Blog

 1. Książki o miłości, które warto przeczytać – zestawienie najlepszych tytułów

  Miękki koc, wygodny fotel, kubek ciepłej herbaty w jednej dłoni i ciekawa książka w drugiej – kto z nas nie lubi spędzić od czasu do czasu w ten sposób wieczoru? Kiedy myślimy o relaksie przy dobrej lekturze, wielu osobom od razu przywodzą na myśl powieści obyczajowe poświęcone związkom i relacjom międzyludzkim. Jesteś jedną z nich? Sprawdź, które książki o miłości warto przeczytać w tym roku. Zestawienie bestsellerów ze strony Świata Książki.

  Najlepsze książki o miłości, które warto przeczytać – 9 naszych propozycji

  Nasze zestawienie podzieliliśmy na 2 części. W pierwszej z nich uplasowały się klasyki literatury światowej, łączące w sobie ciekawe historie miłosne, przepiękny język oraz uniwersalne przesłanie. W drugiej znajdziesz natomiast utwory, które w ostatnich miesiącach królowały na listach polskich bestsellerów. Które z nich skradną Twoje serca? Przekonajmy się!

  „Anna Karenina”, Lew Tołstoj

  Zaczynamy od książki, bez której nie mógł obyć się żaden ranking najlepszych powieści o tematyce miłosnej. „Anna Karenina” Lwa Tołstoja to bez wątpienia jeden z najważniejszych utworów literatury europejskiej. Na drodze tytułowej Anny Kareniny – młodej mężatki, mamy małego Sieroży oraz bywalczyni petersburskich salonów pewnego dnia staje hrabia Aleksy Wroński. Początkowa fascynacja szybko przeradza się w płomienny romans, zmuszając Annę do podjęcia dramatycznego wyboru: czy pozostać przy swoim dotychczasowym ułożonym (choć momentami nieco nużącym) życiu czy pójść za głosem serca i spalić się w płomieniu uczucia, jakie rozbudził w niej Wroński.

  Należysz do estetek i równie istotne znaczenie, co treść danego utworu, ma dla Ciebie szata graficzna? Sięgnij po „Annę Kareninę” w wydaniu Ekskluzywnej Kolekcji Klasyki Świata Książki. Należące do tej serii książki poznasz po wysmakowanych okładkach z charakterystycznym kwiatowo-ornamentowym wzorem.

  „Miłość w czasach zarazy”, Gabriel García Márquez

  Czas na klasykę miłosną z nurtu literatury iberoamerykańskiej, czyli „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza. Fabuła utworu koncentruje się na 3 bohaterach: doktorze Juvenalu Urbinie, jego żonie, twardo stąpającej po ziemi Fermine Dazy oraz szaleńczo zakochanym w niej już od czasów wczesnej młodości poecie Florentinie Arizo. Mimo upływu lat ten nie ustaje w staraniach o jej uczucie. Dopina swego już jako bardzo dojrzały mężczyzna, kiedy Fermina opłakuje zmarłego męża. 

  Jak potoczą się ich dalsze losy? Czego o sobie oraz otaczającym świecie i miłości dowie się każdy z nich? Marquez w charakterystyczny dla siebie dowcipny i podszyty czułą ironią sposób udowadnia, jak wielką siłą bywa prawdziwe uczucie – nawet gdy zmuszeni byliśmy czekać na nie niemal całe swoje życie.

  „Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell

  „Przeminęło z wiatrem” to zdecydowanie najsłynniejszy amerykański romans, autorstwa Margaret Mitchell. Wykreowane przez nią postaci Scarlett O'Hary i Rhetta Butlera na stałe wpisały się do kanonu zachodniej popkultury, a cytaty takie jak:

  „- Prawdę mówiąc, moja droga, nic a nic mnie to nie obchodzi.

  - Pomyślę o tym jutro. (…) Mimo wszystko życie dziś się nie kończy”

  weszły do kanonu najważniejszych cytatów literatury XX-ego wieku. Wielka miłość, wielka niezłomność charakteru i jeszcze większe zawirowania historyczne – znacząca część powieści toczy się bowiem w ogniu Wojny Secesyjnej. Pozycja obowiązkowa na liście każdej miłośniczki smakowitej literatury obyczajowej.

  „Wichrowe Wzgórza”, Emily Jane Brontë

  Jedyna powieść legendarnej Emily Jane Brontë. Choć początkowo utwór ten spotkał się z dość chłodnym przyjęciem krytyki – wiele osób zarzucało mu bowiem brutalizm, a nawet niepotrzebne okrucieństwo, szybko zyskała ona sobie oddane grono fanek na całym świecie. „Wichrowe wzgórza” są historią uczucia bohaterów, z których pozornie dzieli wszystko, i skomplikowanych losów rodziny Lintonów. Mimo że od jej pierwszego polskiego wydania minęło już bez mała niemal sto lat, do dziś książkę tę czyta się jednym tchem – niezależnie czy to Twoje pierwsze zetknięcie z twórczością sióstr Brontë czy nie.

  „Wichrowe wzgórze” to kolejna z książek dostępnych w Ekskluzywnej Kolekcji Klasyki Świata Książki. Zapoznaj się z całą serią już teraz.

  „Pani Bovary”, Gustaw Flaubert

  Pora na wyjątkową pozycję w naszym zestawieniu, bo książkę o toksycznej miłości. Historia uczucia Karola Bovary do młodziutkiej Emmy (później jego żony, tytułowej pani Bovary), która, żyjąc fantazjami o miłości idealnej i wielkiej namiętności, za nic ma przywiązanie swojego męża. Pod okiem niczego nieświadomego męża pani Bovary oddaje się coraz to nowym uciechom i romansom, trwoniąc ich majątek i szargając rodzinną reputację. Postawa Emmy z czasem doczekała się własnego określenia – bowaryzmu, czyli poczucia ciągłego niezadowolenia z otaczającej rzeczywistości, skłonności do egzaltacji i nadmiernie emocjonalnych zachowań oraz nierealistycznego postrzegania miłości.

  Przekonaj się i Ty, co pchnęło Emmę do obrania takiej, a nie innej ścieżki.

  „Cudowna moc miłości”, Kristin Hannah

  Najnowsze dziecko mistrzyni wzruszających romansów, czyli Kristin Hannah. Życie Mikaeli na co dzień nie odbiega na pozór od naszych wyobrażeń o szczęściu i spełnieniu. Kobieta ma bowiem piękny dom, szanowanego męża Liama i czas na realizowanie swoich pasji. Wszystko zmienia się w momencie, gdy podczas jednej z jazd konnych doznaje poważnego urazu głowy i zapada w śpiączkę. Choć Liam robi, co może, ta nadal nie odzyskuje świadomości. Przełom następuje, gdy mężczyzna przypadkowo wymawia imię jej byłego męża, Juliana. Mikaela reaguje mimowolnym drżeniem powiek, a Liam zdaje sobie sprawę, że jedyną osobą, która będzie w stanie wybudzić ukochaną żonę, jest właśnie jej dawna miłość… 

  „Cudowna moc miłości” to powieść, która od czasu pojawienia się na rynku wydawniczym, niemal z miejsca trafiła na czołówki czytelniczych bestsellerów. Wartka fabuła, wysmakowany język i wyraziście nakreśleni bohaterowie – to znaki rozpoznawcze twórczości Hannah, dzięki którym znalazła się ona na naszej liście najpiękniejszych książek o miłości.

  „Ostatnia prawdziwa singielka”, Lauren Ho

  Literacki hit z azjatyckim sznytem, czyli „Ostatnia prawdziwa singielka” Lauren Ho to pełna przewrotnego humoru powieść, która została okrzyknięta nową wersją „Dzienników Bridget Jones”. Andrea Tang jest pełną energii 33-latką, której do pełni szczęścia brakuje tylko jednego: wielkiej miłości. Sytuacji nie poprawia fakt, że jej rodzina co rusz przypomina dziewczynie o konieczności zamążpójścia – ich zdaniem jej zegar tyka ich przecież nieubłaganie... 

  Niedługo potem na jej drodze staje zabójczo przystojny Eric. Równolegle do zaciętej walki o zdobycie serca Andrei wkracza jej kolega z pracy, Suresh. To dopiero początek przygód dziewczyny, która niedługo będzie musiała stanąć przed wyborem, którego z mężczyzn wybrać. Nie obędzie się to jednak bez kłopotów oraz komicznych zwrotów akcji.

  „Zależna od mafii”, Ada Tulińska

  Coraz większą popularnością na rynku czytelniczym od kilku lat cieszą się również książki o mafii i miłości. Przykładem takiej serii są „Bracia Vedetti” autorstwa Ady Tulińskiej. W pierwszej z części poznajemy 26-letnią Julię, którą mimo młodego wieku los zdołał już boleśnie doświadczyć. Matka Julii zostawiła bowiem swoją rodzinę niemal z dnia na dzień, a ojciec dziewczyny od kilku lat jest za kratkami. Kiedy wychodzi w końcu z więzienia, w ich domu pojawia się Filip Vedetti, syn znanego mafiozy. Żąda od ojca Julii spłaty długu. Aby wymusić jego odzyskanie, zabiera ze sobą również Julię. Choć początkowo dziewczyna jest wobec niego nieugięta, z czasem ich relacja zaczyna przechodzić na zgoła inne tory – zwłaszcza że opór kobiety jest dla Filipa bardzo pociągający…

  „Zależna od mafii” to wciągająca, choć niezwykle lekka powieść na kilka wieczorów, pokazująca, że miłość może mieć niejedno imię, a przeplatana z wielką namiętnością potrafi sprowadzić na nas czasem równie wielkie niebezpieczeństwo.

  „Powrót”, Nicholas Sparks

  Zestawienie najlepszych książek o miłości 2022 zamyka „Powrót” doskonale znanego większości czytelniczkom Nicholasa Sparksa. Historia życia Trevora Bensona, który nie mogąc pogodzić się z trudnymi wspomnieniami z jednej ze swoich misji wojskowych jako lekarz, wprowadza się do starej chaty swojego zmarłego dziadka w miejscowości New Bern. Tam bez pamięci zakochuje się w Natalie. Ta, choć odwzajemnia jego uczucia, skrywa w sobie pewną tajemnicę… Jego pobyt w nowym miejscu komplikuje również obecność dziwacznie zachowującej się nastolatki Callie, mieszkającej w jednej z pobliskich przyczep kempingowych. Poznanie obu kobiet stanie się dla Trevora początkiem przemiany i poznania prawdy na temat samego siebie.

  Piękna książka o miłości – znajdź ją na stronie księgarni Świata Książki

  Lista 9 najlepszych książek o miłości 2022 za nami. Jak widać, szukając wciągającej powieści obyczajowej, nie musimy ograniczać się wyłącznie do najnowszych tytułów. Wiele utworów sprzed lat do dziś nie traci przecież na swojej aktualności i pięknie. Niezależnie od tego, czy szukasz książki o miłości współczesnych czy nieco starszych autorów, na naszej stronie na pewno znajdziesz coś dla siebie. Kliknij, zapoznaj się z pełną ofertą najlepszych książek z takich kategorii, jak proza obyczajowa, literatura piękna oraz poezja i dramat i wybierz utwór skrojony pod swoje potrzeby.

  Read more »
 2. Najlepsze książki fantasy – top utwory wszechczasów

  Czas na jeden z najbardziej wyczekiwanych tekstów na naszym blogu, czyli listę najlepszych książek fantasy. Od klasyki literatury światowej po młodych (i piekielnie zdolnych) twórców literatury fantastycznej – przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i przekonaj się, które z książek trafiły do naszego zestawienia. Zaczynamy!

  Twórcy powieści fantastycznych, których trzeba znać. Najważniejsze nazwiska ostatnich lat i nie tylko

  Zanim przejdziemy do zestawienia najlepszych książek fantasy w historii literatury, warto powiedzieć co nieco o ich autorach. Wśród 15 najważniejszych pisarzy fantasy na naszej liście nie mogło zabraknąć takich nazwisk, jak:

  1. Stephen King – pisarz amerykańskiego pochodzenia, uznawany za wybitnego przedstawiciela zarówno literatury fantasy, jak i grozy.
  2. Terry Pratchett – jeden z najlepiej sprzedających się autorów w historii brytyjskiej literatury, któremu sławę przyniósł cykl pt. „Świat Dysku”.
  3. J.R.R Tolkien – autor legendarnego cyklu „Władcy Pierścieni” i twórca uniwersum fantastycznego Śródziemia. Poliglota, władający ponad 30 (!) językami, w tym staroislandzkim i łaciną.
  4. George R.R. Martin jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy fantasy w historii, twórca kilkudziesięciu powieści i zbiorów opowiadań.
  5. Andrzej Sapkowski – najpopularniejszy obok Stanisława Lema polski pisarz na świecie, twórca cyklu wiedźmińskiego.
  6. Brandon Sanderson – twórca utworów dla dorosłych i młodzieży, znany z takich książek, jak trylogia „Ostatnie Imperium” czy „Archiwum Burzowego Światła”.
  7. Frank Herbert – znakomity przedstawiciel literatury fantasy i science-fiction, autor serii „Kroniki Diuny”, która za sprawą ekranizacji Denisa Villeneuve’a w 2021 roku powróciła na szczyty list bestsellerów.
  8. Graham Masterton – jeden z najbardziej wszechstronnych, a przy tym płodnych pisarzy na świecie, autor licznych horrorów, thrillerów, powieści historycznych, utworów fantasy, a nawet… poradników z zakresu życia seksualnego.
  9. Diana Gabaldon – twórczyni literatury fantastycznej o meksykańsko-amerykańskich korzeniach. Jej seria „Obca” znalazła się na 2. miejscu amerykańskiej listy 100 powieści wszechczasów, wyprzedzając takie tytuły, jak „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda czy „Rok 1984” George’a Orwella.
  10. J.K. Rowling – autorka niezwykle popularnej 7-tomowej serii o młodym czarodzieju Harrym Potterze, zajmująca w rankingu „Forbesa” 1. miejsce na liście najbogatszych pisarzy na świecie, z majątkiem przekraczającym miliard dolarów
  11. Jacek Piekara – pisarz, dziennikarz i redaktor licznych magazynów o tematyce komputerowej. Największą popularność zdobył, publikując cykle o Arrivaldzie z Wybrzeża oraz Mordimerze Madderdinie.
  12. Jacek Dukaj – z wykształcenia filozof. Jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków obcych, w tym macedoński czy bośniacki. 6-krotny laureat Nagrody Janusza A. Zajdla, zwycięzca prestiżowej Europejskiej Nagrody Literackiej.
  13. Maja Lidia Kossakowska autorka popularnego cyklu „Zastępy Anielskie”, określana przez niektórych mianem pierwszej damy polskiej fantastyki. Tragicznie zmarła w wyniku pożaru domku letniskowego pod koniec maja 2022 roku.
  14. Jarosław Grzędowicz – pisarz oraz tłumacz komiksów. Jego cykl pt. „Pan Lodowatego Ogrodu” odbił się szerokim echem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków literackich.
  15. Cassandra Clare – urodzona w Teheranie, choć mieszkająca w USA, twórczyni powieści fantastycznych dla młodzieży i dorosłych. Znana z serii „Kroniki Nocnych Łowców”, wśród których największą popularność przyniósł jej jak dotąd cykl „Dary anioła”.

  Najlepsze książki fantasy – subiektywne zestawienie Świata Książki

  Czas na clue dzisiejszego artykułu, czyli najlepsze książki fantastyczne na gruncie polskim i zagranicznym. Kolejność miejsc jest przypadkowa – każda z nich na stałe wpisała się jednak w historię rodzimej bądź światowej literatury fantasy.

  „Władca Pierścieni”, J.R.R. Tolkien

  Zaczynamy od pierwszego pewniaka na naszej liście, czyli tolkienowskiego „Władcy Pierścieni”. Jego początki sięgają 1937 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał „Hobbit”. Zachęcony jego sukcesem Tolkien postanowił rozwinąć pojawiające się w nim wątki, co dało początek „Władcy Pierścieni”. Powieść liczy sobie trzy 2-tomowe części: „Drużynę Pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót Króla”.

  „Opowieści z Narnii”, C.S. Lewis

  Klasyka literatury dziecięcej, chętnie czytana także przez osoby o nieco starszej metryce. 7-tomowy cykl powieściowy, czerpiący z licznych wierzeń z kultury brytyjskiej, irlandzkiej czy mitologii greckiej. Głównym bohaterem utworów jest czwórka rodzeństwa – Zuzanna, Łucja, Edmund i Piotr Pevensie, którzy pewnego dnia trafiają w domu opiekującego się nimi profesora Kirke’a na starą zaczarowaną szafę, prowadzącą do magicznej krainy Narnia. Tam będą mieli za zadanie pomóc władcy krainy – Lwu Aslanowi – rozprawić się z szerzącym po Narnii złem.

  „Opowieści z Narnii” to seria, która wymyka się jednoznacznym ocenom i interpretacjom. Wyjątkowy kunszt pisarski Lewisa oraz bogactwo kulturowych odniesień czynią ją jednak jednym z najwybitniejszych dzieł XX-ego wieku.

  „Pieśń lodu i ognia”, George R.R. Martin

  W rankingu najlepszych książek fantasy nie mogło zabraknąć kultowej serii „Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina, która od początku swojego powstania w 1996 roku sprzedała się na całym świecie w nakładzie 100 milionów egzemplarzy. Obecnie liczy ona sobie 5 tomów: „Grę o tron”, „Starcie królów”, „Nawałnicę mieczy”, „Ucztę dla wron” oraz „Taniec ze smokami”, jednak zgodnie ze słowami autora światło dzienne mają ujrzeć jeszcze 2 kolejne części powieści. W 2011 roku premierę miała pierwsza z części serialowej ekranizacji sagi – wydana pod szyldem HBO i doskonale przyjęta przez większość widzów „Gra o tron”. 

  „Kroniki Diuny”, Frank Herbert

  Czas na „Kroniki Diuny”, uznawane przez wiele głosów za najlepszą powieść fantastyczną, jaka kiedykolwiek powstała. Fabuła rozgrywa się w odległej przyszłości na planecie Arrakis (nazywanej przez jej mieszkańców Diuną). To właśnie tam znajdują się ogromne złoża melanżu – magicznej przyprawy, wydłużającej życie oraz poszerzającej granice psychofizyczne spożywających ją osób. Przyprawa ta jest przedmiotem zaciekłych walk pomiędzy wrogimi sobie imperiami. Jednym z nich jest ród Atrydów, który w pierwszej z części serii dostaje pod władanie Diunę. Cały cykl obejmuje 6 tomów: „Diunę”, „Mesjasza Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Boga Imperatora Diuny”, „Heretyków Diuny” oraz „Kapitularz Diuną”.

  „Wiedźmin”, Andrzej Sapkowski

  Myślisz „najlepsze polskie książki fantasy”, mówisz: cykl wiedźmiński Andrzeja Sapkowskiego. Opowiadający o przygodach Geralta z Rivii – tytułowego wiedźmina, czyli płatnego łowcy potworów – pięcioksiąg niemal z miejsca podbił serca polskich, a niedługo potem zagranicznych czytelników. O tym, jak istotną rolę odgrywa on w fantastyce, świadczy liczba stworzonych na jego podstawie gier, filmów, seriali, strojów cosplayowych czy nawiązujących do sagi gadżetów.

  „Pan Lodowatego Ogrodu”, Jarosław Grzędowicz

  Kolejnym polskim akcentem w naszym zestawieniu dobrych książek fantastycznych jest 4-tomowy „Pan Lodowatego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Wciągająca fabuła, rozbudowane uniwersum oraz charyzmatyczni bohaterowie – to znaki rozpoznawcze serii, uhonorowanej między innymi nagrodą Janusza A. Zajdla. Opowieść koncentruje się na losach zwiadowcy Vuko Drakkainena, który staje przed zadaniem odnalezienia na planecie Midgaard zaginionych przed dwoma laty naukowców. Na stronie naszej księgarni internetowej kupisz każdą z 4 ksiąg tomów – obecnie dostępne są one w promocyjnej cenie.

  „Harry Potter”, J.K. Rowling

  Kultowy „Harry Potter” to seria kochana zarówno przez młodszych, jak i starszych czytelników. Od komórki pod schodami po ostateczne starcie z największym czarnoksiężnikiem w historii magii – demonicznym Lordem Voldemortem, od znęcającej się nad Harrym rodziny Dursleyów po oddanych przyjaciół, na czele z Ronem Weasleyem i Hermioną Granger, od pierwszych niepewnych kroków stawianych w Hogwarcie po dzielną obronę ukochanej szkoły w ostatniej części książki – opowieść o Harrym wzrusza, fascynuje i nieodmienne budzi w nas niemy podziw nad niezwykłą wyobraźnią literacką J.K. Rowling.

  „Archiwum Burzowego Światła”, Brandon Sanderson

  Przedostatnią pozycją w naszym zestawieniu najlepszych książek fantasy jest „„Archiwum Burzowego Światła” Brandona Sandersona. Na tle pozostałych utworów została ona wydana stosunkowo niedawno. Pierwsza z części powieści – „Droga królów” – pojawiła się bowiem na amerykańskim rynku wydawniczym w 2010 roku, natomiast w Polsce 4 lata później. Jak dotąd składają się na nią 4 powieści oraz 2 nowele. Jak zapowiada jednak Sanderson, całość ma zamknąć się w 10 tomach – sięgnij po pierwszy z nich i przekonaj się, na czym polega fenomen całej tej serii.

  „Wojny makowe”, Rebecca F. Kuang

  Zestawienie zamyka trylogia młodziutkiej, bo urodzonej w 1996 roku, Rebeki F. Kuang – „Wojny makowe”. Choć od wydania pierwszego wydania z serii minęły zaledwie 4 lata, przez sporą część czytelników uznawana jest ona za najlepszy cykl powieściowy fantasy ostatnich kilkunastu lat. Główną bohaterką trylogii jest Rin, która, aby wydostać się z toksycznego środowiska, w jakim żyje, postanawia rozpocząć naukę w prestiżowej szkole wojskowej, zwanej Akademią Sinegradzką. Wydarzenie to staje się początkiem niezwykłych przygód dziewczyny, która będzie musiała zmierzyć się zarówno z wrogimi jej siłami, jak i samą sobą. Pozycja obowiązkowa na Twojej półce.

  Najlepsza książka fantasy 2022 – lista

  Nie ma co ukrywać – fantastyka od lat należy do najpopularniejszych gatunków literackich. Na liście bestsellerów fantastycznych w naszym sklepie w mijającym roku znalazły się między innymi:

  1. „Przetaina” Andrzeja Pilipiuka
  2. „Krew i popiół. Cykl Z krwi i popiołu. Tom 1”, Jennifer L. Armentrout
  3. „Powiedz pszczołom, że odszedłem”, Diana Gabaldon
  4. „Baśniowa opowieść”, Stephen King
  5. „Hyperion. Cykl Hyperion. Tom 1.”, Dan Simmons
  6. „Zaginiony metal”, Brandon Sanderson
  7. „Mądrość tłumu”, Joe Abercrombie
  8. „Księga zaginionych opowieści. Część 1”, J.R.R Tolkien
  9. „Dłoń Króla Słońca. Cykl Kroniki Olchy. Tom 1,” J.T. Greathouse
  10. „Królowa głodu”, Wojciech Chmielarz

  Dobra książka fantastyczna – czy znalazłeś już swój tytuł?

  Wybór najlepszej książki fantasy to nie lada wyzwanie – gatunek ten obfituje bowiem w wybitnych twórców zarówno polskiego, jak i zagranicznego pochodzenia. Mamy nadzieję, że w gąszczu polecanych przez nas tytułów znalazłeś dla siebie nową inspirację czytelniczą. Zajrzyj do naszej zakładki Fantastyka i bądź na bieżąco z bestsellerami ze świata fantasy.

  Read more »
 3. Książki o kosmosie dla dzieci – TOP 10 pozycji dla najmłodszych

  Twoja pociecha przeżywa obecnie fascynację kosmosem i astronomią? Sprawdź, jakie książki o kosmosie dla dzieci pomogą jej poszerzyć horyzonty w tym obszarze i zrozumieć, jak działa wszechświat! 10 sprawdzonych propozycji do czytania dla dzieciaków w różnym wieku.

  Dobre książki o kosmosie dla dzieci – 10 hitów Świata Książki

  „Świat bez tajemnic. Encyklopedia Kosmos”, praca zbiorowa

  Zaczynamy od bestsellerowej „Encyklopedii Kosmos” z serii „Świat bez tajemnic” wydawnictwa Olesiejuk, przeznaczonej dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. W przystępny sposób wyjaśnia ona najważniejsze pojęcia związane z tematem, a dodatkowe ilustracje, ramki z ciekawostkami czy rysunki utrwalają wiedzę zdobytą w każdej części. 

  „Faktozabawa. Niezwykły Kosmos. Książka z zadaniami”, praca zbiorowa

  Kolejną ciekawą propozycją książki o kosmosie dla 4-latka i nieco starszych dzieci w naszym zestawieniu może być „Faktozabawa”. Tym, co wyróżnia tę publikację, jest zestaw aż 300 (!) naklejek i 4 kart, które sprawią, że odkrywanie za jej pomocą tajemnic kosmosu stanie się świetną zabawą na długie wieczory.

  „Mój mały świat. Kosmos”, Anna Simeone, Monika Kalinowska

  Co to jest Układ Słoneczny? W jaki sposób Ziemia krąży wokół Słońca? Jakie planety znajdują się jeszcze we wszechświecie? To tylko kilka pytań, na jakie odpowiada książeczka „Mój mały świat. Kosmos”, autorstwa Anny Simeone i Moniki Kalinowskiej. To doskonała bajka o kosmosie do czytania dla maluszków. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno jako książka o kosmosie dla 3-latka, jak i 2-latka.

  „Wesoły Ryjek. Kosmos. Rysowanki-zgadywanki z Wesołym Ryjkiem”, Wojciech Widłak

  Pozostajemy w temacie książeczek dla maluszków. Na następny ogień idzie bowiem uwielbiana przez dzieciaki seria „Wesoły Ryjek”, a konkretniej „Kosmos. Rymowanki-zgadywanki z Wesołym Ryjkiem, autorstwa Wojciecha Widłaka. To przepełniona humorem, a przy tym rozbudzająca kreatywność pozycja dla wszystkich dzieci, które razem z Rykiem chcą rozwiązać największe zagadki, jakie kryje w sobie kosmos.

  „George i Wielki Wybuch”, Stephen Hawking, Lucy Hawking

  W zestawieniu najlepszych książek o kosmosie dla dzieci nie mogło zabraknąć „Georga i Wielkiego Wybuchu”, autorstwa legendarnego Stephena Hawkinga oraz jego córki Lucy. Już wkrótce ma mieć miejsce jeden z największych eksperymentów w dotychczasowej historii ludzkości. Tata Annie chce odkryć, co stało za przyczyną Wielkiego Wybuchu. W tym celu udaje się do Wielkiego Zderzacza Hadronów. 

  Na pierwszy rzut oka nic nie może pójść nie po jego myśli. Wszystko zmienia się, kiedy George razem z Annie staje na tropie spisku, który ma za zadanie zniszczyć całe przedsięwzięcie. Tak rozpoczyna się wspaniała przygoda, której finał zaskoczy niemal wszystkich. „George i Wielki Wybuch” to książka, która przypadnie do gustu dzieciom starszych klas szkoły podstawowej. Wzbogacono ją o kilka esejów na temat podróży w czasie i Wielkiego Wybuchu najwybitniejszych naukowców ostatnich lat – w tym samego Hawkinga.

  „Kosmos. My i tajemnica nieskończoności”, Jan Paul Schutten

  W podobnym klimacie utrzymana jest książka „Kosmos. My i tajemnice nieskończoności” Jana Paula Schuttena. Jak obiecuje autor, stanowi ona fascynującą przeprawę przez świat czarnych dziur, ciemnej materii, cząstek elementarnych oraz… matematyki, niezbędnej do zrozumienia podstaw astronomii. Napisana z wdziękiem, niewiarygodną lekkością oraz sporą dozą poczucia humoru będzie pewniakiem na prezent dla każdego 10-12 latka, zafascynowanego podróżami w czasie i po kosmosie. 

  „Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią”, Boguś Janiszewski

  Lekko napisana, a przy tym nieunikająca odpowiedzi na trudne pytania propozycja od Bogusia Janiszewskiego – autora bestsellerowej serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Na 150 stronach objaśnia on najważniejsze pojęcia astronomiczne, udowadniając, że nauka może być fascynującą przygodą niezależnie od tematyki czy stopnia jej zaawansowania.

  „Odkryj wszechświat”, praca zbiorowa

  „Odkryj wszechświat” wydawnictwa Olesiejuk to książka, która zaciekawi zarówno młodsze, jak i nieco starsze dzieci. Jednym z zadań, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć, eksplorując kolejne obszary kosmicznej materii, będzie wklejenie w odpowiednie miejsce naklejek, które dołączono do książki. Doskonała zabawa na co najmniej jedno popołudnie gwarantowana!

  „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”, Anna Czerwińska

  Urodzony w XVII wieku Jan Heweliusz to postać, bez której trudno wyobrazić sobie istnienie współczesnej astronomii. Odkrywca prototypu peryskopu, autor słynnych map Księżyca, a przy tym piekielnie zdolny przedsiębiorca Anna Czerwińska postanowiła przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej postaci w swojej najnowszej książce „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”. To fascynująca opowieść dla małych i dużych o kosmosie oraz ludzkiej determinacji i pasji w dochodzeniu do prawdy.

  „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”, Artur B. Chmielewski, E. Zambrzycka-Kościelnicka

  Zestawienie najlepszych książek o kosmosie dla najmłodszych zamykają „Kosmiczne wyzwania” Artura Chmielewskiego – inżyniera NASA i syna uwielbianego przez wielu Papcia Chmiela oraz Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej – dziennikarki popularnonaukowej. Jak reklamują ją autorzy: „to książka o kosmosie, ale z zupełnie innej perspektywy!”. Przemierzając kolejne strony książeczki, młody czytelnik dowie się między innymi, czy:

  – w kosmosie można pompować balony?

  – jak przetrwać kilka miesięcy w temperaturze prawie 500°C?

  – w jaki sposób pszczoły przyczyniły się do podboju kosmosu w ostatnich latach?

  Nauka wcale nie musi być nudna – zwłaszcza gdy serwujemy ją najmłodszym w tak smakowity sposób, jak Chmielewski i Zambrzycka-Kościelnicka.

  Książki o kosmosie za grosze na stronie księgarni internetowej Świata Książki

  Astronomia to temat, który można eksplorować właściwie bez końca. Mamy nadzieję, że polecone przez nas w dzisiejszym zestawieniu książki o kosmosie dla dzieci staną się dla Twojej pociechy początkiem pięknej przygody. Więcej inspiracji czytelniczych dla najmłodszych znajdziesz w zakładkach „dla dzieci” i „dla młodzieży”.

  Read more »
 4. Ciekawe książki dla mężczyzny – propozycje dla faceta w każdym wieku

  Książka dla mężczyzny na prezent to zawsze sprawdzone rozwiązanie. Sprawdź nasze zestawienie najciekawszych książek z męskim sznytem w 2022 roku i sprawdź, która z nich najlepiej wpisze się w gusta obdarowywanego przez Ciebie pana.

  Dobre książki dla mężczyzn – 7 pewniaków na prezent i nie tylko

  „Wytrzymałość psychiczna. Przewodnik dla oddziałów SAS i jednostek elitarnych”, Chris McNab

  Zaczynamy z wysokiego C, czyli dedykowanej elitarnym jednostkom specjalnym książki „Wytrzymałość psychiczna” Chrisa McNaba – brytyjskiego eksperta ds. wojskowości oraz autora licznych książek o sztuce survivalu. Jak pokonać przeciwnika, walczyć ze stresem oraz dbać o codzienną dietę i odpoczynek, aby wyjść zwycięsko z każdej sytuacji? 

  McNab w przystępny, a przy tym merytoryczny sposób dzieli się wskazówkami dla jednostek wojskowych, z których z powodzeniem można korzystać także w codziennym życiu. Dodatkowe ilustracje, szkice oraz schematy rysunkowe ułatwiają przyswojenie wiedzy i zrozumienie omawianych tematów.

  „Projekt Riese” Remigiusz Mróz

  Riese to kryptonim największego, choć niedokończonego, przedsięwzięcia budowlanego hitlerowskich Niemiec oraz jedna z najpilniej strzeżonych niegdyś kwater głównych Hitlera. Jej prawdziwe przeznaczenie do dziś pozostaje nieznane. Usytuowany w Górach Sowich kompleks pozostaje obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. To właśnie tu toczy się akcja kolejnej z powieści Remigiusza Mroza – „Projekt Riese”. 

  Pewnego dnia miejsce to odwiedza pięcioro turystów. Podczas przechodzenia przez tunel dochodzi do trzęsienia ziemi, która odcina im drogę ucieczki. Na domiar złego Riese staje się najbezpieczniejszym miejscem w promieniu wielu kilometrów – świat, jaki znali, nawiedził bowiem potężny kataklizm, pozwalając im jako jednym z nielicznych wyjść z niego cało. Rozpoczyna się bezwzględna walka o przeżycie.

  „Krew i popiół. Cykl Z krwi i popiołu. Tom 1”, Jennifer L. Armentrout

  Kolejną z ciekawych książek dla mężczyzn w naszym zestawieniu jest pierwsza część z bestsellerowej serii „Z krwi i popiołu” autorstwa Jennifer L. Armentrout. Porzucone przez bogów i budzące postrach wśród poddanych królestwo po długim czasie odradza się na nowo. To właśnie w nim mieszka Poppy, której życie skazane jest na samotność. Tylko kilka osób może z nią porozmawiać czy spojrzeć jej w oczy. 

  Nikt nie może bowiem przeszkodzić jej w przygotowaniach do Ascendencji – pradawnego rytuału, który ma rozpocząć nową erę w historii Królestwa. Dziewczynie grozi jednak śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego postanawia przeciwstawić się bogom i rozpocząć grę, w której zwycięzca może być tylko jeden…

  „Krew i popiół” to tytuł, który niemal z miejsca podbił serca czytelników na całym świecie. Postaw na niego, jeśli mężczyzna, dla którego szukasz dobrej książki do czytania, należy do miłośników fantasy lub chce rozpocząć swoją przygodę z tym gatunkiem literackim.

  „Babilon. Kryminalna historia kościoła”, Artur Nowak, Stanisław Obirek

  Wstrząsająca kontynuacja bestsellerowej „Gomory”. Ostatnie lata nie należały dla kościoła katolickiego do najłatwiejszych. Pedofilia, tajemnicze przejęcia majątków, kontrowersyjne wypowiedzi na temat kobiet… To tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z jakimi zmagają się obecnie kościelni hierarchowie. 

  Oliwy do ognia dolewa duet Artur Nowak i Stanisław Obirek, pokazując, w jaki sposób stworzony przed wiekami system wciąż oddziałuje i psuje od wewnątrz watykańskie struktury. Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdej osoby, której nieobojętne są sprawy społeczne oraz bolączki, z jakimi mierzą się współczesne zachodnie społeczeństwa. 

  „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.”, Andrzej Nowak

  Rosja. Kraj wielkich kontrastów i jeszcze większych mitów. W jaki sposób stała się światowym mocarstwem oraz jednym z najbardziej znaczących graczy na współczesnej mapie świata? Dlaczego w DNA Rosjan niemal od zawsze wpisana jest przemoc i chęć podbijania krajów uznawanych przez nich za słabsze? Kiedy miał miejsce początek projektu budowy wielkiej Rosji i skąd tak przemożna nostalgia Rosjan za Związkiem Sowieckim? To tylko kilka pytań, na jakie stara się odpowiedzieć w swojej nowej książce wybitny profesor oraz znawca rosyjskiego społeczeństwa Andrzej Nowak

  „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” to porywająca, a przy tym naszpikowana wiedzą opowieść o Rosji, która pozwoli obdarowanemu przez Ciebie mężczyźnie jeszcze lepiej zrozumieć jej obecną sytuację na arenie międzynarodowej.

  „Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?”, Piotr Zychowicz, Jacek Bartosiak

  Pozostajemy w tematyce geopolityki. W zestawieniu najlepszych książek na prezent dla mężczyzny w 2022 roku nie mogło zabraknąć bestsellerowej pozycji historyka Piotra Zychowicza oraz założyciela think tanku Strategy&Future Jacka Bartosiaka – „Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?”. 

  Rywalizacja pomiędzy światowymi mocarstwami dochodzi do apogeum. Czy jej rozwiązaniem będzie wybuch III wojny światowej? Jeśli tak, w którym kraju rozpoczną się pierwsze działania wojenne i jaką rolę odegra w tej układance Polska? Refleksje Zychowicza i Bartosiaka nie napawają optymizmem… Ich zrozumienie jest jednak konieczne, aby sprawnie poruszać się po meandrach polityki międzynarodowej.

  „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie”, Vaclav Smil

  Czas na ostatnią pozycję w naszym zestawieniu, którą zamyka gratka dla miłośników nauk ścisłych oraz ciekawostek. „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” Vaclava Smila to przepełniony humorem zbiór fascynujących mini esejów na temat problemów, z jakimi zmaga się obecnie świat. Ile ważą wszystkie krowy na świecie? Jakie czynniki najmocniej wpływają na nasze poczucie szczęścia? Dlaczego samochody elektryczne nie zawsze są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, na jakie możemy postawić? Smil dowodzi, że odpowiedź kryje się w danych statystycznych i w liczbach

  Wartościowa książka dla mężczyzny – jak ją znaleźć?

  Wybór książki dla mężczyzny może nastręczać pewnych trudności – zwłaszcza gdy do tej pory obdarowywaliśmy go prezentami nieco innego typu. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji udało Ci się znaleźć tytuł, który będzie w jego przypadku strzałem w dziesiątkę. Szukając ciekawej i rozwijającej książki dla mężczyzny, zwróć uwagę na jego charakter, zainteresowania, a jeśli masz taką okazję, zajrzyj do jego biblioteczki. Wiele inspiracji czytelniczych znajdziesz na aktualnych listach bestsellerów oraz w różnego rodzaju recenzjach czytelników.

  Pamiętaj również, że nawet najlepsza książka może nie zrobić na obdarowywanej przez Ciebie osobie odpowiedniego wrażenia, gdy będzie zapakowana w nieodpowiedni sposób. Zajrzyj do naszego papiernika, zapoznaj się z szeroką ofertą, toreb, pudełek oraz papierów ozdobnych na każdą okazję i spraw, aby każdy z wręczanych przez Ciebie upominków prezentował się efektownie.

  Read more »
 5. Książki o psychologii – 11 pozycji, które warto mieć na swojej półce

  Umysł ludzki jest bez wątpienia jedną z najbardziej intrygujących, choć wciąż nie w pełni zbadanych rzeczy. Dziedziną, która jak żadna inna pozwala lepiej zrozumieć zarówno własne motywacje, jak i zachowanie innych, jest psychologia. Po jakie książki o psychologii warto sięgnąć w 2022 roku? Zajrzyj do naszego dzisiejszego zestawienia i dowiedz się już teraz.

  Najlepsze książki psychologiczne – 11 topowych tytułów

  „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka”, Robert B. Cialdini

  Zestawienie najlepszych książek psychologicznych otwiera kultowe „Wywieranie wpływu na ludzi” Roberta B. Cialdiniego. Mimo że od jej wydania minęło już ponad 25 lat, do dziś uznawana jest ona przez wielu za jedną z najważniejszych pozycji z obszaru psychologii społecznej. Odpowiada ona nie tylko na pytanie, w jaki sposób nawiązywać relacje z ludźmi, aby osiągać swoje cele, ale także jak bronić się przed manipulacją i nieetycznymi technikami wpływu. 

  Książka ta będzie również nieocenioną pomocą dla nauczycieli, dziennikarzy, managerów oraz wszystkich, których praca opiera się na nawiązywaniu i podtrzymywaniu silnych relacji międzyludzkich.

  „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym", Daniel Kahneman

  Kolejną z pozycji należących do kanonu książek o psychologii są „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” Daniela Kahnemana – izraelsko-amerykańskiego noblisty z dziedziny ekonomii z 2002 roku. Kahneman udowadnia w niej, że choć na co dzień lubimy myśleć o sobie jako o istotach racjonalnych, naszym działaniem znacznie częściej kierują emocje oraz nie zawsze spójne z logiką wybory. 

  „Mózg. Twój niezastąpiony narząd rządzi”, Kaja Nordenger

  Pozostajemy w obszarze kognitywistyki, a ściślej – mechanizmów rządzących naszym myśleniem i schematami, przez jakie patrzymy na świat. Tym razem bierzemy na warsztat mózg, który jak przyznaje neurolożka Kaja Nordenger – autorka książki „Mózg. Twój niezastąpiony narząd rządzi” – fascynował ją od niemal zawsze. Nirdengen w pogłębiony (a przy tym unikający naukowego żargonu) sposób odkrywa przed czytelnikami niezwykłe właściwości ludzkiego mózgu. 

  Od wykonywania najbardziej skomplikowanych zadań matematycznych, rozumienie ironii, zakochiwanie się po podejmowanie złych decyzji czy popadanie w uzależnienia – wszystko, z czym zmagamy się każdego dnia, jest konsekwencją działania naszego umysłu. Sięgnij po „Mózg rządzi” i sprawdź, w jaki sposób nakierować go na właściwe tory i jak uczynić go swoim sprzymierzeńcem w życiu codziennym.

  „Psychologia od środka”, Sandi Mann

  Kolejną z publikacji w naszym zestawieniu najlepszych książek o psychologii człowieka jest jedna z nowszych propozycji na rynku czytelniczym – „Psychologia od środka” wydawnictwa Olesiejuk autorstwa Sandi Mann. Podzielona została ona na pięć części. Każda z nich koncentruje się na innych odkryciach naukowych, które miały znaczący wpływ na rozwój współczesnej psychologii. Ze względu na bardzo przystępny język może być ona doskonałą propozycją do czytania zarówno dla starszych, jak i nieco młodszych czytelników.

  „Psychologia miłości. Intymność - Namiętność – Zobowiązanie”, Bogdan Wojciszke

  Czas na propozycję z rodzimego podwórka, czyli bestsellerową „Psychologię miłości” profesora Bogdana Wojciszke, która szturmem podbiła zarówno uniwersyteckie mury, jak i serca czytelników niezajmujących się na co dzień psychologią. W jaki sposób miłość kieruje na co dzień naszymi zachowaniami i dlaczego na triadę spełnienia w tym obszarze nakładają się 3 elementy: intymność, namiętność i zobowiązanie? Jak wzniecić ogień w drugim człowieku i podtrzymywać go do końca życia? Wreszcie: co na temat miłości mówi współczesna nauka? To tylko kilka pytań, na jakie próbuje odpowiedzieć Wojciszke.

  „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, Josep LeDoux

  Zaburzenia lękowe to problem, z którym musi mierzyć się coraz większa ilość osób na całym świecie – niezależnie od wieku, pochodzenia i wykształcenia. Z problemem tym postanowił zmierzyć się Joseph LeDoux – amerykański profesor Uniwersytetu Nowojorskiego oraz dyrektor Instytutu Mózgu Emocjonalnego i Instytutu Badań Psychiatrycznych im. Nathana S. Kline’a. 

  „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu” jest efektem lat doświadczeń oraz badań naukowych, które miały za zadanie odkrycie genezy zaburzeń lękowych i skutecznych sposobów ich leczenia. Zdaniem wielu należy ona do ścisłej czołówki najlepszych książek psychologicznych ostatnich lat poświęconych nerwicy lękowej i pokrewnych jej zaburzeniom.

  „Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu”, Sophie Mort

  Egoizm to jedna z rzeczy, o której zwykliśmy myśleć negatywnie. Od dziecka jesteśmy wszak zwykle przystosowywani do bycia posłusznym, oddanym i zdolnym do poświęceń w imię drugiego człowieka. Sophie Mort – wybitna psychoterapeutka i psycholożka kliniczna (znana większej części czytelników jako dr Soph) w przewrotny sposób polemizuje z tym myśleniem. 

  W swojej najnowszej książce pt. „Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu” dowodzi ona, jak ważną rolę w zachowaniu dobrego samopoczucia odgrywają zdrowy egoizm i umiejętność skupienia się na swoich emocjach i potrzebach. Mort krok po kroku prezentuje przed nami szereg narzędzi terapeutycznych, obejmujących między innymi ćwiczenie uważności na sygnały płynące z naszego ciała, sposoby na walkę z wewnętrznym krytykiem czy treningi oddychania i relaksacji. Sięgnjj po nią, jeśli potrzebujesz ukojenia w coraz szybciej pędzącym świecie lub chcesz pogłębić zrozumienie zarówno samego siebie, jak i bliskich Ci osób.

  Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę”, Jenara Nerenberg

  A skoro o współczesnym świecie mowa… „Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę” to błyskotliwy poradnik dla kobiet, które od dłuższego czasu z jakiegoś powodu czują się niedostosowane do reguł rządzących współczesnym społeczeństwem i nadal nie potrafią dojść do przyczyny takiego postępowania. Z podobnym problemem mierzyła się jego autorka, czyli Jenara Nerenberg

  Przełomem w jej życiu okazała się diagnoza stwierdzająca, że tym, co naprawdę stoi za przyczyną jej problemów, są autyzm oraz ADHD, czyli choroby, które do tej pory w przypadku kobiet były wstydliwie przemilczywane. Nerenberg przytacza szereg rozmów z osobami uznawanymi za neuroodmienne, w tym WWO, synestetykiem czy pacjentem w spektrum autyzmu. Każda z nich wzbogacona została o wskazówki podpowiadające, w jaki sposób oswajać każdy z tych problemów, a w konsekwencji – lepiej radzić sobie na co dzień w otaczającej nas rzeczywistości. Wszystkie łączy jednak refleksja dowodząca, że neuroróżnoroność, choć nierzadko problematyczna, w rzeczywistości może być naszym wielkim atutem, pozwalającym patrzeć na świat w głębszy i bardziej świadomy sposób.

  „ADHD u dorosłych. Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli”, Sabine Bernau

  Zestawienie dobrych książek psychologicznych 2022 nie może obyć się bez pozycji „ADHD u dorosłych. Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli” autorstwa Sabine Bernau. Choć ADHD jest chorobą, którą kojarzymy zwykle z dziećmi i nastolatkami, coraz częściej diagnozuje się ją także wśród osób dorosłych

  W swojej książce Bernau szeroko omawia, czym jest ADHD oraz w jaki sposób psychoterapia i farmakologia mogą wpływać na łagodzenie jej objawów. Autorka dzieli się również praktycznymi sposobami na to, jak lepiej organizować swój dzień i zarządzać myślami, aby minimalizować negatywny wpływ tej choroby na nasze życie. 

  Publikacja została wzbogacona o karty pracy i materiały do pracy własnej, pomagające uporządkować zawarte w niej informacje i szybciej przekuć zdobytą przez nas wiedzę w praktykę. To świetna książka psychologiczna dla początkujących oraz osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat tej przypadłości.

  „Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu”, Paul Kleinman

  „Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” to przedostania z najciekawszych książek psychologicznych tego roku w naszym zestawieniu. Paul Kleinman w dowcipny demaskuje w niej najpowszechniejsze mity na temat psychologii. Od testów osobowości, plam Roscharda, po grające w ping-ponga gołębie z eksperymentu B.F. Skinnera – w jaki sposób odkrycia współczesnej psychologii mogą pomóc nam lepiej rozumieć mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem? Odpowiedź jest prostsza, niż Ci się wydaje.

  „Inteligencja emocjonalna w praktyce. Nowe wydanie”, Alice Miller, Daniel Goleman

  Zestawienie zamyka pozycja, bez której trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek listę najlepszych książek psychologicznych. „Inteligencja emocjonalna w praktyce” to nowa, uaktualniona wersja kultowej „Inteligencji emocjonalnej” Daniela Golemana. Publikacja ta okazała się przełomowa zarówno na gruncie współczesnej nauki, jak i psychologii stosowanej, a samo pojęcie „inteligencji emocjonalnej” wpisało się do naszego codziennego słownika. Pozycja obowiązkowa na półce każdego zafascynowanego psychologią mola książkowego!

  Dobre książki psychologiczne na stronie Świata Książki

  Zestawienie najciekawszych książek psychologicznych za nami. Mamy nadzieję, że wśród nich znalazłeś idealną propozycję dla siebie. Szukasz dalej? Zapoznaj się z naszą całą ofertą i sprawdź, jakie jeszcze książki o tematyce popularno-naukowej cieszą się popularnością wśród naszych klientów.

  Read more »
 6. Thrillery psychologiczne wydawnictwa Albatros

  Thrillery psychologiczne to kategoria książek, które z roku na rok zyskują sobie coraz większe grono miłośników. Nic dziwnego – trzymająca w napięciu fabuła, a przy tym ciekawie nakreślone, niejednoznaczne postaci to przepis na powieść, która umili nam czas przez wiele wieczorów – zwłaszcza jeśli lubisz książki zgłębiające najmroczniejsze strony ludzkiej psychiki. Jedną z popularniejszych serii z tej kategorii książkowej są m.in. thrillery psychologiczne wydawnictwa Albatros.

  Wśród starannie wyselekcjonowanych utworów znaleźć można najlepsze thrillery psychologiczne ostatnich lat, autorstwa takich pisarzy jak Alex Marwood, Tana French, Jane Corry, Clare Mackintosh, Egan Hughes czy legendę kryminału, B.A. Paris. Wiele z nich niemal z miejsca trafiło na listy czytelniczych bestsellerów ostatnich tygodni i miesięcy. Kupisz je na stronie naszej księgarni internetowej. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, po który z thrillerów psychologicznych wydawnictwa Albatros sięgniesz jako pierwszy.

  Thrillery psychologiczne od wydawnictwa Albatros – nasz wybór

  Read more »
 7. Dobre książki motywacyjne – top 13 propozycji do czytania

  Dobre książki motywacyjne – top 13 propozycji do czytania

  Czujesz, że Twoje życie stoi w miejscu? Masz w planach poświęcić więcej uwagi na swój rozwój osobisty? A może chcesz lepiej zarządzać sobą i swoim czasem? Bez względu na powód, książki motywacyjne mogą pomóc Ci osiągnąć swoje cele. Sprawdź, jakie książki motywacyjne królują obecnie na listach bestsellerów czytelniczych księgarni internetowej Świata Książki.

  Dobra książka motywacyjna, czyli jaka?

  Nie ma co ukrywać – liczba poradników motywacyjnych, na jakie możesz natrafić w sklepach, może przyprawić o zawrót głowy.

  W gąszczu tytułów łatwo o zagubienie – szczególnie wtedy, gdy na co dzień nie śledzisz czytelniczych nowości. Czym powinna zatem wyróżniać się dobra książka motywacyjna? Odpowiedź nie jest oczywista. Wiele zależy bowiem od Twoich aktualnych potrzeb i tego, jaki styl motywowania działa na Ciebie najlepiej. Istnieją jednak pewne wskazówki, które pozwolą Ci znaleźć pozycję idealną dla siebie.

  Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest autor danej książki. Dobrze (chociaż nie jest to konieczne) jeśli może pochwalić się on wykształceniem psychologicznym lub praktyką terapeutyczną. Daje Ci to pewność, że przedstawiona w niej wiedza poparta jest solidnym doświadczeniem jego autora – zwłaszcza jeśli książka została opatrzona dodatkowo o literaturę przedmiotu.

  Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając książkę motywacyjną dla siebie, jest renoma wydawcy. Na naszej stronie kupisz książki sygnowane logo najlepszych polskich oficyn wydawniczych. Wśród nich warto wspomnieć o takich wydawnictwach, jak Sensus, Helion, Otwarte, Rebis, Znak czy Zwierciadło.

  Nie bez znaczenia będą również opinie innych czytelników. Im więcej dobrych recenzji, tym lepiej. Pewną podpowiedzią mogą być dla Ciebie również rankingi najlepiej sprzedających się w danym momencie książek. 

  Książki motywacyjne – bestsellery Świata Książki

  „Atomowe nawyki”, James Clear

  Zaczynamy z wysokiego C, czyli niezwykle cenionej książki autorstwa Jamesa Cleara – amerykańskiego mówcy oraz doradcy biznesowego dla największych firm na świecie. Czerpiąc z najnowszych osiągnięć behawiorystyki i kognitywistyki, stworzył on unikalny model budowania pozytywnych nawyków. Składają się na niego następujące elementy: wskazówka, pragnienie, reakcja i nagroda. Odpowiednie zaprojektowanie każdego z etapów sprawi, że czynności, do których trudno Ci się było dotąd zmotywować – np. regularny trening czy nauka do egzaminu – staną się dla Ciebie codziennym nawykiem. Brzmi prosto? Tak też będzie, jeśli krok po kroku wdrożysz do swojego życia wskazówki Cleara.

  „Cztery tysiące tygodni”, Oliver Burkeman

  Cztery tysiące tygodni. Właśnie tyle czasu liczy sobie średnio nasze życie. To naprawdę niewiele. Z tego właśnie powodu wiele naszych planów nigdy nie będzie miało niestety szansy się zrealizować. Olivia Burkeman w lekki, a przy tym błyskotliwy sposób pokazuje, jak zmienić perspektywę, z jaką patrzymy na nasze życie, i nauczyć się czerpać całymi garściami z tego, co przeżywamy tu i teraz.  To pochwała uważności, świadomego życia i celebrowania chwil spędzanych z bliskimi. Przekonaj się, jak zaaranżować swoje życie, aby wyciągać z każdego tygodnia tak dużo, jak tylko się da.

  „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”, Dale Carnegie

  Zestawienie najlepszych książek motywacyjnych nie może obyć się bez kultowego poradnika „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” autorstwa Dalego Carnegia. Choć od jego wydania minęło już bez mała 70 lat, do dziś nie traci on na swojej aktualności. Autor dzieli się w nim swoim doświadczeniem i podpowiada, w jaki sposób radzić sobie z negatywnymi myślami oraz lepiej kierować swoim życiem i relacjami międzyludzkimi. Klasyka literatury poradnikowej, którą musisz mieć na swojej półce.

  „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”, Christel Petitcollin

  Christel Petitcollin to obecnie jedna z najpopularniejszych autorek książek psychologicznych na świecie. „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” to pozycja obowiązkowa dla osób, które czują, że wysoka wrażliwość utrudnia im życie i nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł. Autorka podpowiada w niej, w jaki sposób przekuć tę cechę w swoją zaletę i lepiej wykorzystywać szczególne umiejętności własnego umysłu w tym zakresie. To lekka, a przy tym niezwykle inspirująca książka motywacyjna zarówno dla dorosłych, jak i nastoletnich czytelników.

  „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce”, Marianna Gierszewska

  „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce” autorstwa aktorki i działaczki społecznej Marianny Gierszewskiej to pozycja przeznaczona dla czytelniczek, które znajdują się na etapie poszukiwania własnej drogi życiowej. Gierszewska pokazuje w niej, że odkrywanie własnej kobiecości to fascynująca droga, którą powinniśmy kroczyć do samego końca.

  „Droga do siebie. O poczuciu wartości”, Ewa Woydyłło

  Niskie poczucie własnej wartości to problem, który może nas skutecznie blokować w rozwoju. W swoim poradniku ceniona psycholog i terapeutka Ewa Woydyłło wyjaśnia, jakie mechanizmy wpływają na naszą samoocenę. Ich stopniowy demontaż pozwoli Ci odzyskać wewnętrzny spokój i wiarę w siebie. Poczucie wartości, jak twierdzi bowiem autorka, kryje się w tym, co myślimy, mówimy i robimy.

  „Miłość to czasownik. Jak być ze sobą czulej, bliżej, dłużej. I na większym luzie”, Olga Kordys-Kozierowska

  Lekka propozycja dla osób, które chcą pracować – z partnerem lub w pojedynkę – nad jakością swojego związku. Hasłem przewodnim książki jest przekonanie Olgi Kordys-Kozierowskiej, że miłość to czasownik, a więc najpełniej realizuje się w działaniu. Całość została opatrzona zabawnymi obrazkami Karyny Piwowarskiej, opartymi na autentycznych cytatach z życia autorki książki i jej męża.

  „Mózg jak brzytwa. Roczny plan treningowy”, Kaja Nordengen

  Kolejna dobra książka motywacyjna w naszym zestawieniu to poradnik z zacięciem popularno-naukowym pt. „Mózg jak brzytwa. Roczny plan treningowy”, autorstwa znanej neurobiolożki, Kai Nordengen. Nordengen dzieli się w nim wskazówkami, co zrobić, aby mimo upływu lat utrzymywać swój mózg w dobrej kondycji, a w konsekwencji lepiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie przynosi nam życie. Wystarczy poświęcić kilka minut w ciągu dnia, aby szybko zauważyć różnicę i zwiększyć swój potencjał intelektualny.

  „12 życiowych zasad. Antidotum na chaos”, Jordan B. Peterson

  „12 życiowych zasad. Antidotum na chaos” Jordana B. Petersona to bez wątpienia najbardziej kontrowersyjna pozycja w naszym zestawieniu. Przez jednych uwielbiany, przez innych nienawidzony i uznawany za duchowego przywódcę ruchów alt-right. Nie ulega jednak wątpliwości, że książka „12 życiowych zasad. Antidotum na chaos” może pełnić funkcję wartościowego przewodnika dla wszystkich, którzy czują, że ich życie stanęło w miejscu, a oni sami nie mają dalszej motywacji do działania. Peterson bez ogródek i z właściwą sobie bezpośredniością pokazuje 12 kroków, które pozwolą Ci lepiej zapanować nad swoją codziennością. Na początek jednak, jak mówi Peterson… posprzątaj swój pokój. Dopiero potem zacznij zmieniać świat.

  „Nażyć się. Jak zacząć nażywać się od dziś, pamiętać o tym jutro i już nigdy o sobie nie zapomnieć”, Marta Iwanowska Polkowska

  Jedną z ciekawszych pozycji w naszym zestawieniu jest ostatnia książka Marty Iwanowskiej Polkowskiej – „Nażyć się. Jak zacząć nażywać się od dziś, pamiętać o tym jutro i już nigdy o sobie nie zapomnieć”. To osobista książka o poszukiwaniu dobrostanu i spełnienia, które definiujemy my sami. Jak w codziennym pośpiechu odnaleźć siebie, troszczyć się o relacje z innymi i wyjść zwycięsko z życiowych potyczek? Jak nie zgubić siebie w gąszczu wyzwań i obowiązków? Wreszcie – jak #nażyć się, aby odnaleźć radość z tego, co Cię otacza? To tylko kilka pytań, na które udziela odpowiedzi Iwanowska Polkowska. 

  „7 nawyków skutecznego działania”, Stephen R. Covey

  Kolejna z książek pokazujących, jak budować pozytywne nawyki, to „7 nawyków skutecznego działania” Stephena R. Coveya. Zdaniem autora wprowadzenie zaledwie 7 konkretnych nawyków wystarczy, aby lepiej kształtować pozytywne relacje z drugim człowiekiem i umiejętniej zarządzać własnym czasem. Dla lepszego zobrazowania idei każda z części teoretycznych została zobrazowana dowcipnymi anegdotami Coveya.

  „Miej wyje**ne, będzie Ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania”, dr Katarzyna Czyż

  Niech Cię nie zwiedzie przewrotny tytuł. „Miej wyje**ne, będzie Ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania” to pełnoprawny poradnik, który pomoże Ci przestać żyć pod dyktando innych i spuścić powietrze z balonika oczekiwań. Autorką książki jest Katarzyna Czyż – doktor nauk prawnych i akredytowany coach ICF. Dowodzi ona, że najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla siebie, czasem jest po prostu… wrzucenie na luz.

  „Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie”, Edith Eger

  „Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie” to bestsellerowa książka autorstwa Edith Eger. W swoim życiu musiała zmierzyć się ona z cierpieniem, jakie przytłoczyłoby wiele osób.  Eger postanowiła jednak udowodnić sobie, że za wszelką cenę zachowa pogodę ducha i wyjdzie z problemów z podniesioną głową. Swoje doświadczenia przelała na papier, aby dzięki każdej z 12 lekcji, jakie wyciągnęła, pomóc mierzyć się z problemami i wyzwaniami kolejnym osobom. 

  Książki motywujące do działania – sposób na lepsze życie

  Zestawienie najlepszych książek motywacyjnych 2022 dobiegło końca. Wśród nich pojawiły się tytuły zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Mamy nadzieję, że trafiłeś wśród nich na tytuł, który okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę i pozwoli Ci na nowo nabrać wiatru w żagle. A jeśli nadal szukasz ciekawej książki na temat rozwoju osobistego, zajrzyj do naszej sekcji poradników, gdzie znajdziesz m.in. kultową „Potęgę podświadomości” Josepha Murphy’ego, i zapoznaj się z pełną ofertą księgarni internetowej Świata Książki.

  Read more »
 8. Książka dla mamy – najlepsze propozycje na prezent i nie tylko

  Znalezienie idealnej książki dla mamy to nie lada wyzwanie – zwłaszcza gdy Twoja mama należy do moli książkowych i jej półki uginają się od coraz to nowych tytułów. Chcesz ją miło zaskoczyć i podarować jej książkę, która rozbawi ją, wzruszy i wciągnie na długie wieczory? Mamy coś dla Ciebie! Sprawdź przygotowane przez nas zestawienie najlepszych książek dla kobiet w 2022 roku.

  Książki dla mamy – podaruj jej coś wyjątkowego

  Książka to sprawdzony, a przy tym wartościowy prezent dla mamy w każdym wieku. Wybór odpowiedniego tytułu nie powinien być więc dziełem przypadku. Kupując książkę, dopasuj ją do gustu i zainteresowań swojej mamy. Twoja mama jest romantyczką i zaczytuje się we wzruszających powieściach o miłości? A może należy do osób zainteresowanych samorozwojem? Dobrym pomysłem może być także zajrzenie do jej domowej biblioteczki. Nowy kryminał Alka Rogozińskiego z pewnością przypadnie go gustu wielbicielce powieści z dreszczykiem. „Historia pewnego kota” Laury Agusti z kolei skradnie serce każdej miłośniczki kotów. Sprawdź nasze propozycje najciekawszych książek dla mamy na święta, urodziny i inne ważne okazje.

  Dobra książka dla mamy – 10 propozycji na różne okazje

  „Kraina marzeń”, Nicholas Sparks

  Nicholas Sparks to pisarz, który mimo upływu lat wciąż cieszy się ogromną sympatią czytelniczek na całym świecie. Jego kolejne książki niemal z miejsca trafiają na listy bestsellerów dla kobiet. Nie inaczej stało się w przypadku jego najnowszej powieści – „Krainy marzeń”. Opowiada ona historię 3 osób – Colby’ego, Morgan i Beverly, których drogi – mimo różnych doświadczeń życiowych – pewnego dnia zostają skrzyżowane. „Kraina marzeń” to pełna czułości i nadziei powieść na długie jesienne wieczory.

  „Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne”, Natalia Ziopaja

  Kolejną z naszych propozycji jest najnowszy poradnik Natalii Ziopai – psycholożki oraz interwentki kryzysowej. Jej „Samopomocnik” to lekko napisany, a jednocześnie pełen nieoczywistych wskazówek przewodnik, który pozwala jeszcze lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Higiena psychiczna ma przecież na nas równie istotny wpływ, co aktywność fizyczna i dbałość o ciało. Czym są emocje i w jaki sposób kierują one naszym życiem? Jak pokonać niemoc i brak motywacji? Jak skutecznie stawiać granice – zarówno sobie, jak i innym? Odpowiedzi na te i inne pytanie szukaj w „Samopomocniku”

  „Żony Konstancina”, Ewelina Ślotała

  Położony w województwie mazowieckim Konstancin to miejscowość, która do lat gości na listach najzamożniejszych miejscowości w Polsce. Luksus, blichtr, bogactwo i przyjemności, o jakich wielu z nas może tylko pomarzyć – to tylko jedna strona medalu życia dużej części mieszkanek Konstancina. Drugą bywa samotność, problemy z rodziną oraz znudzenie otaczającym je dobrobytem. Ewelina Ślotała odczarowuje mity z życia najbogatszych Polaków, ujawniając wstrząsające kulisy z ich codziennego życia. „Żony Konstancina” to przewrotna opowieść o współczesnych Kopciuszkach i kobietach, których życie tylko na pozór jest usłane różami.

  „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”, Agata Romaniuk

  Pełna pociechy i mądrości książka dla mam, które zwątpiły, że w ich życiu zdoła jeszcze zagościć prawdziwe uczucie. Agata Romaniuk udowadnia, że dojrzała miłość może przynieść nam równie dużo radości, co młodzieńcze – niesłusznie nieraz idealizowane – porywy serca, a słowa „Nie jesteś moją pierwszą miłością, ale wiem, że będziesz ostatnią” to najpiękniejsze, co możemy obiecać ukochanej osobie.

  „Historia pewnego kota”, Laura Agustí

  Twoja mama to miłośniczka kotów? „Historia pewnego kobiet” Laury Agustí to zdaniem wielu kociar błyskawiczny poprawiacz nastroju. Autorka dzieli się z niej z czytelnikami anegdotami z jej życia pod jednym dachem z niesfornym kotem imieniem Hej, przeplatając każdą z opowieści ciekawostkami na temat naszych czworonożnych przyjaciół. 

  „Baśniowa opowieść”, Stephen King

  Stephen King to bez wątpienia jeden z najbardziej płodnych pisarzy w historii literatury. Kolejną z książek w jego twórczości jest najnowsza propozycja pisarza, czyli „Baśniowa opowieść” – pełna magii oraz zaskakujących zwrotów akcji powieść fantastyczno-przygodowa dla czytelników w różnym wieku. W połączeniu z wyjątkowym kunsztem pisarskim Kinga tworzy ona mieszankę, od której Twojej mamie będzie trudno się oderwać przez długie wieczory.

  „Pod Czerwonym Aniołem”, Alek Rogoziński

  „Pod Czerwonym Aniołem” to idealny pomysł na święta dla mamy oraz innych miłośników powieści kryminalnych. Tym razem Alek Rogoziński przenosi nas do odciętego od świata górskiego pensjonatu, w którego zaciszu kilkunastu gości chce spędzić ostatnie dni roku. Świąteczną beztroskę nagle przerywa jednak brutalne morderstwo. Niedługo potem na terenie hotelu dochodzi do kolejnej zbrodni… Dreszczyk emocji i spora dawka tak charakterystycznego dla pisarza czarnego humoru gwarantowane.

  „Wendeta po śmierć”, Nora Roberts

  Nora Roberts to autorka, którą wielu z nas kojarzy przede wszystkim z powieściami romantycznymi dla kobiet. Roberts udowadnia jednak, że nie jest pisarką, którą łatwo przypisać do jednego gatunku literackiego. Jakiś czas temu światło dzienne ujrzał kolejny tom serii „Oblicza śmierci” – cyklu, który przez długi czas gościł na listach bestsellerów czytelniczych „New York Timesa”. „Wendeta po śmierć” to powieść, która od pierwszych chwil trzyma czytelników w napięciu i niepewności względem tego, co przyniesie rozwinięcie akcji. Podaruj ją swojej mamie i zaskocz ją thrillerem autorstwa Roberts już teraz.

  „Wojna Inge”, Svenja O'Donnell

  II wojna światowa odcisnęła swoje piętno w głowach większości Europejczyków – niezależnie od naszego wieku i kraju pochodzenia. Jedną z osób, która musi zmierzyć się z historią swoich przodków, jest Svenja O’Donell – córka Niemki i Irlandczyka, która całe swoje dotychczasowe życie spędziła w Paryżu. Pewnego dnia postanawia wybrać się do Kaliningradu, gdzie przed wybuchem wojny mieszkała jej babcia. Kiedy dziewczyna wykręca jej numer, babcia niespodziewanie zanosi się płaczem. Jak wyznaje wnuczce, nastał bowiem czas, aby Svenja poznała prawdziwą historię swojej rodziny, tak boleśnie doświadczoną zarówno przez nazistowską, jak i radziecką armię. „Wojna Inge” to poruszająca opowieść o burzliwych losach jednej z rodzin podczas II wojny światowej oraz hołd złożony każdej osobie, która musiała zmierzyć się z wojennym piekłem.

  „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę”, Sylwia Czubkowska

  Nasze zestawienie kończymy nietypową propozycją, bo najnowszą książką uznanej dziennikarki Sylwii Czubkowskiej. „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę” to opowieść o współczesnych Chinach. Autorka krok po kroku śledzi w nim przyczyny stojące za niezwykłym sukcesem gospodarczym tego kraju na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat oraz niepokojącym wpływem, jaki Państwo Środka ma na aktualny kształt naszego kontynentu.

  Fajna książka dla mamy – zamów ją już dziś na stronie Świata Książki

  Ile mam, tyle zamiłowań literackich. Mamy jednak nadzieję, że wśród zaprezentowanych przez nas tytułów udało Ci się natrafić na książkę, która wpisze się w jej gusta czytelnicze. Zajrzyj do innych poradników na naszym blogu i sprawdź, jakie jeszcze tytuły cieszą się popularnością wśród naszych czytelników. Więcej inspiracji na prezent dla mamy i innych bliskich osób znajdziesz w naszym papierniku oraz w kącikach muzycznym i filmowym.

  Read more »
 9. Niegrzeczne książki, które warto znać. Ulubione tytuły naszych czytelniczek

  Read more »
 10. Dobre książki do poczytania – 15 tytułów, które warto mieć na swojej półce

  Za oknem plucha, a Ty rozglądasz się za ciekawą książką? Mamy na to rozwiązanie. Zajrzyj do naszego dzisiejszego zestawienia dobrych książek do czytania w 2022 roku i dowiedz się, które tytuły królują obecnie na listach bestsellerów wśród klientów naszej księgarni internetowej.

  Dobre książki do czytania – bestsellery ze strony Świata Książki

  „Baśniowa opowieść”, Stephen King

  Zaczynamy z wysokiego C, czyli od mistrza literatury grozy, jakim jest Stephen King. „Baśniowa opowieść” to jedna z najnowszych książek w jego dotychczasowym dorobku. Historia chłopca, który pewnego dnia odkrywa, że pobliska szopa w rzeczywistości jest magicznym portalem do innego świata, niemal z miejsca podbiła serca czytelników, trafiając na długie tygodnie na listy najlepiej sprzedających się książek w Polsce i za granicą.

  „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”, Aneta Pawłowska-Krać

  Przejmujący reportaż na temat stanu polskiej psychiatrii. Z przeprowadzonych przez Anetę Pawłowską-Krać rozmów z pacjentami, ich rodzinami oraz personelem medycznym wyłania się przygnębiający obraz służby zdrowia, która nie potrafi poradzić sobie z systemowym leczeniem psychiatrycznym. A problem ten jest przecież coraz poważniejszy. Już prawie co czwarty Polak na którymś etapie swojego życia zmagał się bowiem z poważnymi kłopotami natury emocjonalnej, takimi jak depresja, zaburzenia odżywiania czy zachowania obsesyjno-kompulsywne.

  „Lata”, Annie Ernaux

  Autobiografia tegorocznej noblistki w dziedzinie literatury. Od spętanego konwenansami dzieciństwa w konserwatywnym normandzkim miasteczku po wyrosłą na polu rewolucji seksualnej dorosłość jako wielkomiejska klasa średnia. Od dojmującej biedy, z jaką zmagało się niemal całe francuskie społeczeństwo po zakończeniu II wojny światowej, po rozpasany konsumpcjonizm pierwszych lat XXI-ego wieku. Życie Annie Ernaux to nie tylko gotowy materiał na film, ale też barwny obraz współczesnego francuskiego społeczeństwa.

  „Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi”, Catherine Belton

  Nie ma co ukrywać – wpływ Rosji na kształt obecnej polityki międzynarodowej jest większy niż większość z nas by sobie tego życzyła. Finansowanie skrajnie prawicowych partii politycznych we Włoszech czy Francji, ingerencja w przebieg wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, rozbudzanie nastrojów nacjonalistycznych w społeczeństwach europejskich, wreszcie brutalny atak na Ukrainę – to tylko kilka przewinień na koncie Putina i jego ludzi. Jak do tego doszło? 

  Dziennikarka śledcza, Catherine Belton, ukazuje kulisy działania Putina i jego najbliższych współpracowników, mających silne powiązania z KGB. W jaki sposób garstka ludzi na Kremlu zdobyła tak szerokie wpływy zarówno w Rosji, jak i poza jej granicami? Odpowiedź jest bardziej wstrząsająca, niż można to sobie wyobrazić.

  „Reguły na czas chaosu”, Tomasz Stawiszyński

  Antidotum na targające w ostatnich latach społeczeństwami zachodnimi niepokoje społeczne może być książka „Reguły na czas chaosu”. Tomasz Stawiszyński – filozof, dziennikarz, autor niezwykle ciepło przyjętej „Ucieczki od bezradności” – odpowiada w niej, w jaki sposób odzyskać wewnętrzną równowagę i z dystansem (choć nadal z wrażliwością i zaangażowaniem) przyglądać się zachodzącym we współczesnym świecie zmianom.

  „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce”, Marianna Gierszewska

  Kolejną wartościową pozycją w zakresie samorozwoju może być książka „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce” aktorki i działaczki społecznej Marianny Gierszewskiej. Jak celebrować własną kobiecość, nie dawać się społecznym ograniczeniom i odważnie realizować swoje najgłębsze potrzeby? Jak walczyć z wewnętrznymi demonami? Autorka krok po kroku opowiada o sposobach, które pomogły jej osiągnąć prawdziwe poczucie spełnienia i pozwoliły przejść suchą stopą przez dotychczasowe zawirowania życiowe.

  „Czerwona ziemia”, Marcin Meller

  Wciągający thriller jednego z najpopularniejszych polskich dziennikarzy, Marcina Mellera. Rok 1996. Młody reporter, Wiktor Tilszer, przeżywa właśnie przygodę swojego życia, przemierzając wzdłuż i wszerz Afrykę. 24 lata później jego śladami wyrusza syn, Marcin Tilszer, jednak ostatecznie nie dociera do miejsca swojej wyprawy. Wiktor staje przed zadaniem odnalezienia syna i rozwiązania zagadki jego zniknięcia. „Czarna ziemia” to trzymająca w napięciu do samego końca opowieść o miłości łączącej ojca i syna oraz błędach przeszłości, które potrafią mieć znacznie poważniejszy wpływ na naszą teraźniejszość, niż byśmy tego chcieli.

  „Mentalista”, Henrik Fexeus, Camilla Lackberg

  Pierwsza część serii kryminalnej jednego z najbardziej niezwykłych duetów ostatnich – legendarnej szwedzkiej pisarki Camili Lackberg oraz zawodowego mentalisty Henrika Fexeusa. Pewnego dnia w Szwecji zostają odkryte zwłoki brutalnie zamordowanej młodej kobiety. Jej ciało zostało przebite kilkoma mieczami. W wyniku śledztwa policja odkrywa, że to tylko jedna z ofiar seryjnego mordercy. Wszystko wskazuje na to, że niedługo zaatakuje on po raz kolejny…

  „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim”, Maciej Kraszewski

  Historia przyjaźni, która nie miała prawa zaistnieć. Poruszająca opowieść o relacji zmarłego jakiś czas temu księdza Jana Kaczkowskiego – jednego z najbardziej charyzmatycznych księży w polskim kościele katolickim – oraz Patryka Galewskiego – niegdyś recydywisty, dziś jednego z najbardziej wpływowych szefów kuchni. Powstała na kanwie kinowego hitu o tym samym tytule książka będzie świetnym uzupełnieniem dla miłośników filmu oraz tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej o niezwykłym życiu księdza Kaczkowskiego.

  Dobra książka 2022 – pozostałe propozycje

  Dobre książki warte przeczytania – czy znalazłeś już coś dla siebie?

  Wybór dobrej książki do czytania może nastręczać pewnych trudności – zwłaszcza gdy na rynku wydawniczym co rusz pojawia się kolejna ciekawa propozycja. Mamy nadzieję, że w przygotowanym przez nas zestawieniu znalazłeś choć kilka propozycji dla siebie. Sprawdź, na jakie promocje natrafisz w tym momencie na stronie internetowej księgarni Świata Książki, i uzupełnij swoją domową biblioteczkę już teraz.

  Read more »
 11. Książki, które warto przeczytać w 2022 roku – zestawienie najciekawszych tytułów

  Wieczór przy dobrej lekturze to dla wielu osób jeden z najprzyjemniejszych momentów dnia. Szukasz lekkiej, a przy tym wartościowej książki dla siebie lub kogoś bliskiego? Dobrze trafiłeś! Sprawdź przygotowane przez nas zestawienie książek, które warto przeczytać w 2022 roku.

  11 książek, które warto przeczytać – wybór Świata Książki

  „Leonardo da Vinci”, Walter Isaacson

  Zaczynamy od klasyki literatury faktu, czyli biografii „Leonardo da Vinci”, autorstwa amerykańskiego pisarza i dziennikarza Waltera Isaacsona. Na ponad 800 stronach odkryte zostały nieznane dotąd fakty z życia jednego z najwybitniejszych artystów i naukowców w historii ludzkości. Nieślubne dziecko, zagorzały homoseksualista, ekscentryk, a przy tym wegetarianin, co w czasach renesansu było niemałą sensacją – jakim człowiekiem naprawdę był da Vinci? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć.

  „Miasto z mgły”, Carlos Ruiz Zafon

  Carlos Ruiz Zafon jest pisarzem, któremu światowy rozgłos przyniósł wydany w 2001 roku „Cień wiatru”. Magiczna, choć nieco duszna atmosfera Barcelony, jaką nakreślił hiszpański pisarz, sprawiła, że książkę tę pokochały setki tysięcy czytelników na całym świecie. W podobnym klimacie utrzymana jest ostatnia z pozycji zmarłego przed dwoma laty Zafona – „Miasto z mgły”. Każde z 11 opowiadań przepełnione jest tym, co tak charakterystyczne dla jego twórczości: szczyptą nostalgii, sporą dozą poczucia humoru oraz melancholijną zadumą nad pięknem i niezwykłością otaczającego nas świata.

  „Historia pewnego kota”, Laura Agustí

  „Historia pewnego kota” to niezwykle czuły opis relacji łączącej autorkę ze swoim ukochanym kotem imieniem Hej. Opisy okruchów ich codzienności przeplecione zostały błyskotliwymi przemyśleniami na temat kociej natury, fenomenu kotów jako zwierzęcia domowego oraz roli, jaką odegrały one na przestrzeni wieków. Gratka dla miłośników kotów i nie tylko.

  „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko

  Jedna z najgłośniejszych pozycji ostatnich lat na polskim rynku wydawniczym. Wstrząsający reportaż na temat kanadyjskiego systemu edukacji przełomu XIX-ego i XX-ego wieku, kiedy tu w wielu prowadzonych wówczas przez kościół katolicki szkołach dochodziło do aktów brutalnej przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej względem rdzennych mieszkańców tamtejszych terenów. Według szacunków części badaczy horror takiej edukacji zmuszonych było przejść ponad 150 tysięcy dzieci. Część z nich zapłaciła za to najwyższą cenę. „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko to głos obrony ofiar zbrodni, która do tej pory okryta była wyłącznie wstydliwym milczeniem.

  „Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem”, Nassim Nicholas Taleb

  Nie ma co ukrywać – dla wielu z nas ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych. Pandemia, widmo nadciągającej recesji, zagrożenie konfliktem na skalę międzynarodową – to tylko kilka problemów, z jakimi muszą mierzyć się zachodnie społeczeństwa. Światowej sławy ekonomista Nassim Nicholas Taleb udowadnia, że przewidzenie tego typu wydarzeń jest jak najbardziej możliwe. W jednej z najważniejszych książek w swoim dotychczasowym dorobku ukuwa pojęcie „Czarnego łabędzia” – pojawiających się raz na jakiś czas wydarzeń o kluczowym znaczeniu dla światowej gospodarki i życia politycznego. 

  Co łączy krach na Wall Street z „Harrym Potterem”? Dlaczego nie warto wierzyć jakimkolwiek prognozom dotyczącym przyszłości? Jak stąpać twardo po ziemi w obliczu tak niepewnej sytuacji wokół nas? To tylko kilka pytań, na które odpowiada Taleb.

  „Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?”, Piotr Zychowicz, Jacek Bartosiak

  Kolejną z książek, które warto mieć w swojej biblioteczce, jeśli interesujesz się polityką i ekonomią, jest „Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?” – bestsellerowa książka autorstwa Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka – popularnego duetu specjalizującego się w geopolityce. Mimo że od jej wydania minął już dobry rok, nakreślone w niej prognozy dotyczące współczesnej mapy świata wciąż nie tracą na swojej aktualności. Pozycja obowiązkowa dla miłośników prowadzonego przez Zychowicza kanału pt. „Historia realna” oraz autorskiego programu internetowego „Strategy&Future” Bartosiaka.

  „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie”, Vaclav Smil

  Dlaczego podróżowanie samolotem uznawane jest za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu? Co ma bardziej niszczący wpływ na środowisko – Twój smartfon czy auto? Jak być szczęśliwym? To tylko kilka pytań, które zdaniem wybitnego profesora Vaclava Smila można opisać za pomocą matematyki. Liczby bowiem, jak przekonuje autor, pozwalają opisać rzeczywistość dokładnie taką, jaka jest. „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” to fascynująca lektura na długie wieczory, kwestionująca wiele przekonań, które dotąd traktowaliśmy jako pewnik.

  „Filozofia dla zabieganych”, Jonny Thomson

  Filozofia to dziedzina nauki, która wielu z nas kojarzy się z zakurzonymi książkami i trudną do przyswojenia wiedzą. Jonny Thomson w przystępny sposób przeprowadza nas przez historię filozofii, zapoznając czytelnika z najważniejszymi nurtami myślowymi. Każdy z minirozdziałów wzbogacony został w piktogramy, mające za zadanie zobrazować jego główną ideę

  „21 lekcji na XXI wiek”, Yuval Noah Harari

  Z zestawieniu mądrych książek, które warto przeczytać, nie mogło zabraknąć kultowych już „21 lekcji na XXI wiek” Yuval Noah Harariegojednego z najbardziej wpływowych intelektualistów ostatnich lat. Harari pochyla się w niej nad największymi bolączkami współczesnego świata, takimi jak fake newsy, dylematy etyczne biotechnologii, rozwój i upadek ideologii liberalnych oraz powracająca popularność autorytaryzmów.

  „Traktat o łuskaniu fasoli”, Wiesław Myśliwski

  Wiesław Myśliwski bywa przez wielu uznawany za jednego z najwybitniejszych, choć stosunkowo mało znanych żyjących polskich pisarzy. Znakomity i nagrodzony niegdyś nagrodą Nike „Traktat o łuskaniu fasoli” może być świetną okazją do zapoznania się z jego twórczością. Przejmujący monolog głównego bohatera przybiera formę jego rozliczenia z całym dotychczasowym życiem, w którym porażki przeplatały się z sukcesami, a losy jednostki były nieustannie związane z losami polskiej historii.

  „Metro 2033”, Dmitry Glukhovsky

  Zestawienie książek, które warto przeczytać, chcąc poszerzyć swoje horyzonty myślowe, jest legendarne „Metro 2033” rosyjskiego pisarza i opozycjonisty Dmitrego Glukhovskiego. Książka ta kreśli postapokaliptyczną wizję świata roku 2033, który nadal musi mierzyć się ze skutkami zdetonowanej przed 20 laty bomby atomowej. Spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno czytelników, jak i krytyków literackich, stając się fenomenem na skalę międzynarodową. Kto wie – może dzięki niej i Ty dołączysz do grona miłośników trylogii „Metro”? Przekonaj się o tym już teraz.

  Książki, które warto przeczytać – bestsellery Świata Książki w dobrej cenie

  Nie ma co ukrywać: ogromny wybór książek, jaki można znaleźć na księgarnianych półkach, może przyprawić o zawrót głowy – zwłaszcza gdy nasze zainteresowania nie ograniczają się wyłącznie do jednego gatunku literackiego. Na stronie internetowej księgarni Świat Książki kupisz tysiące książek najlepszych autorów w bardzo przystępnych cenach. Biografie, fantastyka, literatura faktu, literatura popularnonaukowa, a może kryminał i sensacja – na co postawisz tym razem?

  Read more »
 12. Książka na prezent – najlepsze propozycje dla małych i dużych

  Szukasz inspiracji na upominek dla bliskiej Ci osoby? Ciekawa i pięknie oprawiona książka to zawsze dobre rozwiązanie! Zajrzyj do naszego poradnika i przeczytaj, które tytuły z naszej księgarni internetowej sprawdzą się jako książka na prezent w 2022 roku.

  Najlepsza książka na prezent, czyli jaka? Poradnik zakupowy

  Wybór książki na prezent nie powinien być przypadkowy i ograniczać się wyłącznie do przejrzenia aktualnej listy bestsellerów. Gust gustowi przecież nierówny, dlatego zanim zaczniesz buszować po księgarni, zajrzyj do domowej biblioteczki obdarowywanego lub, jeśli nie masz takiej możliwości, podpytaj o zainteresowania literackie bliską mu osobę. 

  Może jego regały uginają się od fantastyki? Albo wspominał Ci ostatnio, że chciałby zapoznać się w końcu z twórczością danego autora? Bezpiecznym prezentem jest także książka na prezent z kategorii klasyki literatury. „Anna Karenina” Lwa Tołstoja, edycja specjalna „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, a w przypadku młodszych czytelników zbiór „Muminków” Tove Jansson lub wszystkich części „Mikołajka” Sempé i Goscinnego… To tylko kilka pozycji, które warto mieć na półce. 

  Poniżej przygotowaliśmy listę polecanych przez nas książek na prezent w 2022 roku. Znajdziesz wśród nich propozycje zarówno dla dorosłych, jak i młodszych czytelników. Kto wie, może wśród nich natrafisz na książkę, którą również i Ty zechcesz mieć w swojej kolekcji?

  Zaczynamy!

  Piękne książki na prezent dla kobiety – bestsellery Świata Książki

  „Gdzie śpiewają raki”, Dalia Owens

  Jedna z najważniejszych książek obyczajowych ostatnich lat, o które wiele osób dowiedziało się ostatnio dzięki filmowej ekranizacji o tym samym tytule. Poruszająca historia Dziewczyny z Bagien, Kyi, której życie zmienia się o 180 stopni po tajemniczym morderstwie jednego z mieszkańców pobliskiego miasteczka.

  „Wyśnione szczęście” Kristin Hannah

  Historia kobiety, która postanawia zawalczyć o swoje szczęście i zmienić swoje życie, wyruszając w daleką podróż. Kolejna z udanych powieści legendy współczesnego romansu, czyli Kristin Hannah.

  „Empuzjon” Olga Tokarczuk

  Długo wyczekiwana książka Olgi Tokarczuk, która przenosi nas w świat pierwszej połowy XX-ego wieku do jednego z dolnośląskich uzdrowisk. Jakie sekrety kryją w sobie mieszkańcy tamtejszego sanatorium?

  „Ekskluzywna kolekcja klasyki”

  „Ekskluzywna kolekcja klasyki” wydawnictwa Świata Książki to przepięknie wydany zbiór najsłynniejszych książek obyczajowych i romansów w historii literatury światowej. Jane Austen, Lucy Maud Montgomery, Elizabeth Gaskell czy Louisa May Alcott – to tylko kilka autorów, których książki znalazły się jak dotychczas w serii. 

  „Seria butikowa”

  Seria, która podobnie jak „Ekskluzywna kolekcja klasyki” łączy w sobie wybór najlepszej literatury z wysmakowaną szatą graficzną. Składają się na nią takie pozycje, jak „Oberża na pustkowiu”, Daphne du Maurier, „Zapomniany ogród” Kate Morton czy „Pieśń o Achillesie” Madeline Miller. 

  Na liście najpopularniejszych książek wśród kobiet w 2022 roku nie mogło również zabraknąć takich tytułów, jak:

  Książka na prezent dla mężczyzny – nasze propozycje

  „Przetrwać Belize (specjalna edycja limitowana) (książka z autografem)”, Naval

  Najsłynniejszy polski operator GROM-u powraca. Tym razem dzieli się on wspomnieniami z pełnego trudności kursu, jaki musiał odbyć w belizeńskiej dżungli. Książka została opatrzona autografem autora, co z pewnością ucieszy każdego z miłośników Navala.

  "Zniknięty ksiądz. Moja historia”, Marcin Adamiec

  Historia drogi kapłańskiej Marcina Adamca, który bez ogródek dzieli się w niej rozterkami, z jakimi musiał zmierzyć się, wybierając drogę duchownego. Gorzka, choć niepozbawiona poczucia humoru, refleksja na temat wiary i współczesnego kościoła katolickiego.

  „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę”, Sylwia Czubkowska

  Gratka dla osób zainteresowanych geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Sylwia Czubkowska w swojej nowej książce dzieli się efektami śledztwa na temat tego, jak drapieżna ekspansja gospodarcza oddziałuje na kształt współczesnej Europy.

  „Jan Borysewicz. Mniej obcy”, Jan Borysewicz, Marcin Prokop

  Pierwsza autoryzowana biografia legendy polskiego rocka – Jana Borysewicza. W wywiadzie-rzece z Marcinem Prokopem muzyk ujawnia kulisy działalności Lady Pank oraz skrywane dotąd tajemnice z życia osobistego.

  „Wiatrołomy. Seria z komisarz Marią Herman. Tom 1”, Robert Małecki

  Najnowsza seria kryminalna znanego i lubianego przez wielu czytelników Roberta Małeckiego. Komisarz Maria Herman musi zmierzyć się z zagadką tajemniczego porwania dziecka przed ponad 30 laty. Z pozoru zwyczajne śledztwo okaże się początkiem jej osobistego piekła.

  Być może obdarowywanemu przez Ciebie mężczyźnie przypadnie również do gustu któraś z następujących pozycji:

  Mądra książka na prezent dla dzieci i nastolatków

  Książki dla najmłodszych czytelników

  Seria „Kicia Kocia”, Anita Głowińska

  Kultowa seria książeczek dla maluchów opowiadających o przygodach rezolutnej Kici Koci i jej braciszka Nunusia. Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego dziecka w wieku od 2 do 5 lat!

  Seria „Pucio”, Marta Galewska-Kustra

  Edukacyjne, a przy tym pięknie ilustrowane bajeczki logopedyczne, utrwalające poprawną artykulację malucha. Pucio to świetny pomysł na zestaw książek na prezent dla dzieci już po pierwszym roku życia.

  „Mruczando na trzy rodziny”, Grzegorz Kasdepke

  Kolejna z części serii „Z parasolem” autorstwa jednego z najpopularniejszych twórców książek dla dzieci w Polsce, Grzegorza Kasdepke. Ogromna porcja śmiechu i doskonała zabawa gwarantowane.

  „Tatusiu, czy dziesięć to dużo?”, Sabine Bohlmann

  Wzruszająca opowieść o niezwykłej relacji małego wilka ze swoim tatą, odpowiadająca na wiele pytań, jakie stawiają sobie często ciekawscy najmłodsi.

  „Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie”, Soman Chainani

  Zbiór 12 porywających opowieści z pogranicza magii i realizmu. Pouczające, a przy tym trzymające w napięciu opowieści, które podbiją serce każdego kilkulatka.

  Książki dla nastolatków

  Seria „Felix, Net i Nika”, Rafał Kosik

  Kultowa seria „Felix, Net i Nika” to jedna z najważniejszych pozycji młodzieżowych w historii literatury polskiej. Doskonały pomysł na prezent dla młodego wielbiciela fantastyki i zagadek kryminalnych.

  Seria „Dziennik cwaniaczka”, Jeff Kinney

  Przewrotna, a przy pełna nieco ironicznego poczucia humoru opowieść o dorastaniu oczami nastoletniego Grega Heffleya, która sprzedała się jak dotąd w nakładzie ponad 250 milionów egzemplarzy.

  „I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach”, Karolina Grabarczyk

  Znane i nieznane historie 42 dzieciaków, które nie bały się spełniać swoich marzeń i potrafiły wyjść z nawet największych opresji.

  „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”, Izabela Jąderek

  Dorastanie jest jednym z najtrudniejszych etapów w życiu każdego człowieka. „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” autorstwa Izabeli Jąderek oswaja młodego czytelnika ze zmianami tak intensywnie zachodzącymi wówczas w jego ciele i psychice, rozwiewając najpopularniejsze mity na ten temat, z jakimi może spotykać się nastolatek.

  Seria „Heartstopper” Alice Osman

  Jeden z najgłośniejszych debiutów wydawniczych ostatnich lat. Komiksowa historia niezwykłego uczucia dwojga chłopców – Nicka i Charliego – oraz ich drogi w odkrywaniu własnej tożsamości i seksualności.

  Inne polecane książki na prezent dla dzieci i nastolatków:

  Jak zapakować książkę na prezent? Triki i wskazówki

  Nie ma co ukrywać – nawet najlepsza książka może nie zrobić na obdarowywanej przez nas osobie wrażenia, jeśli będzie zapakowana w nieestetyczny sposób. Bez obaw – pakowanie książki na prezent nie należy do skomplikowanych czynności. Jak to zrobić?

  Z rolki papieru ozdobnego wytnij prostokąt – niech jego boki będą 2-3 razy dłuższe niż boki książki. Obróć papier na drugą stronę, a na jego środku połóż książkę, z okładką na wierzchu. Złóż papier do dolnego boku książki, a z widocznych przednich części papieru stwórz dwa trójkąty, tak, aby ich rogi stykały się na powierzchni książki. Jeden z rogów przytnij i zaklej go kawałkiem taśmy klejącej. Złóż resztę papieru tak, aby boki książki były przykryte. Teraz wystarczy tylko zagiąć papier w górnej części książki, skleić go taśmą klejącą i gotowe! Książkę możesz ozdobić kokardą, bilecikiem prezentowym lub innym elementem dekoracyjnym, np. kawałkiem suszonego plastra pomarańczy i gałązką świerku, jeśli upominek znajdzie się pod choinką. Nie masz czasu na samodzielne pakowanie prezentów. W naszym papierniku bez problemu znajdziesz szeroki wybór toreb ozdobnych i akcesoriów papierniczych na każdą okazję.

  Dobra książka na prezent 2022 – kup ją taniej na stronie Świata Książki

  Zestawienie najciekawszych książek na prezent w 2022 roku za nami. Mamy nadzieję, że wśród nich znalazłeś propozycje, która wpisze się w gusta i zainteresowania bliskich Ci osób. Wiele z nich dostępnych jest teraz w obniżonej cenie, co pozwoli Ci nieco podreperować swój budżet przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem świątecznym. Zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu i bądź na bieżąco z książkowymi nowościami na stronie księgarni internetowej Świata Książki.

  Read more »