Zapoznaj sie z artykułem | Polecamy
Książki biograficzne, biografie
Produkty: 3535
Produkty: 3535
Egzekutor. Wstrząsająca spowiedź żołnierza AK, wykonawcy wyroków śmierci
Filtruj
Biografia to jeden z najstarszych gatunków literackich. Narodził się już w starożytności, a jego nazwa wywodzi się z greki (bíos – życie i grāphe – pismo). Książki biograficzne mogą nawiązywać do wielu dyscyplin nauki: historii, socjologii, psychologii, pedagogiki, a nawet antropologii. Znajdziesz w nich studium czasów, w których żyła dana postać, wgląd w jej osobowość, a także w relacje społeczne, jakie utrzymywała.
W literaturoznawstwie książki biograficzne dzieli się na dwa główne zbiory. Biografie naukowe to te, które powstają wyłącznie w oparciu o źródła historyczne. Z kolei w powieściach biograficznych obok faktów z życia bohatera dopuszczalne są również elementy fabularyzowane – mogą być one próbą interpretacji konkretnych przeżyć czy też wypełniać lukę w miejscu brakujących elementów życiorysu.
Wśród biografii znajdziesz szereg biografii historycznych, biografie literatów, naukowców i sportowców, biografie aktorów i reżyserów czy biografie świętych. Jeśli ciekawią Cię książki pisane z perspektywy głównego bohatera, sprawdź autobiografie dostępne w ofercie Świata Książki. Z pewnością trafisz tam wspomnienia osób z interesującej Cię dziedziny.
Najważniejszymi rzeczami w dobrej biografii są bez wątpienia wciągająca, wielowątkowa historia, a także barwnie opisani bohaterowie. Odpowiednio skonstruowana biografia musi również odkrywać nieznane dotąd obszary z życia danej postaci. Nawet najciekawsze biografie nie obronią się jednak bez świetnego warsztatu literackiego jej autora oraz umiejętności przelewania historii na papier w sposób lekki i równocześnie uporządkowany.
Opowieść, niezależnie od tego, czy jest w pełni oparta na faktach, czy fabularyzowana, musi zaciekawić czytelnika. Jak znaleźć takie biografie? Książki autorstwa Waltera Isaacsona to przykłady tytułów, po które szczególnie warto sięgnąć. Ten amerykański biograf pisał o życiorysach m.in. Steve’a Jobsa, Leonarda da Vinci, Alberta Einsteina, Benjamina Franklina i Elona Muska.
Autobiografia Toma Feltona, czyli filmowego Draco Malfoya z serii filmów o Harrym Potterze to pozycja obowiązkowa dla każdego fana tego magicznego uniwersum. Aktor poświęca bowiem wiele miejsca swoim doświadczeniom z planu filmowego oraz dorastaniu razem ze swoją postacią.
Evander Holyfield jest postacią znaną każdemu miłośnikowi boksu. W „Drodze wojownika” wielokrotny mistrz świata w wadze ciężkiej i zdobywca olimpijskiego brązu z pasją opowiada o swojej sportowej ścieżce, udowadniając, że zawsze trzeba walczyć do końca.
Barbie to popkulturowy fenomen. Na zabawie tą słynną lalką wychowało się kilka pokoleń dziewczynek i nie zapowiada się na to, aby jej popularność miała się skończyć. Kim była Ruth Handler, twórczyni Barbie, i jak wyglądał jej fascynujący życiorys? „Barbie i Ruth” to opowieść o utalentowanej bizneswoman i jej pomysłach, które stały się nieodłącznymi częściami dzieciństwa wielu z nas.
Jan Nowicki należy do legend polskiego kina. Aktor z ogromnym filmowym i teatralnym dorobkiem miał równie fascynujące życie zawodowe, co prywatne, czego dowodzi jego biografia spod pióra Beaty Biały. Autorka bazuje na rozmowach z bliskimi Jana Nowickiego, jego zapiskach oraz własnych wspomnieniach.
Kim tak naprawdę była Elizabeth Taylor? Jaka osoba kryła się pod olśniewającym wizerunkiem wielkiej gwiazdy Hollywood? Jakie były jej marzenia i obawy? C. David Heymann z empatią ukazuje kulisy życia jednej z największych sław w historii kina.
Książka Sylwii Zientek to interesujące spojrzenie na polskie artystki, które przez wieki musiały torować sobie drogę w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn. Autorka opisuje losy Polek z wyjątkowym dorobkiem artystycznym, które na przestrzeni dziejów zostały niemal zapomniane.
W autobiografii Britney Spears po raz pierwszy opowiada o swoim życiu z czasów wielkiej popularności, rozprawiając się z plotkami i niedomówieniami, a także opisuje to, co spotkało ją później. „Kobieta, którą jestem” stanowi inspirującą opowieść o walce z własnymi demonami i dążeniu do samodzielności.
Każda książka biograficzna autorstwa Waltera Isaacsona to pozycja warta uwagi. W „Innowatorach” amerykański biograf przygląda się sylwetkom postaci, dzięki którym dziś nie wyobrażamy sobie świata bez komputerów. Isaacson pisze m.in. o Adzie Lovelace, Alanie Turingu, Johnie van Neumanie, Billu Gatesie czy Larrym Page’u.
Oto kolejna polecana przez nas sportowa biografia. Książka zatytułowana po prostu „Pele” przedstawia losy jednego z najsłynniejszych piłkarzy wszech czasów, który w swojej rodzimej Brazylii ma status bohatera narodowego.
Biografia autorstwa Waltera Isaacsona jest wyjątkowym portretem Elona Muska: założyciela Tesli i SpaceX, właściciela Twittera i jednocześnie jednego z najbardziej kontrowersyjnych biznesmenów i innowatorów na świecie. Autor gromadził materiały przez 2 lata, obserwując codzienne obowiązki Muska, a także przeprowadzając wywiady z nim i jego bliskimi.
„Pageboy”, czyli autobiografia Elliota Page’a, znanego kanadyjskiego aktora, który w 2020 roku ujawnił, że jest osobą transpłciową, to fenomen ostatnich miesięcy. Książka ta, mimo osobistego wymiaru, jest uniwersalną opowieścią o odkrywaniu siebie i tolerancji.
Bez Marka Jackowskiego nie byłoby Manaamu, który szturmem podbił polską scenę rockową. Dziennikarka Anna Kamińska przybliża sylwetkę słynnego muzyka, ujawniając zarówno kulisy jego zawodowej drogi, jak i burzliwego życia prywatnego.
Piotr Jagielski opisuje losy kluczowych artystów sceny grunge’owej, sięgając zarówno po historie najpopularniejszych zespołów, jak i poświęcając miejsce mniej znanym muzykom tego nurtu. Ten tytuł przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom muzyki lat 80. i 90.
„Synek księdza Kaczkowskiego” to wzruszająca opowieść o przyjaźni, pokonywaniu własnych słabości i poszukiwaniu sensu. W tej biografii Patryk Galewski opowiada o swojej wyjątkowej relacji z ks. Janem Kaczkowskim, któremu, jak sam deklaruje, zawdzięcza zmianę życia na lepsze.
W tej biografii Andrzej Jaroszewicz opowiada o swoim ojcu, Piotrze Jaroszewiczu – jednym z najbardziej znanych polityków PRL-u, który przez dekadę pełnił funkcję szefa rządu, a w 1992 roku padł ofiarą nierozwikłanego dotąd morderstwa. Syn byłego premiera rzuca nowe światło nie tylko na tę tajemniczą zbrodnię, ale również cały burzliwy życiorys Jaroszewicza.
Bądź na bieżąco z nowościami
Otrzymuj specjalne oferty
Administratorem Twoich danych osobowych jest Dressler Dublin Sp. z o.o. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności.