Dostawa 0 zł do sieci księgarń

Bezpłatna wysyłka powyżej 149 zł

Gwarancja zadowolenia z zakupów

Tryb offline

Książki o wychowaniu dzieci – 22 najlepszych tytułów dla młodych rodziców

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym rodzicem czy posiadaczem pokaźnej już gromadzki pociech, pewnie nie raz zastanawiałeś się, w jaki sposób kształtować rozwój swojego dziecka, aby wyrosło one nie tylko na wartościowego, ale i szczęśliwego człowieka. Książki o wychowaniu dzieci mogą okazać się w tym obszarze nieocenioną pomocą. Zajrzyj do naszego dzisiejszego zestawienia i sprawdź, które z nich cieszą się największym uznaniem zarówno rodziców, jak i zawodowych dydaktyków. Zaczynamy!

Polecane książki o wychowaniu dzieci

„Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają. Marudzenie, kłótnie, histeria, bunt i inne wyzwania dzieciństwa”, Joanne Faber, Julie King

Nasze zestawienie najlepszych książek o wychowywaniu dzieci otwiera kultowa już pozycja Joanne Faber i Julie King – „Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają”. To praktyczny poradnik, który pomoże Ci skuteczniej porozumiewać się ze swoją pociechą – niezależnie od tego, czy masz do czynienia z kilku- czy z nastolatkiem. Każdy rozdział kończy seria ćwiczeń, dzięki którym lepiej utrwalisz zdobytą w nich wiedzę. Na końcu książki znajdziesz obszerną część poświęconą komunikacji międzypokoleniowej wraz z prawdziwymi historiami, mającymi za zadanie zobrazować omawiany na danej stronie problem.

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”, Joanna Faber, Julie King

Kontynuacją „biblii wychowania”, jak zwykło nazywać się pierwszą z książek w naszym zestawieniu, jest „Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”. Nie ma co ukrywać – komunikacja z maluchem w takim wieku bywa czasem naprawdę trudna. Osiągnięcie porozumienia nie jest jednak niemożliwe – zwłaszcza gdy mamy świadomość rządzących nami mechanizmów i sposobów, w jaki możemy nad nimi pracować. Praktyczne wskazówki Faber i King mogą okazać się w tym zakresie niezwykle pomocne.

„Montessori w twoim domu”, Simone Davies

Choć od czasu powstania metody Montessori – nowoczesnego programu dydaktycznego, kładącego nacisk na wolność i wszechstronny rozwój dziecka – minęło już ponad 100 lat, do dziś nie traci ona na swojej popularności. Nic dziwnego: to jeden ze skuteczniejszych, a przy tym stosunkowo prostych we wdrożeniu systemów wychowawczych, z którym można zetknąć się w setkach żłobków, przedszkoli i szkół w całej Polsce. 

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wiele elementów znanych z metody Montessori wprowadzić także w swoim domu. Znakomitym początkiem, żeby tak się stało, może być lektura książki Simone Davies. Jako wieloletnia nauczycielka Montessori przez lata miała ona możliwość sprawdzić w praktyce założenia tego systemu. W swoim poradniku dzieli się setkami propozycji, jak spędzać czas z dzieckiem oraz przechodzić przez charakterystyczne dla maluchów w różnym wieku problemy rozwojowe. Mocną stroną publikacji jest również jej przepiękna, różnorodna szata graficzna, dzięki której jej lektura będzie dla Ciebie niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

„Siłowanki. Dzikie harce, których potrzebuje każda rodzina”, Lawrence J. Cohen, Anthony T. DeBenedet

Ruch to zdrowie i… masa radości. Wiedzą o tym doskonale rodzice chyba wszystkich wszędobylskich maluchów. Twoja pociecha to wulkan energii i czasami brakuje Ci pomysłów na nowe formy wspólnej aktywności? Książka „Siłowanki. Dzikie harce, których potrzebuje każda rodzina” może być w takim wypadku strzałem w dziesiątkę! W środku znajdziesz szereg niebanalnych zabaw dla dzieci w różnym wieku – od tytułowych siłowanek, po gry czerpiące z różnorodnych dyscyplin sportowych czy… ze świata zwierząt. Doskonała zabawa i mnóstwo śmiechu gwarantowane!

„Najszczęśliwsze dzieci na świecie, czyli wychowanie po holendersku”, Rina Mae Acosta, Michele Hutchison

Statystyki są jednoznaczne: holenderskie dzieci należą do jednych z najszczęśliwszych na świecie. Powodów jest wiele: spora dawka wolności, nacisk na wspólne spędzanie czasu, szacunek do ich podmiotowości oraz… dużo snu! Autorki książki „Najszczęśliwsze dzieci na świecie, czyli wychowanie po holendersku” udowadniają, że wprowadzenie holenderskich metod wychowawczych jest możliwe bez względu na to, skąd pochodzimy czy jakie relacje łączyły nas jak dotąd z naszą pociechą. Kluczem do sukcesu jest chociażby puszczenie od czasu do czasu dziecka samopas, tak jak robili to często przed laty nasi rodzice. Zajrzyj do „Najszczęśliwszych dzieci” już dziś i przekonaj się, czego jeszcze możemy nauczyć się, podpatrując holenderskich rodziców.

„Bobas. Instrukcja obsługi. Wskazówki użytkowe, wykrywanie i usuwanie usterek oraz porady serwisowe”, Joe Borgenicht, Louis Borgenicht

Świeżo upieczonym rodzicom z pewnością przypadnie również do gustu poradnik „Bobas. Instrukcja obsługi”. To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat pierwszych 12 miesięcy życia maluszka. Od praktycznych wskazówek, jak karmić czy przewijać noworodka, po sprawdzone rady, jak najlepiej podejść do wychowania niemowlaka, aby budować z nim zdrową i opartą na głębokiej miłości relację.

„Twoje wymagające HIGH-NEED dziecko”, Martha Sears, William Sears

Spokojny i mało płaczliwy maluch to marzenie wielu rodziców. Takie niemowlaki bywają jednak rzadkością. Twoje dziecko często marudzi, nie pozwala Ci przespać spokojnie nocy i wymaga od Ciebie nieustannej uwagi? Być może należy do… HIGH-NEED babies. Pojęcie to ukuli dr William Sears – amerykański pedagog – wraz ze swoją żoną Marthą. Prezentowany przez nas poradnik ich autorstwa to owoc ich kilkudziesięcioletniej praktyki z najmłodszymi. Dzięki niej dowiesz się m.in.:

  • jak karmić i usypiać dziecko, aby przespało spokojnie całą noc;
  • jak radzić sobie ze szczególnie wrażliwą i podatną na zranienie pociechą;
  • co może kryć się za płaczem dziecka;
  • w jaki sposób uniknąć rodzicielskiego wypalenia.

Jak podkreślają Searsowie: dziecko o większych niż zazwyczaj potrzebach potrafi być sporym wyzwaniem, ale i źródłem ogromnej satysfakcji – dając z siebie dużo, często otrzymujemy bowiem jeszcze więcej. Pozycja obowiązkowa na półce każdego młodego rodzica.

„Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci”, Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Twoje dziecko już dawno wyrosło z pieluszek i dopiero teraz stało się nieco drażliwe? Cóż, być może górę biorą w nim… po prostu emocje. Rozwiązaniem tego problemu może być samoregulacja, czyli umiejętność radzenia sobie z otaczającymi nas bodźcami. Okres przedszkolny może być doskonałą okazją do rozpoczęcia takiego treningu.

„Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci” Agnieszki Stążka-Gawrysiak to książka o wychowaniu dzieci, którą śmiało możesz czytać także ze swoją pociechą. Wzbogacono ją o szereg dydaktycznych opowiadań i komentarzy dla rodziców, dzięki którym najmłodsi dowiedzą się, jak radzić sobie z takimi uczuciami, jak złość, zazdrość czy irytacja oraz jak rozwiązywać codzienne konflikty. Historie poszczególnych bohaterów mogą być dla Was świetną okazją do późniejszej rozmowy na temat motywów ich postępowania oraz tego, jak udało im się wyjść zwycięsko z danej sytuacji.

„Lęki u dzieci. Jak najmłodsi mogą zmienić niepokój w odporność psychiczną”, dr Jodi Richardson, Michael Grose

Na półmetku naszego zestawienia najlepszych książek o wychowywaniu dzieci znalazła się książka autorstwa dr Jodi Richardson i Michaela Grose’a – doświadczonych terapeutów dziecięcych. Na nieco ponad 300 stronach znajdziesz użyteczne wskazówki, co zrobić, aby wzmocnić pewność siebie lękliwego dziecka. Jak odróżnić zwyczajny dziecięcy strach od utrudniającej życie fobii? Co doprowadza do powstawania zaburzeń lękowych u dzieci? Jak szybko zniwelować w maluchu narastający niepokój? To tylko kilka pytań, na jakie znajdziesz odpowiedzi po lekturze poradnika.

„Jak skutecznie wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi”, praca zbiorowa

Umiejętność panowania nad trudnymi emocjami to temat także kolejnej z naszej propozycji. „Jak skutecznie wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi” to książka, która nie tylko podaje konkretne wskazówki, jak pomóc dziecku wychodzić z tarczą z każdej sytuacji, ale też dodaje otuchy samym rodzicom, mającym czasem kłopot z radzeniem sobie trudnościami, z jakimi zmagają się ich pociechy. 

„Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności”, Małgorzata Gołota

Ostatnie lata przeformułowały sposób, w jaki wielu z nas zwykło mówić o rodzicielstwie. Spory wpływ na zmianę takiego myślenia miał gwałtowny rozwój social mediów, gdy zjawiska takie jak sharenting zaczęły przybierać na sile. Jak być wymagającym, a jednocześnie czułym na potrzeby swoich pociech rodzicem i jak zrzucić z niego – i samego siebie – ciężar niepotrzebnych oczekiwań? Małgorzata Gołota udowadnia, że świadome wychowywanie dzieci nie musi wiązać się z szeregiem wyrzeczeń, jeśli zachowamy w sobie odpowiednie pokłady czułości i uwagi na drugiego człowieka. Czasy, w których żyjemy – choć momentami tak wymagające – mogą okazać się dla nas paradoksalnie w tym zakresie sporym ułatwieniem.

„Sieciaki. Misja: bezpieczny internet”, Łukasz Wojtasik

Czy wiesz, że według jednego z badań z 2021 roku Polacy spędzają średnio przy ekranie ponad 10 godzin dziennie? W przypadku najmłodszych sytuacja wygląda niewiele lepiej. Z problemem uzależnienia od tabletu czy smartfona zmagają się już 2- i 3-latki. Brzmi przygnębiająco, prawda? Jako rodzice nie jesteśmy jednak skazani na bezwolne poddanie się technologii. Wiele zależy przecież od nas samych i naszej postawy.

W książce „Sieciaki. Misja: bezpieczny internet“ Łukasz Wojtasik prezentuje zagrożenia, jakie mogą czekać na najmłodszych w cyfrowym świecie, np. kradzież danych, hejt lub niechciane treści. Oprócz tego wewnątrz czekają na Was zagadnienia na temat bezpieczeństwa w sieci, m.in. cyberprzemoc, hejt, trolling i wiele więcej. 

Bez zadęcia, przytłaczania faktami, ale za to z dużą dawką empatii i mnóstwem pięknych ilustracji – „Sieciaki. Misja: bezpieczny internet“ to doskonała propozycja dla każdego rodzica, który chce pomóc odnaleźć się swojemu dziecku w świecie on-line.

„Jak wychować dziecko na fajnego dorosłego”, Kaija Puura

Czas na następną propozycję książki o wychowaniu dzieci. Ranking, który przygotowaliśmy, nie mógłby obyć się bez bestsellerowej publikacji „Jak wychować dziecko na fajnego dorosłego”. Jej autorką jest naukowczyni Kaija Puura – praktykująca lekarka, wykładająca na co dzień psychiatrię dziecięcą na uniwersytecie w Tampere. Opierając się na autentycznych przykładach, podpowiada w niej ona, w jaki sposób budować w dziecku prawidłowe poczucie własnej wartości i stawiać mu tak potrzebne dla jego rozwoju granice, nie tracąc przy tym luzu i właściwego dystansu. A wszystko to, aby pomóc Twojej pociesze wyrosnąć na szczęśliwego i zwyczajnie przyjemnego w obyciu dorosłego człowieka.

„Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur”, Nicola Schmidt

Nawet najlepszym rodzicom zdarza się popełniać błędy. Panowanie nad własnymi emocjami bywa czasem naprawdę trudne – zwłaszcza gdy maluch po raz kolejny z premedytacją wystawia naszą cierpliwość na próbę i jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Podnoszenie głosu i awantura to najgorsze, co możesz wtedy zrobić. Pierwszym krokiem, aby nie dać się sprowokować, są znalezienie sobie pokładów empatii i umiejętność zarządzania swoimi emocjami. Jak zrobić to skutecznie i komunikować się z dzieckiem w spokojny sposób, niezależnie od zaistniałej sytuacji? Przekonaj się, co mówi na ten temat Nicola Schmidt – dziennikarka naukowa i autorka bestsellerowych poradników o rozwoju dziecka.

Wychowanie_dzieci

„Jak być szczęśliwszym rodzicem”, KJ Dell'Antonia

Pora na poradnik napisany z myślą o… samych rodzicach! Wychowywanie dzieci to szczególny czas w życiu każdej mamy czy taty. W codziennym pędzie łatwo jednak zagubić siebie i zapomnieć o własnych potrzebach. KJ Dell'Antonia, powołując się na szereg prac naukowych oraz własnego doświadczenia (jest mamą aż czwórki rozbrykanych dzieci), podpowiada, jak być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem – zarówno na polu rodzicielskim, jak i poza nim.

Jak zaczynać i kończyć dzień ze swoimi pociechami w dobrym nastroju? Jak przekazywać dziecku ważne dla siebie wartości? Dlaczego wspólne jedzenie posiłków ma tak duży wpływ na tworzenie się silnych relacji pomiędzy dzieckiem a jego opiekunami? Wreszcie – jak zacząć traktować rodzicielstwo po prostu jako wspaniałą przygodę? To tylko kilka pytań, na jakie znajdziesz odpowiedź, czytając książkę „Jak być szczęśliwym rodzicem”.

„Moje kochane nastoletnie dziecko”, Aleksander Drzewiecki, Janek Niziński

„Moje kochane nastoletnie dziecko” to książka dedykowana rodzicom nastolatków. Autorzy dzielą się nie tylko wiedzą psychologiczną, ale też osobistym doświadczeniem z obszaru rodzicielstwa. W środku znajdziesz sprawdzone porady na temat wychowywania dzieci, przykłady rozmów, opisy typowych konfliktów i sposoby na to, jak wspierać nastolatka bez nadmiernej kontroli.

Nie ma tu moralizowania, są za to autentyczne historie młodych osób o uzależnieniu od mediów społecznościowych i gier, hejcie, przemocy szkolnej, używkach, zaburzeniach odżywiania i nie tylko.

„Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców”, Alvaro Bilbao

Czy wiesz, że pierwsze 6 lat życia dziecka ma kluczowy wpływ na rozwój jego mózgu? Poradnik autorstwa Alvaro Bilbao podsumowuje współczesną wiedzę psychologiczną na temat działania mózgu najmłodszych. W książce znajdziesz masę teorii, konkretne wskazówki i przykłady sytuacji z dnia codziennego każdego malucha, jak problemy z koncentracją, złość przy kolacji czy nagłe wybuchy płaczu.

Sięgając po ten tytuł, nie tylko zyskasz pogląd na to, co dzieje się w umyśle malca, ale także dowiesz się, jak radzić sobie w trudnych momentach i nauczyć się empatycznego podejścia do jego wychowania.

„Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę”, Lawrence J. Cohen

Czasem najlepszym sposobem na porozumienie się z kilkulatkiem – szczególnie w trudnych momentach – okazuje się nie powaga, lecz zabawa. W książce Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę autor pokazuje, jak dzięki humorowi i wyobraźni zbudować głębszą relację z dzieckiem, pomóc mu wyrazić emocje i rozładować napięcia

W środku czekają na Ciebie konkretne porady, za sprawą których dowiesz się, w jaki sposób poprzez zabawę wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, jak reagować, gdy dziecko mówi „nie”, oraz co robić w trudnych sytuacjach, by unikać krzyków i kar. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące tego, jak zamienić potencjalne konflikty w okazję do śmiechu.

„Psychologia mózgu nastolatka”, John Coleman

Dlaczego Twój nastolatek mówi jedno, robi drugie, a czasem sam nie wie, czego chce? „Psychologia mózgu nastolatka” to przewodnik dla rodziców, którzy próbują odnaleźć się w tym etapie dorastania dziecka, bardzo często przepełnionym zmiennymi nastrojami i burzą hormonów.

John Coleman, psycholog specjalizujący się w rozwoju młodzieży, tłumaczy, jak zmienia się mózg nastolatka i co z tego wynika na co dzień: w komunikacji, relacjach, szkole czy podejmowaniu decyzji. Sięgając po ten tytuł, dowiesz się, jak rozmawiać z nastolatkiem, żeby naprawdę słuchał (i czuł się wysłuchany), jak wspierać go w podejmowaniu odpowiedzialnych wyborów, a także jak budować zaufanie, które nie opiera się na zakazach, ale na zrozumieniu. Nie obyło się bez szeregu metod dotyczących radzenia sobie z buntem i potrzebą autonomii.

„Odnaleźć spokój. Wspieralnik, który pomoże dziecku po stracie zrozumieć swoje uczucia i poczuć się lepiej”, Mia Roldan

Mia Roldan, specjalistka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i nastolatkami, stworzyła ten „wspieralnik” z myślą o najmłodszych, którzy doświadczyli żałoby. Książka zawiera ćwiczenia pomagające dziecku nazwać emocje, przeżyć smutek i poczuć się bezpieczniej. Oprócz tego „wspieralnik” obejmuje strony do rysowania, pisania, zadawania pytań i odkrywania, że każda emocja – nawet złość czy lęk – ma swoje miejsce w szerokiej gamie ludzkich uczuć.

„Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice”, Jerry L. Wyckoff, Barbara C. Unell

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak wychowywać dziecko, będąc wobec niego czułym, ale jednocześnie konsekwentnym. Odpowiedzią może być poradnik „Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice”. Autorzy skupiają się w nim na codziennych sytuacjach z życia rodzica: od nieposłuszeństwa, przez napady złości, po ignorowanie próśb, proponując konkretne strategie wychowawcze.

Jeśli masz problem z tym, jak z troską mówić „nie”, albo nie wiesz, co zrobić, by wyznaczać jasne granice i reagować bez krzyku, ale stanowczo, ta lektura przypadnie Ci do gustu – niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem malucha czy starszego dziecka. 

„Jak przeprowadzić dzieci i siebie przez proces rozstania”, Miguel Angel Corrales, Rocio Lopez de la Chica

Zestawienie polecanych książek o wychowywaniu dzieci kończymy tytułem „Jak przeprowadzić dzieci i siebie przez proces rozstania”. To propozycja dla rodzin mierzących się z trudnym etapem rozwodu. Miguel Angel Corrales oraz Rocio Lopez de la Chica pokazują tu, jak rozmawiać z dzieckiem, by czuło się bezpieczne mimo zmieniającej się sytuacji. Autorzy podpowiadają także, co zrobić, żeby unikać błędów komunikacyjnych i nie przerzucać emocji dorosłych na najmłodszych. 

podpis_ola

Komentarze

Zamieszczenie komentarza nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy komentarza odnoszący się do towarów nabyli lub użytkowali dany produkt.