żony Henryka VIII";
  • Emil Szweda z wydawnictwa Bukowy Las, podpisujący swoją książkę „W czasie suszy płynie krew”;
  • Rafał Kosik i Magdalena Salik z wydawnictwa Powergraph, podpisujący swoje książki;
  • Rafał Kosik podpisujący swoje książki, m.in. „Amelia i Kuba. Mgliste podejrzenia”;
  • Jacek Dubois z wydawnictwa Purple Book, podpisujący swoją książkę „To nie moje pieniądze";
  • Krzysztof PUWAL Puwalski i Anna Robak-Reczek z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoje książki „Anatomia wojownika" i „Operator 594"; 
  • Anna Sokalska z wydawnictwa Świata Książki, podpisująca swoją książkę „Mokosz”; 
  • Niewyparzona Pudernica (Wioletta Pyzik) – z wydawnictwa Purple Book, podpisująca swoją książkę „Za wszelką cenę";
  • NAVAL z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoją książkę „Mój przyjaciel Drago";
  • Darek Karp z wydawnictwa Świat Książki, podpisujący swoją książkę „Zwierzęta biebrzańskich lasów";
  • Robert F. Barkowski z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoje książki „Siemowit Burzliwy" i „Siemowit Zagubiony";
  • Olaf Popkiewicz z wydawnictwa Bukowy Las, podpisujący swoją książkę „Z wykrywaczem przez Polskę”;
  • Piotr Milewski z wydawnictwa Świat Książki, podpisujący swoją książkę „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta";
  • Radek Rak i Wit Szostak z wydawnictwa Powergraph, podpisujący swoje książki;
  • Krzysztof Rak i Grzegorz Kucharczyk z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoją książkę „Piekielni sąsiedzi”;
  • Joanna Laprus z wydawnictwa Świat Książki, podpisująca swoją książkę „Boginie słowiańskich szeptów";
  • Aldona i Daniel Sagan z wydawnictwa Purple Book, podpisujący swoją książkę „Kamperem przez świat. Poradnik karawaningowy”;
  • Marcin Przewoźniak, Nikola Kucharska i Paweł Gierliński z wydawnictwa Wydawnictwo Olesiejuk, podpisujący swoje książki „Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi” oraz „Bajki o bardzo mądrych królewnach”;
  • Hubert Hender z wydawnictwa Bukowy Las, podpisujący swoją książkę „Polowanie”;
  • Bartosz Węglarczyk z wydawnictwa Czerwone i Czarne, podpisujący swoją książkę „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać";
  • Marcin Szymański z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoje książki „Afghan narcos", „Na sprzedanej wojnie" i „Zakładnicy piekła";
  • Edyta Jungowska z wydawnictwa Jung-off-ska, podpisująca swoje audiobooki;
  • Nina Majewska-Brown z wydawnictwa Bellona, podpisująca swoją książkę „Z powstania do Auschwitz";
  • Andrzej G. Kruszewicz, Marcin L. Kruszewicz i Asia Gwis z Wydawnictwo Olesiejuk, podpisujący swoją książkę „Najwięksi w świecie zwierząt";
  • Marek Teler z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoje książki „Amantki II RP", „Amanci II RP" i „Zagadka Iny Benity";
  • Beata Pawlikowska z wydawnictwa Purple Book, , podpisująca swoją książkę „Blondynka na Hawajach”;
  • Jakub Żulczyk z wydawnictwa Świat Książki, podpisujący swoją książkę „Dawno temu w Warszawie";
  • Henryk Socha z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoje książki „Noże japońskie” i „Tsuba”;
  • Krzysztof Pyzia z wydawnictwa Bellona, podpisujący swoją książkę „Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski".

Na osoby szukające chwili wytchnienia przed naszym namiotem czekała specjalna chill-outowa strefa z leżakami. W pewnym momencie skorzystałam z niej również i ja – nadmiar wrażeń związany z buszowaniem pomiędzy setkami książkowych alejek (i niewiele mniejszą liczbą kupionych książek!) zrobił swoje.

Targi3
Targi9

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2024 – czy warto było wpaść?

Z racji tego, że mieszkam stosunkowo blisko PKiN-u (jak nazywa Pałac Kultury i Nauki wielu warszawiaków), na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki bywałam codziennie – z ciekawością obserwując już kilka dni wcześniej, jak wyglądają do nich przygotowania. 

Sama organizacja targów zrobiła na mnie fantastyczne wrażenie – zarówno pod względem liczby atrakcji oraz imprez towarzyszących, jak i mądrego rozplanowania poszczególnych wydarzeń. W ostatnich dniach miałam przyjemność rozmawiać z kilkoma znanymi i lubianymi twórcami oraz wydawcami – trafiając dzięki ich rekomendacjom na różnego rodzaju czytelnicze perełki z polskiego oraz zagranicznego podwórka.

Na koniec warto wspomnieć o samych odwiedzających. Bardzo ucieszył mnie bowiem – a na swój sposób także rozczulił – widok tłumów, jakie w ostatnich dniach odwiedziły Plac Defilad. Mimo tłoku, harmideru i niekończących się kolejek do kas napełniło mnie to nadzieją, że wbrew szumnym zapowiedziom i głosom niepokoju „Sztuka czytania nie zanikła” – a może nawet ma się coraz lepiej.

Sprawdź także: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2023 – nasza relacja

Targi7
podpis_ola

Komentarze

Zamieszczenie komentarza nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy komentarza odnoszący się do towarów nabyli lub użytkowali dany produkt.