
Opis
Osiemnastoletnia Daunis Fontaine, pół Amerykanka, pół Odżibwejka, jest świadkiem morderstwa i trafia w sam środek prowadzonego przez FBI śledztwa w sprawie nowego śmiertelnego narkotyku.
Niechętnie zgadza się na rolę tajnej agentki i wykorzystanie odżibwejskiej medycyny ludowej do wytropienia źródła nieznanej substancji. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice i otwierają się zabliźnione rany, a Daunis przekonuje się, jak być silną Anishinaabe kwe - kobietą odżibwejską - oraz ile jest w stanie poświęcić dla swojej społeczności.
NETFLIX przygotowuje ekranizację powieści we współpracy z wytwórnią Higher Ground MICHELLE i BARACKA OBAMÓW
"To jedna z najgłośniejszych powieści młodzieżowych 2021 roku".
GOOD MORNING AMERICA
"Porywająca powieść młodzieżowa, która powinna stać się lekturą obowiązkową dla dorosłych. […] Główna bohaterka jest inteligentna i rozsądna, po prostu świetna."
GLAMOUR
"Pochłaniająca i fascynująca lektura! Wprowadza czytelnika w świat plemienny pełen głębokich, duchowych tradycji. Dzięki całej gamie świetnie nakreślonych postaci oraz arcyciekawych scen otrzymujemy wgląd w życie w rezerwacie oraz poza jego granicami, przez które prowadzi nas Daunis - twarda i sprytna zawodniczka."
FINANCIAL TIMES
"Do głębi poruszająca książka. […] Główna bohaterka to osobowość skomplikowana, ale jakże świeża."
COSMOPOLITAN
"Autorka nie przebiera w słowach, gdy w grę wchodzą takie kwestie, jak włączenie w poczet członków plemienia, dbanie o język czy niszcząca obecność narkotyków w rdzennych społecznościach. Dzięki temu powieść na długo zostanie w sercach czytelników, zarówno wywodzących się z plemion indiańskich, jak i spoza nich."
PUBLISHERS WEEKLY
"Córka strażnika ognia"
• Trafiła na listę 100 najlepszych młodzieżowych książek wszech czasów magazynu „Time”
• Najlepsza powieść młodzieżowa platformy Amazon (czerwiec 2021)
• Nominowana do Kids’ Indie Next List (2021)
• Jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści roku 2021 „Entertainment Weekly”
• Najlepsza książka młodzieżowa marca 2021 w „PopSugar”
Producent/osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktu
Publicat S.A.
ul. Chlebowa 24
61-003 Poznań
publicat@publicat.pl
616529252
Szczegóły
Recenzje
5,0(1)
Masz ten produkt?
Zamieszczenie recenzji nie wymaga logowania. Sklep nie prowadzi weryfikacji, czy autorzy recenzji nabyli lub użytkowali dany produkt.
Ile jesteś w stanie poświęcić dla rodziny?
Recenzje Księgarza Księgarnie Świat Książki
Czytając książki, które zyskały wiele pochlebnych opinii zawsze mam wielkie nadzieje. Bardzo chcę, aby taka historia mną zawładnęła, abym poczuła ją wszystkimi zmysłami. Od razu po przeczytaniu pragnę dzielić się swoim zachwytem, by jak najwięcej osób zachwyciło się nią razem ze mną. Tak właśnie było z „Córką strażnika ognia”, jest to powieść z gatunku literatury młodzieżowej z wartkim wątkiem sensacyjnym, jednak zważając na tematykę dość ciężką i bolesną polecam ją gorąco dla czytelników od około 16-18 lat. Pomimo świetnych opinii oraz wysokich oczekiwań książka niesamowicie mnie zaskoczyła. Ciężkie tematy, tj.: problemy z narkotykami i alkoholem czy napaści seksualnej są podane w taki sposób, że niejednokrotnie zakręciła mi się łezka w oku. Od zawsze też interesowały mnie losy rdzennych mieszkańców Ameryki czy Kanady, lecz po tej lekturze zdałam sobie sprawę jak mało wiedzy mam na ten temat. Ta historia pozwoliła mi zrozumieć więcej, o problemach, tożsamości, czy często odprawianych rytuałach. Dlatego też z chęcią poznałam bliżej główną bohaterkę - Daunis, której mama jest Amerykanką, a tata pochodzi z plemienia Odżibwejów, do którego dziewczyna nigdy nie została oficjalnie przyjęta. Jest niesamowicie pewna siebie, zaczepna i wygadana. Jej marzeniem jest wyjazd na studia poza rodzinne miasteczko, lecz ciężka choroba jej ukochanej babci niweczy jej plany, a dziewczyna postanawia podjąć naukę na miejscowej uczelni. Jest to dla niej trudny wybór, lecz czuje, że tak właśnie trzeba postąpić, aby nie zawieść zaufania najbliższych. Tragedia, która wstrząsa plemieniem Indian sprawia, że dziewczyna zostaje wplątana w śledztwo prowadzone przez FBI. Najważniejsze w tej książce są właśnie następujące dwie kwestie: śledztwo oraz problem przemocy seksualnej w stosunku do rdzennych mieszkanek plemienia. Co ważne Angeline Boulley na koniec opowieści podkreśla, że jest to ogromny problem w takich społecznościach. Zamiatany pod dywan nieprzyjemny temat, którego wszyscy unikają jak ognia i nie chcą szukać rozwiązania. Naznaczeni stereotypami zagłębiają się w swoje bagno, z którego ciężko się wydostać. Ciekawym elementem tej historii jest również wątek romantyczny, który co prawda w moim mniemaniu wypada dość blado, ale uważam, że jest on tutaj potrzebny. Pełen sprzeczności, negatywnych emocji, gniewu i złości jest dobrym uzupełnieniem historii. Daunis urzekła mnie również swoją miłością do przyrody oraz bezsprzecznym związaniem z rdzennym plemieniem. Mogłabym tak dalej opisywać, bo w tej historii dzieje się, oj dzieje, ale uważam, że warto samemu zagłębić się w słowach autorki. Tą książkę chce się czytać, brnąć w głąb nie chcąc się od niej oderwać zagłębiając się w natłok przemyśleń przez nią wywołanych. Ola, Księgarnia, Warszawa Ferio Wawer
Recenzje Księgarza Księgarnie Świat Książki
(0)18.11.2022 19:28
Ile jesteś w stanie poświęcić dla rodziny?
Czytając książki, które zyskały wiele pochlebnych opinii zawsze mam wielkie nadzieje. Bardzo chcę, aby taka historia mną zawładnęła, abym poczuła ją wszystkimi zmysłami. Od razu po przeczytaniu pragnę dzielić się swoim zachwytem, by jak najwięcej osób zachwyciło się nią razem ze mną. Tak właśnie było z „Córką strażnika ognia”, jest to powieść z gatunku literatury młodzieżowej z wartkim wątkiem sensacyjnym, jednak zważając na tematykę dość ciężką i bolesną polecam ją gorąco dla czytelników od około 16-18 lat.
Pomimo świetnych opinii oraz wysokich oczekiwań książka niesamowicie mnie zaskoczyła. Ciężkie tematy, tj.: problemy z narkotykami i alkoholem czy napaści seksualnej są podane w taki sposób, że niejednokrotnie zakręciła mi się łezka w oku. Od zawsze też interesowały mnie losy rdzennych mieszkańców Ameryki czy Kanady, lecz po tej lekturze zdałam sobie sprawę jak mało wiedzy mam na ten temat. Ta historia pozwoliła mi zrozumieć więcej, o problemach, tożsamości, czy często odprawianych rytuałach. Dlatego też z chęcią poznałam bliżej główną bohaterkę - Daunis, której mama jest Amerykanką, a tata pochodzi z plemienia Odżibwejów, do którego dziewczyna nigdy nie została oficjalnie przyjęta. Jest niesamowicie pewna siebie, zaczepna i wygadana. Jej marzeniem jest wyjazd na studia poza rodzinne miasteczko, lecz ciężka choroba jej ukochanej babci niweczy jej plany, a dziewczyna postanawia podjąć naukę na miejscowej uczelni. Jest to dla niej trudny wybór, lecz czuje, że tak właśnie trzeba postąpić, aby nie zawieść zaufania najbliższych. Tragedia, która wstrząsa plemieniem Indian sprawia, że dziewczyna zostaje wplątana w śledztwo prowadzone przez FBI. Najważniejsze w tej książce są właśnie następujące dwie kwestie: śledztwo oraz problem przemocy seksualnej w stosunku do rdzennych mieszkanek plemienia. Co ważne Angeline Boulley na koniec opowieści podkreśla, że jest to ogromny problem w takich społecznościach. Zamiatany pod dywan nieprzyjemny temat, którego wszyscy unikają jak ognia i nie chcą szukać rozwiązania. Naznaczeni stereotypami zagłębiają się w swoje bagno, z którego ciężko się wydostać. Ciekawym elementem tej historii jest również wątek romantyczny, który co prawda w moim mniemaniu wypada dość blado, ale uważam, że jest on tutaj potrzebny. Pełen sprzeczności, negatywnych emocji, gniewu i złości jest dobrym uzupełnieniem historii. Daunis urzekła mnie również swoją miłością do przyrody oraz bezsprzecznym związaniem z rdzennym plemieniem.
Mogłabym tak dalej opisywać, bo w tej historii dzieje się, oj dzieje, ale uważam, że warto samemu zagłębić się w słowach autorki. Tą książkę chce się czytać, brnąć w głąb nie chcąc się od niej oderwać zagłębiając się w natłok przemyśleń przez nią wywołanych.
Ola, Księgarnia, Warszawa Ferio WawerRecenzja była pomocna?
- 1
- 2
- 3
- 4