
Opis
W rankingach najlepszych dowódców Hitlera Erich von Manstein plasuje się na czołowych pozycjach. To on był autorem i realizatorem planu, który doprowadził Francję do klęski w 1940 roku. Jego oddziały w 1941 i 1942 roku w błyskawicznym tempie przemierzały rosyjskie przestrzenie na froncie wschodnim. Ale kiedy nadeszło pasmo klęsk, podobnie jak wielu innych wojskowych, feldmarszałek popadł w niełaskę u Führera. W 1944 roku nie zaangażował się w spisek przeciwko Hitlerowi, choć podobno wiedział o planach spiskowców i nikomu ich nie zdradził.
Po wojnie von Manstein był jednym z dowódców Wehrmachtu, którego rady uwzględnił rząd Republiki Federalnej Niemiec przy tworzeniu Bundeswehry. 80. rocznicę jego urodzin dowództwo Bundeswehry uhonorowało wydaniem księgi pamiątkowej pt. „Nigdy poza służbą” Zmarł 10 czerwca 1973 roku, w wieku 85 lat, i został pochowany z honorami wojskowymi.
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Dressler Dublin sp. z o.o.
Poznańska 91
05-850 Ożarów Mazowiecki
sekretariat@dressler.com.pl
+48 22 733 50 00
Szczegóły
Recenzje
5,0(3)
Masz ten produkt?
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Stracone zwycięstwa
Anonim
Ta książka to historyczna klasyka, każdy kto interesuje się historią niezależnie od poglądów powinien ją przeczytać. Manstein za Polakami nie przepadał, ale był wybitnym dowódcą. Jego ocenę obniża fakt, że miał na niego wpływ Hitler
O wojennej klęsce
Recenzja Księgarza Świat Książki
Erich von Manstein w „Straconych zwycięstwach” przedstawia swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej, koncentrując się na strategicznych decyzjach i operacjach wojskowych, w których brał udział. Jego relacja jest szczegółowa i wnikliwa, a opisy działań wojennych ukazują zarówno skuteczność niemieckiej armii jak i błędy popełniane przez najwyższe dowództwo. Styl narracji, mimo że techniczny, pozostaje przystępny, co pozwala czytelnikowi śledzić rozwój wydarzeń z dużą klarownością. Jednym z najciekawszych aspektów pracy jest sposób, w jaki von Manstein analizuje decyzje strategiczne i ich konsekwencje. Nie ogranicza się do przestawiania suchych faktów, lecz często dokonuje własnej oceny działań zarówno po stronie niemieckiej, jak i alianckiej. Widać w jego podejściu dużą precyzję i zdolność do krytycznego myślenia, co czyni książkę nie tylko wspomnieniami ale również wartościowym źródłem analizy wojskowej. Jednocześnie jego relacja jest dosyć subiektywna, co może wpływać na odbiór niektórych wydarzeń historycznych. Choć książka dostarcza cennych informacji, zdecydowanie można odczuć brak głębszej refleksji nad etyczno-moralnymi aspektami wojny, szczególnie TEJ wojny. Erich von Manstein koncentruje się głównie na aspektach operacyjnych, pomijając trudne tematy związane z polityką i moralnością konfliktu. Mimo to, „Stracone zwycięstwa” to wciągająca i szczegółowa lektura, która dostarcza unikalnego spojrzenia na wydarzenia II wojny światowej z perspektywy jednego z jej kluczowych dowódców. Martin, księgarz, Księgarnia Katowice Trzy Stawy
Stracone zwycięstwa
Generał
Wojna to przede wszystkim sztuka, jak zauważa autor, i tezę tę potwierdzają jego doświadczenia zdobyte w dwóch wojnach, żołnierza, oficera i dowódcy, nie wahajmy się powiedzieć wielkiego formatu, przez historyków wojskowości uznawanego za jednego z najzdolniejszych generałów II wojny światowej mającego decydujący wpływ na przebieg niemieckich kampanii realizowanych na zachodzie i wschodzie Europy. A skoro sztuka, to do jej właściwego wykorzystania niezbędne są przede wszystkim wiedza oparta o profesjonalne wykształcenie, praktyczne doświadczenie taktyczno – operacyjne i wyobraźnia. Są to walory intelektualne niezbędne do pomyślnego prowadzenie wojny, a od czasów Sun Tzu wiemy, że do odniesienie sukcesu, w pierwszej kolejności trzeba przeciwnika pokonać właśnie intelektualnie. W swojej wojennej karierze autor miał dwóch przeciwników: nieprzyjaciela stojącego w okopach naprzeciw jego wojsk i swojego przełożonego, który nie rozumiał istoty wojny. Pierwszego przeciwnika autor, jako dowódca różnych szczebli, w tym najwyższych i decydujących o losach wojny, dzięki rozumieniu sztuki wojennej pokonywał mimo jego przygniatającej przewagi ilościowej i odnosił spektakularne zwycięstwa. Drugiego, polityka i cywila noszącego mundur wojskowy pokonać nie zdołał. Cywila, gdyż Hitler mimo spędzenia frontowych lat podczas I wojny światowej w okopach jako szeregowy i kapral, nie posiadał wyksztalcenia wojskowego, również intuicji ani wyobraźni operacyjnej, aby właściwie zrozumieć i ocenić wymogi współczesnego pola walki. Stąd dymisja autora ze stanowisk dowódczych i tytułowe stracone zwycięstwa. Z lektury wysuwają się wnioski. Wojsko polskie jest obecnie w czasie przełomu. Jedna polityczna ekipa sprawująca nad nim kontrolę odeszła, ster objęła nowa mająca przed sobą trudne wyzwania oraz oczekiwane nadzieje na zmiany w systemie bezpieczeństwa państwa. Głównym wnioskiem, stanowiącym credo powyższej lektury, jest to, że wojsko przeznaczone jest na wojnę, nie na parady, pikniki, propagandę, to może być jedynie przy okazji, lecz na wojnę. A ta, jako sztuka ma konkretne wymogi, którym powinna sprostać organizacja, edukacja, szkolenie i etos wojska. Wymogi te zapewnić muszą cywilni i polityczni przełożeni sprawujący kontrolę nad wojskiem, gdyż bez nich, jak zawsze, pogrążymy się w naszej narodowej martyrologii. Marek K. Ojrzanowski gen. bryg w st. spocz.
Anonim
(0)12.04.2025 08:41
Stracone zwycięstwa
Ta książka to historyczna klasyka, każdy kto interesuje się historią niezależnie od poglądów powinien ją przeczytać. Manstein za Polakami nie przepadał, ale był wybitnym dowódcą. Jego ocenę obniża fakt, że miał na niego wpływ Hitler
Recenzja była pomocna?
Recenzja Księgarza Świat Książki
(0)01.03.2025 10:35
O wojennej klęsce
Erich von Manstein w „Straconych zwycięstwach” przedstawia swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej, koncentrując się na strategicznych decyzjach i operacjach wojskowych, w których brał udział. Jego relacja jest szczegółowa i wnikliwa, a opisy działań wojennych ukazują zarówno skuteczność niemieckiej armii jak i błędy popełniane przez najwyższe dowództwo. Styl narracji, mimo że techniczny, pozostaje przystępny, co pozwala czytelnikowi śledzić rozwój wydarzeń z dużą klarownością.
Jednym z najciekawszych aspektów pracy jest sposób, w jaki von Manstein analizuje decyzje strategiczne i ich konsekwencje. Nie ogranicza się do przestawiania suchych faktów, lecz często dokonuje własnej oceny działań zarówno po stronie niemieckiej, jak i alianckiej. Widać w jego podejściu dużą precyzję i zdolność do krytycznego myślenia, co czyni książkę nie tylko wspomnieniami ale również wartościowym źródłem analizy wojskowej. Jednocześnie jego relacja jest dosyć subiektywna, co może wpływać na odbiór niektórych wydarzeń historycznych.
Choć książka dostarcza cennych informacji, zdecydowanie można odczuć brak głębszej refleksji nad etyczno-moralnymi aspektami wojny, szczególnie TEJ wojny. Erich von Manstein koncentruje się głównie na aspektach operacyjnych, pomijając trudne tematy związane z polityką i moralnością konfliktu. Mimo to, „Stracone zwycięstwa” to wciągająca i szczegółowa lektura, która dostarcza unikalnego spojrzenia na wydarzenia II wojny światowej z perspektywy jednego z jej kluczowych dowódców.
Martin, księgarz, Księgarnia Katowice Trzy StawyRecenzja była pomocna?
Generał
(0)21.01.2024 10:13
Stracone zwycięstwa
Wojna to przede wszystkim sztuka, jak zauważa autor, i tezę tę potwierdzają jego doświadczenia zdobyte w dwóch wojnach, żołnierza, oficera i dowódcy, nie wahajmy się powiedzieć wielkiego formatu, przez historyków wojskowości uznawanego za jednego z najzdolniejszych generałów II wojny światowej mającego decydujący wpływ na przebieg niemieckich kampanii realizowanych na zachodzie i wschodzie Europy. A skoro sztuka, to do jej właściwego wykorzystania niezbędne są przede wszystkim wiedza oparta o profesjonalne wykształcenie, praktyczne doświadczenie taktyczno – operacyjne i wyobraźnia. Są to walory intelektualne niezbędne do pomyślnego prowadzenie wojny, a od czasów Sun Tzu wiemy, że do odniesienie sukcesu, w pierwszej kolejności trzeba przeciwnika pokonać właśnie intelektualnie. W swojej wojennej karierze autor miał dwóch przeciwników: nieprzyjaciela stojącego w okopach naprzeciw jego wojsk i swojego przełożonego, który nie rozumiał istoty wojny. Pierwszego przeciwnika autor, jako dowódca różnych szczebli, w tym najwyższych i decydujących o losach wojny, dzięki rozumieniu sztuki wojennej pokonywał mimo jego przygniatającej przewagi ilościowej i odnosił spektakularne zwycięstwa. Drugiego, polityka i cywila noszącego mundur wojskowy pokonać nie zdołał. Cywila, gdyż Hitler mimo spędzenia frontowych lat podczas I wojny światowej w okopach jako szeregowy i kapral, nie posiadał wyksztalcenia wojskowego, również intuicji ani wyobraźni operacyjnej, aby właściwie zrozumieć i ocenić wymogi współczesnego pola walki. Stąd dymisja autora ze stanowisk dowódczych i tytułowe stracone zwycięstwa.
Z lektury wysuwają się wnioski. Wojsko polskie jest obecnie w czasie przełomu. Jedna polityczna ekipa sprawująca nad nim kontrolę odeszła, ster objęła nowa mająca przed sobą trudne wyzwania oraz oczekiwane nadzieje na zmiany w systemie bezpieczeństwa państwa. Głównym wnioskiem, stanowiącym credo powyższej lektury, jest to, że wojsko przeznaczone jest na wojnę, nie na parady, pikniki, propagandę, to może być jedynie przy okazji, lecz na wojnę. A ta, jako sztuka ma konkretne wymogi, którym powinna sprostać organizacja, edukacja, szkolenie i etos wojska. Wymogi te zapewnić muszą cywilni i polityczni przełożeni sprawujący kontrolę nad wojskiem, gdyż bez nich, jak zawsze, pogrążymy się w naszej narodowej martyrologii.
Marek K. Ojrzanowski
gen. bryg w st. spocz.Recenzja była pomocna?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9+