Dostawa 0 zł do sieci księgarń

Bezpłatna wysyłka powyżej 149 zł

Gwarancja zadowolenia z zakupów

Tryb offline

W szponach nałogu. Najlepsze książki o uzależnieniach 2025

Współczesny świat niesie ze sobą wiele wyzwań, z którymi nie musiały mierzyć się poprzednie pokolenia. W parze z rozwojem społecznym i technologicznym idzie rosnąca liczba rodzajów uzależnień. Masz poczucie, że pozornie niewinny nałóg zaczyna wymykać Ci się spod kontroli? A może chcesz pomóc bliskiej osobie przejść przez trudny proces leczenia? Dobra książka o uzależnieniach może być w takiej sytuacji właśnie dla Ciebie. W naszym zestawieniu znajdziesz najciekawsze publikacje ostatnich lat, które nie tylko pomagają zrozumieć mechanizmy uzależnień, ale i pokazują, że z każdym z nich można się uporać.

Polecane książki o uzależnieniach – najlepsze publikacje polskich i zagranicznych autorów

Uzale_nienia

„Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, Jan Chodkiewicz, Lidia Cierpiałkowska

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną, wokół którego przez lata narosło wiele mitów. Publikacja Chodkiewicza i Cierpiałkowskiej to przystępnie napisany i kompleksowy przegląd badań naukowych, prezentujący najbardziej aktualny stan wiedzy na temat alkoholizmu.

W szczegółowy sposób objaśnia ona, kiedy standardowe spożywanie alkoholu przeradza się w uzależnienie oraz jakie niesie to konsekwencje – zarówno dla zdrowia, jak i na polu relacji międzyludzkich.

Opisuje ona ponadto fazy rozwoju alkoholizmu oraz najskuteczniejsze metody jego leczenia. Sporo miejsca poświęcono w niej także zjawisku głodu alkoholowego i jego znaczeniu w procesie zdrowienia.

Całość została wzbogacona w dodatek na temat zmian nawyków alkoholowych wśród Polaków w czasie pandemii COVID-19.

„Rak duszy. O alkoholizmie”, Ewa Woydyłło

Uzależnienie od alkoholu wpływa na każdy aspekt naszego życia, powoli odbierając nam wszystko, co dla nas ważne. W swojej książce „Rak duszy” ceniona psychoterapeutka i specjalistka od leczenia alkoholizmu Ewa Woydyłło krok po kroku przeprowadza nas przez proces powstawania uzależnienia od tej substancji oraz jego leczenia. Wiele wartościowych informacji znajdą w niej również bliscy osób chorych. Ich obecność może okazać się przecież nieocenionym wsparciem podczas całego procesu wychodzenia z nałogu.

„Alkohol i człowiek – toksyczny związek”, Jacek Sein Anand, Marek Wiergowski

Mówiąc o najlepszych książkach o alkoholizmie ostatnich lat, nie sposób pominąć także publikacji „Alkohol i człowiek – toksyczny związek”. To pozycja adresowana zarówno do lekarzy i specjalistów leczenia uzależnień, jak też do wszystkich osób poszukujących pogłębionej wiedzy na temat wpływu etanolu na ludzki organizm oraz sposobów ograniczania jego szkodliwych skutków. Zdecydowanie warte polecenia – zwłaszcza jeśli masz już na ten temat podstawową wiedzę.

„Oswoić narkomana”, Robert Rutkowski, Irena Stanisławska

Poruszający wywiad z Robertem Rutkowskim – jednym z najpopularniejszych polskich psychoterapeutów i specjalistów w zakresie leczenia uzależnień, który przed laty sam przeszedł dramatyczną walkę z nałogiem heroinowym. Bez ogródek opowiada o tym, jak wyglądała jego walka, aby wyjść na prostą, udowadniając, że nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoje życie na lepsze. Nawet jeśli początkowo będzie się to wiązać z wieloma trudnościami.

„Książka o narkotykach”, Boguś Janiszewski

Szukasz mądrze napisanej książki o narkotykach dla młodzieży? Publikacja Bogusia Janiszewskiego może być w takim wypadku strzałem w dziesiątkę! W niezwykle przejrzysty – a zarazem w daleki od moralizowania – sposób zaznajamia ona młodych czytelników z tym, czym są substancje psychoaktywne, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje narkotyków, jak powstaje uzależnienie oraz gdzie szukać pomocy, kiedy sytuacja wymknie się spod kontroli. 

Uzbrojony w taką wiedzę nastolatek będzie mógł z większą świadomością i rozwagą stawić czoła presji rówieśniczej oraz zagrożeniom związanym z zażywaniem środków odurzających.

„Od nałogu do miłości. Jak wyzwolić się od uzależnienia od seksu i odnaleźć prawdziwe uczucie”, Patrick Carnes

Uzależnienie od seksu i pornografii jest problemem, z którym zmaga się coraz większa część rozwiniętych społeczeństw. Wszechobecna seksualizacja oraz łatwy dostęp do niezobowiązujących spotkań tylko pogłębiają skalę tego zjawiska. Poradnik Patricka Carnesa to jedna z pierwszych publikacji poświęconych temu rodzajowi uzależnień.

O swoim nałogu opowiadają w nim osoby z różnych warstw społecznych – w tym politycy czy biznesmani. Książka ta dostarcza konkretnych wskazówek, jak rozpoznać objawy uzależnienia, przerwać destrukcyjny cykl zachowań oraz zacząć budować głębokie i oparte na prawdziwym uczuciu relacje partnerskie.

„Uzależnienia 2.0 Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom”, Adam Alter

Czy wiesz, że coraz więcej osób wykazuje objawy fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonu? Wielu z nas sięga po niego nawet kilkaset razy dziennie, spędzając na nim w ciągu dnia co najmniej 3 godziny. To ogromny problem, dotykający nie tylko dorosłych, ale i dzieci, bezbronne wobec nowych technologii.

Książka Adama Altera stanowi odpowiedź na pytanie, jak świadomie korzystać z osiągnięć współczesności, aby nie poddać się internetowym algorytmom i nie zatracić realnego życia na rzecz tego wirtualnego.

„Prosta metoda jak skutecznie uwolnić się od cyfrowego uzależnienia”, Allen Carr, John Dicey

W podobnym klimacie została utrzymana jedna z najnowszych publikacji w naszym zestawieniu – „Prosta metoda jak skutecznie uwolnić się od cyfrowego uzależnienia” Allen Carr i Johna Diceya. Przedstawia ona rewolucyjną metodę Easyway, która od kilkudziesięciu lat pozwala ludziom uporać się z nałogami i wyjść na prostą. Nowe technologie mogą być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem – należy jednak mieć w zanadrzu narzędzia pozwalające nam z nich umiejętnie korzystać.

„Metoda na cukier. Jak przestać jeść słodycze i czuć się świetnie w swoim ciele”, Bartek Szemraj

Uzależnienie od cukru to problem stosunkowo marginalizowany. Niesłusznie! Skutki zajadania stresu słodkościami mają fatalny wpływ nie tylko na nasz organizm czy wygląd, ale i samopoczucie, zwiększając ryzyko depresji oraz przewlekłego zmęczenia.

W swojej książce „Metoda na cukier. Jak przestać jeść słodycze i czuć się świetnie w swoim ciele”, dietetyk Bartosz Szemraj tłumaczy, czym jest jedzenie emocjonalne i dlaczego tak często idzie z nim w parze nieposkromiona ochota na słodkie, jak przezwyciężyć zachcianki na słodycze oraz jak przygotowywać posiłki, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się głodu cukrowego. Bez stresu, bez katorżniczych diet i bez eliminowania całkowicie z codziennego jadłospisu czekolady czy kawałka ulubionego ciasta – za to z dbałością o swoje zdrowie.

„Dasz radę. O bezpiecznym wychodzeniu z uzależnień”, Bohdan T. Woronowicz, Karolina Prewęcka

Na finiszu przygotowanego przez nas zestawienia najlepszych książek o uzależnieniach ostatnich lat znalazł się wywiad-rzeka Karoliny Prewęckiej z uznanym psychiatrą i psychoterapeutą, doktorem Bohdanem Tadeuszem Woronowiczem, specjalizującym się w leczeniu uzależnień.

Książka ta rozkłada na czynniki pierwsze mechanizm działania uzależnień, zachęcając do szukania pomocy oraz dostarczając szeregu sprawdzonych wskazówek, jak przejść proces wychodzenia z nałogu. O swojej walce z chorobą opowiedziały w niej także osoby znające ten problem z autopsji, co nadaje całości jeszcze większej praktyczności i głębi.

Pomóc sobie, pomóc bliskim. Książki o uzależnieniu na stronie Świata Książki

Uzależnienia są kwestią, która wciąż bywa zakryta społeczną zasłoną milczenia. Niesłusznie! To problem, z którym zmaga się znacząca część naszego społeczeństwa – zaczynając od uzależnień od technologii cyfrowych, a kończąc na narkomanii czy alkoholizmie.

W naszym dzisiejszym zestawieniu umieściliśmy kompleksowe poradniki i literaturę popularnonaukową na temat różnych form uzależnień behawioralnych oraz od substancji psychoaktywnych. Mamy nadzieję, że wśród nich natrafiłeś na tytuł odpowiadający Twoim aktualnym potrzebom. 

Tego rodzaju publikacje mogą okazać się nieocenionym wsparciem na każdym etapie procesu zdrowienia zarówno dla osób uzależnionych, jak i ich bliskich. Nierzadko też to właśnie one stanowią impuls do tego, aby uświadomić sobie skalę problemu i zacząć z nim aktywnie walczyć.

Zamów wybraną przez siebie książkę o uzależnieniach już dziś i wprowadź swoje życie na nowe, lepsze tory.

Szukasz wsparcia w walce z nałogiem? Skorzystaj z jednego z telefonów zaufania. Pracujące w nich osoby to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy wysłuchają Cię bez oceniania i pomogą znaleźć drogę do wyjścia z uzależnienia. Pamiętaj: nie jesteś sam, a sięgnięcie po pomoc to oznaka siły, nie słabości.

  • Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia – 800 199 990 – czynny codziennie w godzinach od 16 do 21.
  • Telefon zaufania uzależnień behawioralnych – 801 889 880 – czynny codziennie od 17 do 22.
  • Telefon Zaufania Stowarzyszenia MONAR – 22 823 65 31 – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 21.
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116111 – czynny codziennie 24 godziny na dobę.

Być może zainteresują inne artykuły na naszym blogu o podobnej tematyce:

podpis_ola

Komentarze

Zamieszczenie komentarza nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy komentarza odnoszący się do towarów nabyli lub użytkowali dany produkt.