Dostawa 0 zł do sieci księgarń

Bezpłatna wysyłka powyżej 149 zł

Gwarancja zadowolenia z zakupów

Tryb offline
Biografia to nic innego jak książka opisująca życie znanej postaci, np. polityka, artysty czy naukowca. W przeciwieństwie do autobiografii jest ona pisana z perspektywy osoby trzeciej. Tym, co decyduje o popularności biografii, jest możliwość zobaczenia od kuchni życia osób, które zazwyczaj mamy okazję oglądać jedynie na łamach prasy lub na szklanym ekranie. Osoby, które lubią książki biograficzne, często sięgają również po powieści obyczajowe, książki historyczne i literaturę faktu.

Filtruj

Top
Dostępność
TOP
Nowość
Zapowiedź
Data wydania
-
Cena
Produkty: 3535
Autorzy
Wydawcy
Seria
Ocena produktu

Książki biografie – co warto o nich wiedzieć?

Biografia to jeden z najstarszych gatunków literackich. Narodził się już w starożytności, a jego nazwa wywodzi się z greki (bíos – życie i grāphe – pismo). Książki biograficzne mogą nawiązywać do wielu dyscyplin nauki: historii, socjologii, psychologii, pedagogiki, a nawet antropologii. Znajdziesz w nich studium czasów, w których żyła dana postać, wgląd w jej osobowość, a także w relacje społeczne, jakie utrzymywała.

W literaturoznawstwie książki biograficzne dzieli się na dwa główne zbiory. Biografie naukowe to te, które powstają wyłącznie w oparciu o źródła historyczne. Z kolei w powieściach biograficznych obok faktów z życia bohatera dopuszczalne są również elementy fabularyzowane – mogą być one próbą interpretacji konkretnych przeżyć czy też wypełniać lukę w miejscu brakujących elementów życiorysu.

Książki biograficzne – rodzaje

Wśród biografii znajdziesz szereg biografii historycznych, biografie literatów, naukowców i sportowców, biografie aktorów i reżyserów czy biografie świętych. Jeśli ciekawią Cię książki pisane z perspektywy głównego bohatera, sprawdź autobiografie dostępne w ofercie Świata Książki. Z pewnością trafisz tam wspomnienia osób z interesującej Cię dziedziny.

Ciekawa biografia, czyli jaka?

Najważniejszymi rzeczami w dobrej biografii są bez wątpienia wciągająca, wielowątkowa historia, a także barwnie opisani bohaterowie. Odpowiednio skonstruowana biografia musi również odkrywać nieznane dotąd obszary z życia danej postaci. Nawet najciekawsze biografie nie obronią się jednak bez świetnego warsztatu literackiego jej autora oraz umiejętności przelewania historii na papier w sposób lekki i równocześnie uporządkowany.

Opowieść, niezależnie od tego, czy jest w pełni oparta na faktach, czy fabularyzowana, musi zaciekawić czytelnika. Jak znaleźć takie biografie? Książki autorstwa Waltera Isaacsona to przykłady tytułów, po które szczególnie warto sięgnąć. Ten amerykański biograf pisał o życiorysach m.in. Steve’a Jobsa, Leonarda da Vinci, Alberta Einsteina, Benjamina Franklina i Elona Muska.

Inspirujące biografie, które warto przeczytać – wybór Świata Książki

„Po drugiej stronie różdżki”, Tom Felton

Autobiografia Toma Feltona, czyli filmowego Draco Malfoya z serii filmów o Harrym Potterze to pozycja obowiązkowa dla każdego fana tego magicznego uniwersum. Aktor poświęca bowiem wiele miejsca swoim doświadczeniom z planu filmowego oraz dorastaniu razem ze swoją postacią.

„Holyfield. Droga wojownika”, Evander Holyfield, Lee Gruenfeld

Evander Holyfield jest postacią znaną każdemu miłośnikowi boksu. W „Drodze wojownika” wielokrotny mistrz świata w wadze ciężkiej i zdobywca olimpijskiego brązu z pasją opowiada o swojej sportowej ścieżce, udowadniając, że zawsze trzeba walczyć do końca.

„Barbie i Ruth”, Robin Gerber

Barbie to popkulturowy fenomen. Na zabawie tą słynną lalką wychowało się kilka pokoleń dziewczynek i nie zapowiada się na to, aby jej popularność miała się skończyć. Kim była Ruth Handler, twórczyni Barbie, i jak wyglądał jej fascynujący życiorys? „Barbie i Ruth” to opowieść o utalentowanej bizneswoman i jej pomysłach, które stały się nieodłącznymi częściami dzieciństwa wielu z nas.

„Żyć jak Wielki Szu. Biografia Jana Nowickiego”, Beata Biały

Jan Nowicki należy do legend polskiego kina. Aktor z ogromnym filmowym i teatralnym dorobkiem miał równie fascynujące życie zawodowe, co prywatne, czego dowodzi jego biografia spod pióra Beaty Biały. Autorka bazuje na rozmowach z bliskimi Jana Nowickiego, jego zapiskach oraz własnych wspomnieniach.

„Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor”, C. David Heymann

Kim tak naprawdę była Elizabeth Taylor? Jaka osoba kryła się pod olśniewającym wizerunkiem wielkiej gwiazdy Hollywood? Jakie były jej marzenia i obawy? C. David Heymann z empatią ukazuje kulisy życia jednej z największych sław w historii kina.

„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”, Sylwia Zientek

Książka Sylwii Zientek to interesujące spojrzenie na polskie artystki, które przez wieki musiały torować sobie drogę w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn. Autorka opisuje losy Polek z wyjątkowym dorobkiem artystycznym, które na przestrzeni dziejów zostały niemal zapomniane.

„Kobieta, którą jestem”, Britney Spears

W autobiografii Britney Spears po raz pierwszy opowiada o swoim życiu z czasów wielkiej popularności, rozprawiając się z plotkami i niedomówieniami, a także opisuje to, co spotkało ją później. „Kobieta, którą jestem” stanowi inspirującą opowieść o walce z własnymi demonami i dążeniu do samodzielności.

„Innowatorzy”, Walter Isaacson

Każda książka biograficzna autorstwa Waltera Isaacsona to pozycja warta uwagi. W „Innowatorach” amerykański biograf przygląda się sylwetkom postaci, dzięki którym dziś nie wyobrażamy sobie świata bez komputerów. Isaacson pisze m.in. o Adzie Lovelace, Alanie Turingu, Johnie van Neumanie, Billu Gatesie czy Larrym Page’u.

„Pele”, Stephane Cohen

Oto kolejna polecana przez nas sportowa biografia. Książka zatytułowana po prostu „Pele” przedstawia losy jednego z najsłynniejszych piłkarzy wszech czasów, który w swojej rodzimej Brazylii ma status bohatera narodowego.

Biografie – nowości, których nie możesz przegapić

„Elon Musk”, Walter Isaacson

Biografia autorstwa Waltera Isaacsona jest wyjątkowym portretem Elona Muska: założyciela Tesli i SpaceX, właściciela Twittera i jednocześnie jednego z najbardziej kontrowersyjnych biznesmenów i innowatorów na świecie. Autor gromadził materiały przez 2 lata, obserwując codzienne obowiązki Muska, a także przeprowadzając wywiady z nim i jego bliskimi.

„Pageboy. Autobiografia”, Elliot Page

„Pageboy”, czyli autobiografia Elliota Page’a, znanego kanadyjskiego aktora, który w 2020 roku ujawnił, że jest osobą transpłciową, to fenomen ostatnich miesięcy. Książka ta, mimo osobistego wymiaru, jest uniwersalną opowieścią o odkrywaniu siebie i tolerancji.

„Marek Jackowski. Głośniej! Historia twórcy Maanamu”, Anna Kamińska

Bez Marka Jackowskiego nie byłoby Manaamu, który szturmem podbił polską scenę rockową. Dziennikarka Anna Kamińska przybliża sylwetkę słynnego muzyka, ujawniając zarówno kulisy jego zawodowej drogi, jak i burzliwego życia prywatnego.

„Grunge. Bękarty z Seattle”, Piotr Jagielski

Piotr Jagielski opisuje losy kluczowych artystów sceny grunge’owej, sięgając zarówno po historie najpopularniejszych zespołów, jak i poświęcając miejsce mniej znanym muzykom tego nurtu. Ten tytuł przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom muzyki lat 80. i 90.

„Synek księdza Kaczkowskiego” Patryk Galewski, Piotr Żyłka

„Synek księdza Kaczkowskiego” to wzruszająca opowieść o przyjaźni, pokonywaniu własnych słabości i poszukiwaniu sensu. W tej biografii Patryk Galewski opowiada o swojej wyjątkowej relacji z ks. Janem Kaczkowskim, któremu, jak sam deklaruje, zawdzięcza zmianę życia na lepsze.

„Piotr Jaroszewicz”, Andrzej Jaroszewicz, Alicja Grzybowska

W tej biografii Andrzej Jaroszewicz opowiada o swoim ojcu, Piotrze Jaroszewiczu – jednym z najbardziej znanych polityków PRL-u, który przez dekadę pełnił funkcję szefa rządu, a w 1992 roku padł ofiarą nierozwikłanego dotąd morderstwa. Syn byłego premiera rzuca nowe światło nie tylko na tę tajemniczą zbrodnię, ale również cały burzliwy życiorys Jaroszewicza.