Zapoznaj sie z artykułem | Polecamy
Książki fantastyczne, fantastyka
Produkty: 3490
Książki fantastyczne jak żaden inny gatunek literacki potrafią w kilka chwil przenieść nas do magicznego świata stworów, bohaterów obdarzonych cudownymi mocami oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. Nic dziwnego, że fantastyka od lat dzierży palmę pierwszeństwa na listach najchętniej kupowanych książek. Po które powieści i opowiadania warto sięgnąć, zaczynając swoją przygodę z literaturą fantastyczną?
Produkty: 3490
Star Wars. Kolekcja Legend. Stara Republika. Revan (ekskluzywna edycja)
Star Wars. Kolekcja Legend. Stara Republika. Oszukani (ekskluzywna edycja)
Słowa światłości. Seria Archiwum Burzowego Światła. Tom 2 (wydanie jubileuszowe)
Filtruj
Fantastyka to gatunek literacki, w którym przynajmniej część świata przedstawionego różni się od rzeczywistości. Jego typowymi elementami są nadnaturalne istoty, zjawiska nadprzyrodzone, magia i fikcyjne technologie. Akcja książek z tego gatunku może toczyć się w świecie realnym lub uniwersum stworzonym przez autora. Do podgatunków fantastyki należą science-fiction, horror i fantasy. Ostatni z nich czasem bywa używany synonimicznie do pojęcia „fantastyki”, lecz niesłusznie – ma bowiem znacznie węższe znaczenie.
Choć podział na trzy podgatunki wydaje się sztywny, można znaleźć sporo książek, które łączą ich cechy. Przykładem jest choćby słynny „Frankenstein” Mary Shelley uważany za kluczowe dzieło zarówno dla horroru, jak i science fiction.
Elementy nadprzyrodzone istnieją w literaturze od jej zarania, lecz za okres, w którym pojawiły się zalążki fantastyki w dzisiejszym rozumieniu, uznaje się przełom XVIII i XIX wieku. Narodziła się wówczas powieść gotycka, która wywarła duży wpływ na kształt późniejszych horrorów. W kolejnych dziesięcioleciach popularność literatury grozy rosła. Dziś do jej klasyków zalicza się twórczość m.in. Brama Stokera, Edgara Allana Poego czy H. P. Lovecrafta.
Rewolucja przemysłowa niosąca za sobą liczne wynalazki zwiększyła zainteresowanie technologią, co doprowadziło do rozwoju fantastyki naukowej. Science fiction zaistniało w świadomości czytelników w drugiej połowie XIX wieku wraz z dziełami Juliusza Verne’a i H. G. Wellsa. Motywy podróży w czasie, nowoczesnych maszyn, a z czasem również eksploracji kosmosu, transhumanizmu czy historii alternatywnej inspirowały kolejnych twórców.
Pierwsze powieści, które moglibyśmy dziś zaklasyfikować jako fantasy, pojawiły się jeszcze w XIX stuleciu, choć popularność tego podgatunku fantastyki na dobre zaczęła się dopiero od „Hobbita, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena wydanego w 1937 roku. Od tamtego czasu fantasy niezwykle się rozwinęło. Dziś wyodrębnia się jego wiele rodzajów – niektóre są oficjalnie uznane przez literaturoznawców, inne zaś zostały ukute przez czytelników. Podstawowy podział obejmuje high fantasy i low fantasy. Pierwsze pojęcie odnosi się do opowieści osadzonych w fikcyjnym uniwersum, gdzie istnieje magia, a częstym motywem jest walka dobra ze złem. Czołowe przykłady high fantasy to „Władca pierścieni” J. R. R. Tolkiena, „Koło czasu” Roberta Jordana czy cykl „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin.
Akcja książek low fantasy toczy się w świecie rzeczywistym i często zamiast ukazywać monumentalne wydarzenia (co jest typowe dla high fantasy), skupia się na codzienności postaci i występujących w niej nadnaturalnych elementach. Prekursorem low fantasy był Robert E. Howard, twórca postaci Conana z Cymerii znanego też jako Conan Barbarzyńca.
Inne popularne odmiany fantasy to m.in.: epic fantasy, medieval fantasy, magia i miecz, urban fantasy, dark fantasy czy paranormal romance.
Wśród pisarzy fantastyki znajdziemy zarówno autorów zagranicznych, jak i znakomitych twórców z Polski. Jakie nazwiska warto znać?
Znani autorzy zagraniczni:
Polecane science fiction i książki fantasy – nowości 2023:
Bądź na bieżąco z nowościami
Otrzymuj specjalne oferty
Administratorem Twoich danych osobowych jest Dressler Dublin Sp. z o.o. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności.